Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

A doua cezariana

Buna!
    Sunt insarcinata in 29 de saptamani,ecografic sunt cu 1 saptamana mai mare adica 30 sapt.,astazi la ecograf mi sa spus ca cezariana este subtiata si voi naste mai devreme cu 1 luna,peste 4 saptamani voi merge sa mi se faca dexametazona pt.maturarea plamanilor.
    A trecut careva prin asa ceva...ce cunoasteti?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Denny, inteleg ca vor sa iti faca cezariana la 34 de saptamani?

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Roxie, la 34 saptamani i se va administra dexametazona pt maturarea plamanilor, nu i se va face cezariana. Cezariana se face optim cam la 2 saptamani dupa inceperea maturarii mecanice a plamanilor fatului.

Denyy, de cezariana de urgenta, cu maturare anterioara a plamanilor, am auzit. NU e ceva iesit din comun, nu vor fi probleme. In plus, Andreiul meu s-a nascut la 37 saptamani. Vei fi in regula. Numai ca mai ai nevoie de macar 6 saptamani, din momentul asta, in care sa se dezvolte bebelache cum trebuie. Nu face efort, fii atenta la operatia veche de cezariana sa nu cedeze, ca atunci va trebui facuta cezariana de urgenta, indiferent de stadiul sarcinii, nu te stresa, nu ridica greutati, etc, ma rog, stii si tu. Acum trebuie sa fii foarte, foarte atenta!!!
    Modificata de dalicris; 14.08.2013 la 15:32:45.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Nu imi fac probleme in privinta bebelusei mele,stiu ca va fi bine,dupa 34 de saptamani nu mai sunt probleme si fata am nascut-o la 37 saptamani,sambata mi s-au rupt membranele ,mi s-au facut 3/8 ore dexametazona,iar duminica am nascut,nu a stat nici o sec.la incubator,stiu acum vor fi 34-35 saptamani...eu imi fac griji sa nu se intample ceva intre timp cu cezariana,sa se rupa...Doamne fereste...

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Cam asa roxie,pt.a nu avea vreo surpriza in vederea taieturi de la cezariana...

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Eu nu inteleg cum de s-a subtiat taietura aia de la cezariana. Cum de s-a intamplat asta? N-a fost facuta prima cezariana cum trebuie?

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Cezariana a fost facuta corect,doar ca acesta este riscul unei cezariene,eu anul trecut am nascut prematur la 5 luni(natural) si este posibil sa fi cauzat operatiei...

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu nu prea inteleg,ai nascut anul trecut?daca da,de ce atat graba?cel putin la noi in maternitate cand iesi ti se zice clar ca nu ai ce cauta urmatorii trei ani.una la mana sa aiba timp corpul sa se refaca,a doua la mana sa se faca primul mai maricel ca sa ai timp si de al doilea.si sunt n motive care te invata.

Floricica Nou Venita lauramaria5's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    103
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    eu nu prea inteleg,ai nascut anul trecut?daca da,de ce atat graba?cel putin la noi in maternitate cand iesi ti se zice clar ca nu ai ce cauta urmatorii trei ani.una la mana sa aiba timp corpul sa se refaca,a doua la mana sa se faca primul mai maricel ca sa ai timp si de al doilea.si sunt n motive care te invata.

Denyy a nascut anul trecut prematur la 5 luni (natural ) , baietelul ei nu a trait ,iar dupa o nastere prematura poti ramane insarcinata dupa minim 3 luni.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Am o fetita de 4 ani care am nascut-o prin cezariana,anul trecut in primavara am nascut prematur (natural) un baietel care a decedat, dupa 10 luni am ramas din nou insarcinata,ceea ce este ok,la 5 luni dupa nastere am avut voie de la dr....

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    aha.acum m-am lamurit.mami nu pot decat sa iti urez multa sanatate,si sa fie bebelu sanatos

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari