Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lollo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2011
    Postari in forum
    2

Dependenta de metadona in sarcina

Buna ziua tuturor mamicilor , de curand am aflat ca am sa devin si eu mamica , sunt cea mai fericita persoana din lume , dar am o mare problema , va rog spuneti-mi ce credeti ca ar fi mai bine sa fac .Acum un an m-am apucat sa iau metadoana (este un inlocuitor de heroina care se da la spitale de dependenti ) ideea este ca eu nu am probleme cu heroina am strict cu metadona , dar pentru copil as renunta oricand , ca sa renunt o sa am nevoie de un tratament cu antidepresive de la un doctor , va rog daca stiti in mare cam ce riscuri sunt daca pot sa il tin , sincer nici prin cap nu imi trece sa fac avort , nu pot sa o fac , daia vreau sa fac tot ce este posibil sa il nasc si sa il nasc sanatos.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de lollo Vezi mesajul
    Buna ziua tuturor mamicilor , de curand am aflat ca am sa devin si eu mamica , sunt cea mai fericita persoana din lume , dar am o mare problema , va rog spuneti-mi ce credeti ca ar fi mai bine sa fac .Acum un an m-am apucat sa iau metadoana (este un inlocuitor de heroina care se da la spitale de dependenti ) ideea este ca eu nu am probleme cu heroina am strict cu metadona , dar pentru copil as renunta oricand , ca sa renunt o sa am nevoie de un tratament cu antidepresive de la un doctor , va rog daca stiti in mare cam ce riscuri sunt daca pot sa il tin , sincer nici prin cap nu imi trece sa fac avort , nu pot sa o fac , daia vreau sa fac tot ce este posibil sa il nasc si sa il nasc sanatos.
    Buna! In primul rand, felicitari! Iti doresc sa nasti un copil sanatos care sa-ti aduca bucurii si sa-ti lumineze calea-n viata! In al doilea rand....singurele persoane autorizate sa-ti raspunda la aceasta intrebare/nedumerire sunt medicii!!!Indiferent de raspunsurile pe care le vei primi aici, du-te la dr urgent! Cu cat vei primi ajutor mai repede cu atat va fi mai bine pentru bebe! Sunt sigura ca exista metode de tratament, asa ca iti urez sanatate si sa auzim numai de bine!

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Orice medicament luat in timpul sarcinii poate afecta intr-o masura mai mica sau mai mare si fatul. Consulta mai bine un medic!Sanatate si intelepciune!

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    buna.intrebarea ar fii daca in prezent mai i ei metadona.. sau daca ai intrerupt de ceva vreme.. asta nu este un tratament . treb sa ajungi la un doctor sa t sfatuiesti. Nu stiu cum de n ai inteles ca este grav.... :-s

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Multe felicitari ptr bebe si ptr taria pe care o ai sa lupti! Asa cum au spus si fetele inainte, ptr siguranta ta si a bebelusului e bine sa consulti cat mai repede un medic competent. Ai incredere in D-zeu si in tine si vei reusi. Multa bafta!!!!!

Floricica Nou Venita lollo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2011
    Postari in forum
    2
    Georgiana , e foarte usor sa critici , logic ca stiu ca este grav si in aceelasi timp caut o scapare de ceva timp , Dumnezeu a vrut ca eu sa raman insarcinata acum , eu nu am nici un avort e prima mea sarcina si nu am de gand sa fac avort ptr ca iau un tratament , am intrebat medici si toti sunt de parere ca nu il va afecta pe fat cu nimic , am inteles ca sunt o gramada de mamici in toata lumea care au avut aceeasi problema , mai mult eu am sa ma chinui enorm sa il las acum in primele luni tratamentul fara nici un alt medicament ca sa nu il mai supun la nici un risc , am sa il scad usor , usor desi va fi groaznic ptr mine , as face orice ptr el .... Si la sfatul medicilor este foarte bine asa ... deja am facut o ecografie totul decurge bine , acum pe 1 noiembrie ma duc iar .Si by the way va multumesc mult fetelor pentru mesajele de incurajare ... Am atata nevoie de ele . Va pup

miki00
    Guest
    Eu iti apreciez curajul, fiindca esti intr-adevar curajoasa..Cauta forta sa renunti la metadona in copilul pe care il astepti, el merita asta si cred ca si tu meriti sansa de a avea o alta viata, mai buna. Vorbeste cu medicul care te urmareste despre orice grija sau frica ai, sigur te va invata ce sa faci.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari