Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98

Durere de masea in sarcina de 34 saptamani

buna ziua, va rog sa ma ajutati, ma doare o masea cariata ingrozitor, de 2 sapt si de o sapt nici nu pot sa mai dorm mai mult de 3 ore pe noapte, am fost la un dentist care a spus ca nu mi-o scoate decat cu bilet de la medicul gineco ca recomanda, care e riscul daca o scot? poate pati beita ceva? nu am luat nici pastila ca imi e frica sa nu ii fac rau bebitei, dar nu mai suport sa stau asa.sunt inarcinata in 34 de sapt.afecteaza sarcina cu ceva? multumesc

mada_lyna
    Guest
    incearca calgel sau dentinox pt copii. dar s-ar putea sa nu te ajute decat pe moment. in plus, intreaba farmacistul.dr dak se poate folosi in sarcina.
    aceste geluri se dau copilasilor pt a le calma durerile atunci cand le ies dintisorii.
    sanatate!

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Dentistul poate scoate maseaua, dar ii este frica de anestezia care trebuie facuta. Mie nici un stomatolog n-a vrut sa-mi faca anestezie si pe viu cred ca muream pe scaun.Am suportat durerea si intr-un final m-a lasat.Intreaba ginecologul ce medicamente se pot lua in sarcina pentru calmarea durerii(no spa, paracetamol).

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    sarcina e destul de avansat asa ca daca te duci la o clinica dentara mai mare , ei au un anestezic special pentru sarcina care nu afecteaza bebele. si eu am avut o problema care necesita anestezie. bebele nu a patit nimic!

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Si eu am avut probleme cu o masa in sarcina...si am fost la dentist,exista ceva anestezie care se poate folosi si in sarcina.....si mi a scos o.

Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    buna din nou si va multumesc de raspunsuri, intre timp am rezolvat-o cumva cu durerea cel putin acum pe moment, la nici o clinica unde am fost nu au vrut sa imi faca nimic, au zis ca e sarcina prea mare si sa astept pana nasc ca nu mai am mult ... , mi-au pus provizoriu ceva acolo sa imi amorteasca si cam asta a fost tot, mi-au zis ca efectul o sa treaca destul de repede si dupa aceea asta e ... sa ma chinui asa cu alte cuvinte !Rau destul !Am incercat sa iau no-spa, nu m-a ajutat cu nimic, acum am zis sa incerc gelurile acelea de dinti pe bebei, cand m-o mai lua iarasi, chiar daca calmeaza doar pe moment, pt mne important e sa ma pot odihni noaptea cat de cat , ca nu stiu cat de bine ii fac bebitei toate noptile mele nedormite !ce sa zic,sper sa fie mai bine de acum incolo, va multumesc de raspunsuri inca o data !

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Ioana,un remediu foarte bun sunt cuisoarele sau un catel de usturoi taiat si masata maseaua ajuta ff mult !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari