Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Contractiile premature in sarcina

Contractiile aparute inainte de saptamana 36 de sarcina sunt un motiv de ingrijorare si chiar panica pentru multi viitori parinti.

Insa vestea buna este ca nu toate contractiile premature sunt de neoprit si nu toate duc la nastere prematura. De exemplu, contractiile premature pot sa apara si din cauza deshidratarii si astfel printre primele lucururi pe care le vor face medicii unei gravidute care vine cu contractii premature este sa o hidrateze.

O alta cauza a contractiilor premature este cofeina, care este diuretic si cauzeaza pierderea unei cantitati mai mari de apa.

Eu am avut contractii inca din saptamana 16 de sarcina si asta din cauza ca uterul meu nu era suficient de elastic si atunci pe masura ce Edi crestea era extercitata si mai multa presiune si asa am dus-o cam toata sarcina. Din cauza asta am avut sanse fie sa pierd sarcina fie sa nasc prematur. Slava Domnului am reusit sa il duc pe Edi cat mai aproape de termen si asfel am nascut la 38 de saptamani.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Si eu am avut, in a doua jumatate a sarcinii. Medicul mi-a spus ca e vorba de false contractii, de "contractii Braxton-Hicks". Recomandarea a fost sa fac o baie calduta si sa incerc sa ma relaxez. nu mi-a interzis nimic...
    La voi erau dureroase? Pe mine nu ma durea, erau ciudate rau... Presiune, contractie si atat...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    La inceput la mine nu au fost dureroase, nici nu stiam exact ce sunt, ma stragea parca burtica si simteam un discomfort. Si asa a fost mai mereu pana la 34 de saptamani cand am avut contractii dureroase si regulate, cand am ajuns la spital era la 3 minute distanta. Au reusit sa imi opreasca contractiile cu injectii cu scobutil si no-spa (pe care le-am facut apoi acasa timp de o saptamana) si apoi gynipral 4 zi pana cand am nascut.

Si pe noi ne-a invatat la curs ca mangaiatul burticii inteteste contractiile si nu face deloc bine atunci cand mamica are contractii si nu ar trebui sa le aiba

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    hmmm eu am avut contractii, caci practic asta a fost, de prin sapt a 7-a, contractii care au dus la decolare de placenta si formarea unui hematom retroplacentar. am inceput litic, la un moment dat l-am oprit si am ramas pe pastile dar au reinceput asa ca mi-am pus iar branula pe vena si nu am mai scos-o pana aproape de termen. faceam litic la 8 ore si tot la 8 ore luam gynipral. si din cand in cand si cate o perfuzie cu gynipral. liticul l-am oprit pe 10 mai si gynipralul pe 29, eu pe 30 avand programata cezariana. si m-oi fi chinuit eu, ca nu e usor sa-ti faci pe vena toat sarcina dar uite ca Dzeu m0a ajutat si nu m-am chinuit in zadar.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    la prim sarcina am avut contractii relativ putine dar cu fiecare colul se deschidea mai mult incat in ultimele saptamani aveam colul dilatat aproape 2. copilul era mare si apasa si el asa c am nascut la 36 de saptamani. la a doua a fost ok pana pe la 4-5 luni chiar ma gandeam ca scap de tratament ( la prima luam gynipral utogestan duphaston si faceam regulat gravibinon), insa au inceput contractiile. la inceput nedureroase doar se intarea burtica. apoi din ce in ce ma tare. mai dese, iar apoi au inceput si durerile. asa ca am inceput iar tratament. acum insa bebe era mic si colul inca rezista. dar a luat pana la 38 de saptamani gynipral duphaston no-spa, cate trei din fiecare pe zi. uneori si cate un scobutil. plus 3-4 pastile de liv52 ( la prima srcina am facut o citoliza hepatica de la utrogestan) toate astea plus analize lunar si echo la fel m-au ajutat sa duc sarcina pana la capat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari