Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Dexametazona in timpul sarcinii

Pentru ca am inceput sa am contractii in saptamana 34 de sarcina, medicul mi-a dat sa fac 2 doze de dexametazona si mi-a spus ca sunt pentru matutrarea plamanilor lui bebe pentru ca aveam sanse foarte mari sa nasc prematur si plamanii lui nu erau pregatiti inca. Am facut ambele doze dar am avut foarte mare noroc ca au reusit sa imi opreasca contractiile la timp si l-am mai tinut pe bebe la caldurica pana la 38 de saptamani cand am nascut.

Citeam acum ca aceste injectii sunt uneori recomandate de medici si prevenitv, chiar daca nu exista riscul unei nasteri premature si ca acei bebelusi ai caror mamici au facut injectiile in timpul sarcinii (in ultimul trimestru) sunt mai bine pregatiti pentru nastere.

Voi ce stiti despre asta? Voi ati facut injectiile cu dexametazona?

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Din cate am inteles marele dezavantaj al injectiilor este faptul ca bebe se simte pregatit sa vina pe lume mai repede de termen si astfel se naste prematur mai mult sau mai putin, insa eu regret ca nu am facut aceste injcetii, contractiile incepand la 18 saptamani, accentuandu-se la 26 de saptamani.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Paula din cate am inteles eu astea se fac in general (ma refer la cele facute preventiv) in ultimul trimestru de sarcina sau atunci cand exista riscul de nastere prematura. Asa cum a fost in cazul meu cand am inceput sa am contractii deci am intrat in travaliu atunci asta a fost primul lucuru pe care mi l-au facut si apoi injectiile cu scobutil si no-spa ca sa imi opreasca contractiile.

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Paula din cate am inteles eu astea se fac in general (ma refer la cele facute preventiv) in ultimul trimestru de sarcina sau atunci cand exista riscul de nastere prematura. Asa cum a fost in cazul meu cand am inceput sa am contractii deci am intrat in travaliu atunci asta a fost primul lucuru pe care mi l-au facut si apoi injectiile cu scobutil si no-spa ca sa imi opreasca contractiile.
    Da, insa asa cum ai spus tu sunt medici care le dau preventiv, un caz este o prietena care zilele astea naste, a primit injectia la 28 de saptamani ca asa obisnuieste medicul si se pare ca in cateva zile va naste, desi doar saptamana viitoare va avea 37 de saptamani.

La acele situatii ma refeream.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Am inteles, nu stiam ca injectiile cu dexametazona au si efectul de a grabi nasterea

Floricica Nou Venita Damaris Eliana's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2011
    Postari in forum
    4
    pot provoca o nastere mai rapida?mi a dat si mie doctorita la fel sa fac 2 si mi a fost cam frica si akm k am vazut k pot si naste mai devreme...:S,mi e teama

Floricica Nou Venita Damaris Eliana's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2011
    Postari in forum
    4
    se spune k nu e recomandat ptr femeile insarcinate...

Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Citat Postat de analias Vezi mesajul
    pot provoca o nastere mai rapida?mi a dat si mie doctorita la fel sa fac 2 si mi a fost cam frica si akm k am vazut k pot si naste mai devreme...:S,mi e teama
    Daca exista deja riscul nasterii premature, atunci e f bine ca ti-a dat, insa sunt medici, care dau indiferent de pacienta. sarcina usoara in continaure, si bebe nascut la termen.

Floricica Debutanta gini's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.06.2006
    Postari in forum
    1.039
    Dexametazona nu grabeste sarcina,cum s-a mai zis se administreaza pt maturarea plamanilor bebelusului,eu am nascut ambii copii la 34 de sapt,datorita cortizonlui,ca asta e dexametazona,copii mei nu ai stat o sec la incubator,au respirat bine,am stat cu ambii 5 zile in spital.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari