Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tao82's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2011
    Postari in forum
    12

Nefericire Contractii dureroase la 13 saptamani

Buna tuturor mamicilor,am nevoie de ajutorul vostru pentru ca incep sa ma ingrijorez intr-adevar.Am aproape 13 saptamani de gravidanta,iar de 2 ori in nopti diferite am avut asa numinte contractii care durau cateva secunde dar erau f f dureroase,ca si cum ceva mi-ar taia pantecul,nu am apucat sa ma duc al ginecologul meu,dar daca careva stiti ceva va rog sa ma ajutati.E foarte important pt mine.Va multumesc mult tuturor

Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    du-tela medic urgent. nu mai sta asa

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de tao82 Vezi mesajul
    Buna tuturor mamicilor,am nevoie de ajutorul vostru pentru ca incep sa ma ingrijorez intr-adevar.Am aproape 13 saptamani de gravidanta,iar de 2 ori in nopti diferite am avut asa numinte contractii care durau cateva secunde dar erau f f dureroase,ca si cum ceva mi-ar taia pantecul,nu am apucat sa ma duc al ginecologul meu,dar daca careva stiti ceva va rog sa ma ajutati.E foarte important pt mine.Va multumesc mult tuturor
    Urgent mergi la medic! Eu la 12 saptamani am avut primele contractii si m-a bagat pe medicatie!

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    fetele au dreptate...de urgenta la medic.
    la prima sarcina contractiile ua inceput la 14 saptamani, si medicul la care mergeam mi-a facut echo si mi-a zis ca e ok, e drept ca nu erau foarte dureroase. azi asa maine asa..timp de vreo 2 saptamani pana m-am dus la un alt medic care mi-a facut control pe masa..si colul era deschis binisor din fricire numai la interior. am facut injectii si perfuzii eram gta de serclaj insa am reactionat bine la tratament. desi odata cu marirea sarcinii, copilul find si el mare, colul ceda. asa ca in saptamana 37 am nascut un baietel de 3,500 kg...din fericire sanatos.
    la a doua sarcina contractiile erau cum le descrii tu...teribil de dureroase...desi au aparut pe la 4 luni si ceva, nu am mai scapat de ele, asa am dus toata sarcina ajunsesem sa iau gynipral, utrogestan si no-spa cate 3 pe zi din fiecare. plus liv52 pentru ficat inca 3..plus cate un scobutil la nevoie. aveam dureri mai mereu si cred ca am avut noroc ca nu era mare si e ca si fratele ei...caci sigur nu o mai duceam la capat. asa fiin mica desi colul tot deschis nu ceda si sub greutate il deschideau practic contractiile. la sfarsitul a 38 de saptmani am incetat medicatia si dupa inca o saptamana am nascut ...foarte repede datorit colului deschis si prima si a doua nastere au avut loc repede si relativ usor..spun relativ caci e totusi ceva efort oricat de repede ai naste.
    m-am lungit cam mult dar am vrutsa iti expun pericolul si sa stii ce se poate intampla. poate totusi ai noroc si cu odihna multa si poate un medicament usor din prtea medicului scapi.
    astepam vesti

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Exact cum au spus fetele urgent la medic...pana ajungi la medic ia No-spa,daca ai in casa ,potoleste contractiile...
    Nu amana vizita la ginecolog...sa intri sa ne spui ce ti-a spus dr...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari