Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anna68's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2011
    Postari in forum
    3

Embrion oprit din evolutie?

Am fos ieri la ecograf si normal trebuia sa am 12 saptamani dar embrionul masura 5mm,ca la 4-5saptamani.oare este mort?este posibil ca testul de sarcina sa mi iese pozitiv dar eu sa nu fiu insarcinata si sa fi ramas mai tarziu?nu ii batea inima.am fost programata la o alta eco peste 10 zile.doctorii nu au zis nici ca traieste nici ca nu.au zis sa am o viata normala pana la urmatoarea eco.nu am avut sangerari deloc.a mai patit cineva asa?sau ati auzit de asa ceva?sunt disperata pt ca nu imi vine sa cred ce mi se intampla.va multumesc.

Floricica Avansata adnana_giulia_yannis's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2011
    Postari in forum
    1.957
    cum sa te cheme abia dupa 10 zile??la 12 sapt ar trebui sa i se auda bine inimioara,ce fel de doctor e ala??nu are cum sa iasa testul pozitiv daca nu esti insarcinata.nu te poti programa la alt medic mai devreme?maine sau poimane?sper sa fie bine si sa ne aduci vesti

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    eu consider ca raspunsul la aceste intrebari trebuia sa ti-l dea chiar medicii la care ai fost pt ecograf.daca nu ai primit raspunsul inseamna ca sau nu ai intrebat tu sau nu i-a interesat pe ei sa iti explice situatia.in cazul din urma trebuie sa dai fuguta la alt doctor ginecolog pt o consultatie pt ca problema poate fi destul de serioasa si sa iti afecteze chiar tie sanatatea.sincer,eu iti doresc sa nu fie decat o gresita interpretare a ecografului.bafta!
    Citat Postat de anna68 Vezi mesajul
    Am fos ieri la ecograf si normal trebuia sa am 12 saptamani dar embrionul masura 5mm,ca la 4-5saptamani.oare este mort?este posibil ca testul de sarcina sa mi iese pozitiv dar eu sa nu fiu insarcinata si sa fi ramas mai tarziu?nu ii batea inima.am fost programata la o alta eco peste 10 zile.doctorii nu au zis nici ca traieste nici ca nu.au zis sa am o viata normala pana la urmatoarea eco.nu am avut sangerari deloc.a mai patit cineva asa?sau ati auzit de asa ceva?sunt disperata pt ca nu imi vine sa cred ce mi se intampla.va multumesc.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    si eu zic ca la 12 sapt trebuie sa se auda bine inima...mie mi a zis si sexul la 12 saptamani, nu era chiar asa de sigur dar se vede bine copilul la 12 saptamani...mergi de urgenta la un medic cu aparatura buna si el sa fie competent si eventuall sa ti faca o eco intravaginala daca obs ceva suspect dar asta ar trebui sa stie dr...la 12 sapt parca se masoara pliul nucal nu, e un fel de prima morfofetala parca...MERGI LA MEDIC ACUM nu peste 10 zile. SANATATE SI SPER SA FIE BINE BEBE. SA NE ZICI CE AI FACUT.

manuelamanu
    Guest
    Daca sarcina e oprita din evolutie tot pozitiv iese testul. Sunt de acord cu toate celelate pareri, fugi la alt medic pentru ca situatia nu e atat de roz si ar trebui sa se ia masuri.

Floricica Avansata adnana_giulia_yannis's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2011
    Postari in forum
    1.957
    da manu iese pozitiv testul dar ea a intrebat ca daca e posibil sa iasa testul pozitic chiar daca nu e insarcinata si sa fi ramas mai tarziu,deoarece bebele e mic.sa iti faci programare cat mai repede la alt medic ca nu cumva sa faci vreo imfectie daca bebele e chiar oprit din evolutie.bafta si sa fie bine

Floricica Nou Venita anna68's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2011
    Postari in forum
    3
    multumesc pt sfaturi.problema e ca nu sunt in tara ca sa ma pot duce la ce doctor vreau eu.da ,mi a facut si transvaginala pt ca nu se vedea nimic la eco normala.doctorii zic ca marimea bebelui e de 4-5 saptamani si din cauza asta au zis sa mai stau zece zile ca sa vada daca incepe inima sa bata.daca nu e clar ca sarcina e oprita din evolutie.eu tot mai sper ca e bine dar sunt prea multe saptamani si orice calcul as face tot rau imi da.nu ma doare burta, nu am sangerari totul pare foarte normal.nu mi dau seama ce se intampla.

manuelamanu
    Guest
    Anna, mi se pare chiar foarte putin probabil sa ramai insarcinata dupa, atata timp cat nu ti-a venit CM. Parerea mea este ca bebelusul tau nu s-a dezvoltat, altfel nu imi explic. Daca tu, in mod normal, trebuia sa ai 12 saptamani, ai fost inainte si la alt ecograf? Eu sper sa fie totul bine.

Floricica Nou Venita bia.david.mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2010
    Postari in forum
    118
    buna fetelor!!
    buna anna68!!
    sa sti ca si eu exact ca tine am patit la prima sarcina, crede-ma ca nu vreau sa te intristez, dar al meu era mort, si pe mine m-au chemat dupa 7 zile, si atunci mi-aufacut avort, a fost super naspa....:(:(:(:(
    sfatul meu este sa mergi la alt medic, sa vezi altul ce.ti spune, ai grija de tine,
    sa dea dd sa fiti bine!!!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    se poate ca bebe sa fie bine,dar sa creasca mai greut.fetita mea la 6 luni zicea medicul ca arata ca la 4 luni,iar la 7luni jumate mia zis ca are in jul de 1kg jumate,iar eu am nascut 2 sapt mai tarziu adika la 8 luni si 5 zile,si bb avea 3100g,asa ca schimba doctorul,si nu te mai ingrijora.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Madasabi, spre sfarsitul sarcinii da pot sa apara diferente destul de mari in greutate si marime si sa nu fie nimic important. Dar la inceputul sarcinii, o asemenea diferenta de mai multe saptamani (o luna si ceva) nu e semn bun. Daca sarcina chiar ar fi trebuit sa aiba 12 saptamani, si arata de 5, atunci e nasol si clar s-a intamplat ceva. Sau ar mai fi optiunea sa nu isi fi calculat ea bine momentul conceptiei si acesta sa fi fost cu o luna mai tarziu, adica sarcina sa aiba chiar 5 saptamani de la conceptie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari