Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita eily's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.09.2012
    Postari in forum
    6

Dureri in ultima luna de sarcina

Buna Burtici.sunt o graviduta in 36 saptamani si ma confrunt cu o problema:(
    luni am fost la control si imi este rusine sa merg si maine cu aceasta problema(o sa zica doctorita ca sunt "disperata")am o durere foarte mare la intrarea in vagin ca si cum ma apasa ceva tare tare si o durere(usturime sub sani) pe care nu o mai suport.simt ca se rupe ceva acolo sus sub sani
    ati patit asa ceva?ce pot face?
    tin sa zic ca am colul deschis 8 mm,de la 38 a ajuns la 30mm

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami lasa rusinea si mai du-te o data.deci sa inteleg ca ai fost si azi cu aceeasi problema?daca da ce ti-a zis?durerea jos poate insemna ca se contracta muschii,se pregateste corpul usor usor cu nasterea,dar usturimea de sub sani nu mi-o explic

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    E o usturime pe piele, la suprafata ,sau e ca o arsura mai profunda?Daca e la suprafata tind sa cred ca e de la sutien sau poate de la greutatea sanilor daca s-au marit mult fata de cum erau inaintea sarcinii..nu stiu altceva ce ar putea fi..e cumva pielea iritata sub sani?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Colul nu e deschis de 8 mm, este scurtat cu 8 mm de la 38 la 30.

Membru inregistrat la
    06.09.2012
    Postari in forum
    6
    am sunat azi pentru control si am fost chemata duminica la 12...deci mai am de asteptat.este o usturime sub sani,sani sunt foarte mici ,au crescut foarte putin (deci nu este de la greutate)este o usturime sacaitoare ,pun comprese cu apa rece dar nu trece deloc:(:(:(,iar colul nici nu ma pricep(este prima sarcina)doctorita a zis ca este deschis .....OI deschis 8 mm

Membru inregistrat la
    06.09.2012
    Postari in forum
    6
    iar jos simt ca niste intepaturi "inauntru" si se intareste burtica la fiecare 30 min .chestia este ca contractiile sunt sacaitoare chiar dureroase cateodata(ca la ciclu)
    offfff sunt tare stresata:((
    voi ce parere aveti?poate stiti mai multe

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Durerile jos plus dureri de burtica sunt contractii,pot fi braxton hicks (contractii false) asa ca nu e neaparat un motiv de ingrijorare avand in vedere ca esti o burtica aproape la termen....arsura de sub sani poate fi ori reactie la vreo crema (daca folosesti ceva pt vergeturi) ori, ca in cazul meu, din cauza lipsei de elasticitate a pielii, pielea de pe burtica s-a intins foarte mult de parca sta sa plesneasca si ustura in acelasi timp....Sfat: ia o no-spa pt dureri,nu vor trece dar macar se vor calma un pic,iar pt usturime compresele sunt ok.....daca mai apar si alte semne cum ar fi : scurgere dubioasa sau contractii mai dese de 5 min,bagajelul si fuguta la spital nu mai trebuie sa astepti mai ales cu un col scurtat si deschis....Multa sanatate tie si bebitzului!

Membru inregistrat la
    06.09.2012
    Postari in forum
    6
    Da Andra cred ca ai dreptate ,simt ca plesneste pielea...:(( dar intepaturile din vagin sunt crunte si din cate am auzit acele intepaturi apar cand se deschide colul.....si apar doar atunci cand merg
    Multumesc Burtici ptr raspunsuri,duminica am programare la doctor si sper sa ma programeze la cezariana (luni fac 37 saptamani)....

Floricica Nou Venita gillianna's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Sanatate tie si lui bebe,mai e putin si o sa iti tii copilul in brate.O sa vezi ce frumos este ,dar si obositor,pina va acomodati.Va pup asteptam vesti

Membru inregistrat la
    06.09.2012
    Postari in forum
    6
    buna seara burtici
    nu stiu daca ati patit si voi asa dar cred ca bebica mea este foarte nervoasa ori are un tic nervos:(((
    pe partea dreapta unde dupa eco ea are spatele timp de 5 minute sau chiar mai mult se simte si se vede ca un tacait(ca o inimioara cand bate) si se miscaaaaaaa este super agitata
    nu stiu daca sunt normale aceste miscari
    voi ce parere aveti?

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Miscarile bebelusului sunt normale si mai ales sunt un semn ca bebe are activitate si se dezvolta cum trebuie...sa urmaresti intervalul de ore la care bebe misca si pauzele intre miscari,in cazul in care intervalul se mareste si bebe nu da niciun semn trebuie mers de urgenta la doctor....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari