Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Vinnie's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2013
    Postari in forum
    2

Constipatie in primul trimestru de sarcina

Sunt in primul trimestru de sarcina, momentan 11 saptamani si merg foarte greu la baie. Sunt constipata cate 3 sau 4 zile. Am inteles ca nu e bine sa utilizezi laxative pe timpul sarcinii, ce mi-ati putea recomanda? Mananc in fiecare zi salata verde, la cateva zile brocoli si spanac dar nu au ajutat cu mult. Va multumesc anticipat.

Floricica Nou Venita rebelutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    23
    Incearca cu prune,kiwi,pere si sucuri naturale.Bea cat mai multe lichide ptr ca deshidratarea poate fi o cauza a constipatiei.Eu in primul trimistru nu am avut probleme ,in schimb akum in al doilea trimestru ma ,,lupt ''si eu cu ea,din pacate.Mierea de albine functioneaza la mine,dimineata ia o lingurita pe stmacul gol si bea un pahar de apa dupa.Multa sanatate tie si la bebita!

Floricica Avansata mary1313's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2012
    Postari in forum
    1.950
    Are dreptate Rebelutza!!!!Si eu am avut probleme la inceput,in situatia critica poti folosi supozitoarele cu glicerina.Acum am grija ca dimineata sa iau o lingurita de miere si sa beau un pahar cu apa la temperatura camerei.Te ajuta foarte mult si fructele si iaurtul.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    E perioada pepenilor, deci "abuzeaza" din plin de ei! Pepenele rosue bogat in apa (cam 95 %),deci e o sursa de hidratare excelenta, e taaare gustos si bogat in fibre si nutrienti.

Floricica Nou Venita Vinnie's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2013
    Postari in forum
    2
    Mutumesc tuturora pentru sfaturi. Am sa incerc de maine cu miere si sa beau cat mai multa apa. Cat despre fructe kiwi. mere si portocale am mereu in casa. O sa iau pere si pepene rosu. Multa sanatate voua si la copilutzi! :D

Floricica Nou Venita rebelutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    23

constipatia in sarcina

Dragi burtic si mamici,am o mare problema cu constipatia.Sunt in luna a 6 -a de sarcina si nu reusesc sa mai gasesc nici o solutie care inainte functiona in cazul meu impotriva constipatiei!!!Am incercat cu miere de albine dimineata pe stomacul gol si dupa un pahar de apa,cu prune si sucul de prune etc.Ma simt balonata si burtica cateodata mi se intareste,imi este frica sa nu patesca bebe cv :(!!!! Am programare maine la medic dar ma gandeam ca intre timp imi dat vo o idee.Mentionez ca inainte de sarcina aveam prb cu const dar foloseam laxative,iar dupa ce am ramas gravida pana in prezent nu am mai avut prb.Va multumesc!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari