Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Dopul gelatinos

Dopul gelatinos reprezinta o acumulare de secretii in canalul cervical si are rolul de a proteja impotriva infectiilor, este un fel de bariera intre medicul intrauterin si cel extrauterin. In apropiere de finalul sarcinii, coprpul se pregateste pentru nastere si atunci au loc o serie de transformari, printre care si cea a cervixului care se subtiaza si se dilata si astfel poate fi eliminat dopul gelatinos.

Dopul gelatinos are aspectul unei secretii gelatinoase, de culoare galbuie su firisoare de sange. Multa lume stie ca o data eliminat dopul gelatinos automat se declanseaza nasterea insa sunt cazuri in care dopul gelatinos este eliminat cu una sau chiar 2 saptamani inainte de nastere. Oricum, medicul trebuie anuntat si se impune un control.

Cum a fost pentru voi pierderea dopului gelatinos? La cate timp dupa elimniarea lui ati nascut? V-ati numarat printre mamicile care au pierdut dopul gelatinos cate putin pe parcursulmai multor saptamani?

Floricica Nou Venita oanarusu89's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    48
    Buna gabitzza!

Eu am eliminat dopul gelatinos acum o saptamana si inca nu am nascut. Am deja 3 zile peste termen.
    Colul uterin este deschis, contractiile sunt prezente dar sunt f rare si de f slaba intensitate. Mi-a zis si mie doctorita ca poate dura si pana la 2 saptamani, nu este neaparat ca eliminarea dopului sa insemne si declansarea imediata a nasterii.

Floricica Senior Sofia23's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    3.303
    yep..same here...
    am eliminat saptamana trecuta ceea ce cred ca a fost dopul...in vreo 3zile consecutiv..o secretie ca un gel,foarte elastica,alb galbuie,fara miros si care semana cu o gelatina :)
    azi am 40sapt si 6 zle,colul este inmuiat si deschis,dar inca astept sa nasc :DD...sunt TAAARE curioasa cat o sa mai dureze...
    Citat Postat de oanarusu89 Vezi mesajul
    Buna gabitzza!

Eu am eliminat dopul gelatinos acum o saptamana si inca nu am nascut. Am deja 3 zile peste termen.
    Colul uterin este deschis, contractiile sunt prezente dar sunt f rare si de f slaba intensitate. Mi-a zis si mie doctorita ca poate dura si pana la 2 saptamani, nu este neaparat ca eliminarea dopului sa insemne si declansarea imediata a nasterii.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    sincer sa spun eu nu am avut asa ceva , nu am vazut. cand se intampla asta? numai cand nasti natural?mie mi-au facut cezariana la 40 de sapt. dar pana atunci nu am avut contractii sau dureri. sincer as fii vrut si eu sa simt cum sunt contractiile.daca nasteam natural bebelina mea se lasa mult asteptata.

loredana3345
    Guest
    eu nu am eliminat nici un dop gelatinos,am avut contractii usoare,apoi mai accentuate,m am dus la doctor,el mi a bagat degetul si apoi am sangerat destul de mult dupa care la cateva ore am nascut.oare mi l a rupt el?

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    la prima nastere am eliminat dopul gelatinos impreuna cu lichidul amniotic......s-au rupt memranele si a tot curs pana am nascut 6 ore jumate mai tarziu......la a doua nastere din saptamana 40 tot eliminam cate putin din dop pana in ziua cand am nascut...41 saptamani+2 zile......dar a fost complet transparent......

iubytzik22
    Guest
    Nu stiu cum trebuie sa arate dopul gelatinos...insa in ziua cand am nascut am vazut ca incepuse sa imi curga niste cheaguri de sange, parca asa erau...nu mai tin minte exact.......si deja aveam dilatatie de 2 cm.....cand am ajuns la spital....toata noaptea am avut contractii....offf ce dureroase erau....si dimineata m-am internat la 7 iar la 11 am nascut cu ceza....din considerente medicale.....

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    la mine s-a eliminat cu 3 zile inainte de nastere, in urma ultimului control ginecologic facut... nu stiu daca durerile au fost normale, insa... Ş= au inceput contractiile neregulate vineri si eu am nascut luni! :)))

Floricica Nou Venita ayvylo76's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.08.2010
    Postari in forum
    203
    eu am avut prima contractie pe la 1.30 noaptea ,dupa mi-a iesit si dopul, ma-m speriat mi-am facut clisma in cada si sotul a chemat salvarea,in 5 minute au venit si eu eram gata si cu clisma si imbracata,cind am ajuns la spital aveam contractii la 3 minute, mau internat si dupa o ora eram sus in salon la 03.30 si ma chinuiam de ma lluat dracii,doctorul nu raspundea la tel si mi-au bagat un dop de tifon ,desii spuneau ca nasc repede pe la 5.00 dimineata ,ma-u tinut asa pina nu a mai putut bebe si a impins, am tipat ca iese ,ma-u urcat repede pe masa ma-u taiat si am nascut imediat ,nici nu am simtit cind a iesit, ma durut mai mult cind mi-au scos placenta.am nascut la 7.35 dimineata ,ma cusut si cind ma dat pe sala sa ma vada sotul a venit si doctorul meu care ma intreba ce fac acolo ,si ia-m spus ca am nascut un baiat cam vinetiu ca nu la-u lasat asistentele sa iasa pina nu vine el, noroc cu o doctorita stagiara care ma luat pe sus cind am tipat ca iese.
    Dar a fost ok cu bebe 4 kg.si 55 cm. Bine ca suntem sanatosi si dorim la toata lumea acelasi lucru ,copii sanatosi. pupici la mamici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari