Orice doscmofort sau durere aparute in timul sarcinii trebuie aduse la cunostinta medicului ginecolog care urmareste sarcian deoarece pot fi semne ale unor probleme care sa afecteze sarcina si sa pun in pericol bebelusul.

De exemplu durerile abdominale in sarcina pot fi semne ale unei sarcini ectopice (exrauterine) si apar in general sa saptamanile 6-7 de sarcina. De asemenea, durerile abdominale urmate de sangerari in primele 20 de saptamani de sarcina pot fi semnul unui avort spontan.

Pentru o graviduta aflata la prima sarcina durerile abdominale nu pot fi deosebite cu certitudine de contractii si atunci la orice semn de durere sau discomfort abdominal medicul trebuie anuntat deoarece poate fi vorba de contractii care daca apar inainte de saptamana 37 de sarcina pot fi semnul unei nasteri premature.

Eu am avut aceste dureri abdominale prima data in saptamana 16 de sarcina si mergand la medic am aflat ca de fapt erau contractii care trebuiau oprite prin medicatie deaorece riscam sa pierd sarcina din cauza elasticitatii reduse a uterului.

Apoi am avut aceleasi dureri abdominale asociate cu dureri de spate la 34 de saptamani cand am intrat in travaliu prematur si am fost la un pas sa nasc.

Alte dureri cu care m-am confruntat dar care nu au fost periculoase pentru sarcina au fost durerile de spate, durerile de picioare (din cauza presiunii si greutatii mari exercitate), durerile de bazin inainte de nastere pentru ca organismul meu se pregatea pentru nastere (desi eu eram programata la cezariana el mititelul nu stia asta si se pregatea ), am avut si ceva dureri de cap si bineinteles nelipsitele arsuri.

Voi cu ce fel de dureri v-ati confruntat in sarcina?