Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lady_lady's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2013
    Postari in forum
    3

Durerile de cap in sarcina

Buna seara! Voi deveni pentru prima data mamica !! Sunt insarcinata in 15 saptamani si am trecut prin toate starile posibile :) greturile matinale, totul din jur avea unmiros anume,,,bleah :) pana de curand de cand ma rezum doar la un simplu vomat dimineata. Doar ca de vreo -4-5 zile am niste dureri de cap,in tampla,in achii care ma lasa,ma iau, nu sunt chiar insuportabile dar sunt deranjante, si vroiam sa intreb mamicile,va confruntati cu asa ceva? citisem pe internet ca durerile de cap pot aparea destul de frecvent in sarcina,dar prietenele mele nu s-au confruntat cu asa ceva. Va multumesc!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Draga Lady, in sarcina apar mici neplaceri pe care viitoarea mamica le suporta mai usor sau mai greu. Sunt cauzate de schimbarile hormonale si de efortul facut de organism pentru a "adaposti" un pui de om.Am avut dureri de cap in ambele sarcini, nu e ceva iesit din comun...pot fi cauzate de frig, curent, stat la PC sau tv prea mult, sau, o hidratare necorespunzatoare.
    Odihneste-te, bea apa sufiecienta, mananca sanatos si fii optimista:)
    sarcina usoara iti doresc:)

Floricica Nou Venita lady_lady's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2013
    Postari in forum
    3
    multumesc mult pentru raspuns supermami! au inceput sa inceteze durerile de cap,care erau incredibile :)). un an nou fericit si multa sanatate familie tale!

Floricica Nou Venita andreas's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2008
    Postari in forum
    12
    lady_lady, mult a fost, putin a mai ramas nu? Sarcina usoara in continuare si nastere de vis, cu tine si bebe sanatosi si voiosi :)
    Am uitat cum a fost la mine cu capul, dar stiu sigur ca aveam greturi. Odihna, intr-adevar ajuta enorm mamica.
    Ceea ce am aflat ulterior este ca durerile de cap pot avea legatura si cu sangele (care posibil nu circula cum trebuie in corp). Cu anumite genuri de miscare poti da drumul la circuitul sanguin si astfel tu si bebe sunteti mai bine hraniti, te simti in forma si duci mai bine totul :) Am folosit idei de pe youtube, adecvate fiecarui trimestru de sarcina si problemelor mele specifice.

PS: Ca un mic sfat si ceva care nu e legat de subiect, daca imi permiti, ca sunt "Stan Patitul": dupa ce nasti, verifica starea muschilor abdominali. In mod natural, muschii abdominali verticali se separa, ca sa permita cresterea burticii. Din varii motive (uneori cezariana cam "ajuta") muschii nu se mai unesc la loc in mod natural si raman separati. Iti dai seama cum e la tine daca atunci cand incerci sa faci abdomene observi ca la mijlocul abdomenului apare o despartitura, care poate fi de la un deget la dimensiunea latimii palmei... Chiar si cand esti insarcinata se vede asta (noroc de medicul ginecolog pe care l-am avut la a doua sarcina, Dr. Zaher de la Isis din Constanta, altfel nu as fi stiut niciodata sau la timp ce am). Exista remediu - exercitii adecvate, care se fac incepand cu o anumita luna dupa sarcina, in functie de tipul nasterii. Mai multe gasesti daca ai sa cauti si "diastasis recti" (eu folosesc o metoda de recuperare care mi-a placut mult, predata de o mamica americana foarte draguta).

ATENTIE! NU ORICE EXERCITII pot fi facute cand ai separarea muschilor drepti abdominali! SUNT INTERZISE ABDOMENELE SI FLOTARILE! Ele despart si mai mult muschii. (adaugare ulterioara)
    Modificata de andreas; 13.04.2014 la 14:13:36.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari