Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita iustinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2010
    Postari in forum
    24

Constipatia in sarcina

I s-a mai intamplat vreuneia dintre voi sa se confrunte cu constipatie severa in sarcina? Cum v-ati tratat? Ce ceaiuri/remedii naturiste ati luat? V-ati prezentat la medic pentru tratament?

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    Eu mi-am tratat constipatia in sarcina din alimentatie: pere in fiecare zi, curmale si iaurt, prune sau compot de prune. Iar inainte de nastere (dar strict inainte de nastere, altfel am aflat ca este contrainidicat gravidelor pentru ca este posibil sa provoace crampe) am luat o doza de ceai Midro Tee, din frunze se Senna si chimion. Ceai pe care il folosesc si acum, pentru ca este foarte usor de luat (o doza unica, seara si isi face efectul in opt ore).

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Constipatia e normala in sarcina.Se poate combate consumand fructe si lichide.Alte tratamente pot fi recomandate doar de medic.

Floricica Nou Venita marta's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2009
    Postari in forum
    29
    buna,pot sa te ajut pentru ca eu ma confrunt cu asa ceva pentru ca iau fier,pe stomacul gol dimineata ia o lingura de ulei de masline si un pahar de apa sau o bucatica de sapun introdusa anal ,eu le am incercat pe amandoua insa prefer cu ulei de masline isi face efectul intr o jumate de ora ,

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Draga mea, eu nu am reusit nici cu iaurt, nici cu fructe, nici cu nimic sa scap de constipatie...sa numai zic ca am facut si hemoroizi in timpul sarcini din aceasta cauza.
    Asadar minte bearca ce eram, nu m-am plans la medic de constipatie..ca eu oricum aveam si inainte de sarcina aceasta problema,c are acum se accentuase..dar in cele din urma am intrebat si medicul, care mi-a recomandat sirop duphalac, care este permis in sarcina si alaptare...si cu asta ma rezolvam
    pentru calmarea hemoroizilor foloseam crema de muguri de plop, si hemorzon.

Floricica Nou Venita butterfly17's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2010
    Postari in forum
    9
    Eu am mancat multe fructe si legume, am baut multa apa si in fiecare dimineata am mancat cereale cu lapte, nu ma omor dupa ele dar contin fibre. Din cate stiu ceaiurile/pastilele laxative sunt contraindicate, deoarece pot provoca contractii. Eu am mai folosit si niste granule indicate in constipatia din sarcina- Normacol ( le am de la o prietena, nu stiu sigur daca se gasesc si in ro).

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Constipatia in timpul sarcinii

Constipatia in timpul sarcinii, pe cat este de neplacuta este un aspect fiziolog al sarcinii determinata de cresterea cantitatii de progesteron care incetineste miscarile tractului intestinal.

Pentru combaterea constipatiei in sarcina, sau pentru ameliorarea simptomelor se recomanda consumarea de frcute, legume si fibre din cereale, consum riricat de lichide dar si miscare, plimbari zilnice.

In cazul in care simtomele consipatiei devin severe, scaunele prezinta mucus si sange, apar hemoroizi este bine sa se apeleze la medic. De asemenea, sfatul medicului se poate cere si inainte de aparitia acestor simptome pentru ca impreuna cu medicul se pot stabili si regla cantitatea de vitamine in special a fierului care favorizeaza aparitia constipatiei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari