Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Gingivita de sarcina

Gingivita de sarcina se manifesta prin inflamatia tesuturilor gingiei, papilei si marginii libere a gingiei si apare din cauza modificarilor hormonale specifice sarcinii si asocitae de asemenea si cu placa bacteriana.

Sarcina in sinte nu este cauza gingivitei, dar influenteaza raspunsul tesuturilor gingivale fata de placa bacteriana, si asta este de fapt adevarata cauza a gingivitei. Sangerarea gingiilor in sarcina apare cam la 50-100% din cazuri.

Principalele semne ale gingivitei de sarcina sunt marirea in volum a gingiei, tumefiere, consitenta moale, sangerare.

lorito
    Guest
    eu am asa ceva, mi-o zis doctorul ca e pe viata, deci...insarcinata pana la capat:P
    cine are nedumeriri, astept intrebari:P

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    la inceputul sarcinii am avut asa ceva, sau ma rog, sangerari gingivale, si mi-am schimbat pasta de dinti. mi-am luat Lakalut care de fapt este o pasta de dinti medicinala si de asemenea, apa de gura de la aceeasi firma. desi a fost un pic mai scumpicel, dar a meritat si nici nu mi se mai umfla gingia si nici nu mai sangerez.

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Si mie mi a zis dr dentist ca am gingivita de sarcina.Mi a zis sa folosesc paradontax si lakalut...si sa nu folosesc mereu aceasi pasta de dinti.sa le tot schimb.

Floricica Nou Venita Elyanna's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2012
    Postari in forum
    207
    trebuie sa imi schimb si eu pasta de dinti...,m-am trezit ca imi sangerau gingiile,parca din senin,odata cand mancam si odata cand ma uitam la tele si nu mancam nimica...

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari