Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adalgizadebora's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2014
    Postari in forum
    17

Col scurtat, putin deschis si lichid amniotic in cantitate mica

buna. as avea nevoie de ajutor pt ca sunt cam stresata. sunt insarcinata in 28 de saptamani si 4 zile , la 26 de saptamani am avut o sangerare mica (daor cat am sters putin la toaleta) si am mers de urgenta la control. am fost internata 2 zile cu injectabil si tratament pt ca a zis dr. ca e colul scurtat si putin deschis daca bine imi aduc aminte pt ca eram foarte speriata si m-a internat cu amenintare de avort. totul a descurs bine dupa 2 zile m-a externat si mi sa sp ca trebuie sa stau la pat si sa continui tratamentul. la 2 saptamani am revenit la control si mi-a sp ca e ok dar sa continui sa stau la pat (de cil deschis nu a mai mentionat nimic doar ca e scurtat)si la eco mi-a sp ca lichidul amniotic e scazut si sa beau multe lichide si sa stau cat de mult pe partea stanga. sunt putin cam stresata caci am citit tot felul de chestii pe net. afecteaza bb? se poate duce sarcina pana la capat sau va fi nevoie de interventie (cezariana) inainte de termen? va rog sa ma ajutati cu raspunsuri daca puteti. va multumesc. o zi buna.

Floricica Nou Venita adalgizadebora's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2014
    Postari in forum
    17
    multumesc pt raspuns. asta incerc si eu sa fac dar imi este foarte greu nu doar sa stau dar mai am si un copilas de 4 anisori si trebuie sa ii dau si lui atentie :). ma intrebam daca este necesara cezariana sau se poate natural. cand am ramas insarcinata dr mi-a sp ca s-ar putea sa facem cezariana si din cauza caci am o rana pe col ( trebuia cauterizata chiar cand am ramas insarcinata, dar o rezolvam dupa aceea) si e cam periculos sa se dilate. am inteles caci daca lichidul amniotic e scazut nu se lasa pana la capat caci e rau pt bebe ( ii afecteaza rinichii). la ultimele analize de urina a iesit caci am ca o ciuperca in vagin. sincer am mai nascut o data si am avut si 2 avorturi spontane dar imi este f frica de toate astea, parca prea multe complicatii....offff...cred ca prefer cezariana decat natural (am nascut foarte greu baietelul pt ca nu ma dilat).uite ca m-am si descarcat :). o zi buna si bebe sanatos iti doresc tie si tuturor mamicilor.

Floricica Nou Venita catalina_buga's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    212
    eu am avut colul deschis si sscurt din sapt 22 iminenta de avort spontan,am stat 2 luni internata..bineinteles repaos la pat...am dus sarcina pana la termen 38+6 ceea ce nu credeam ca se va intampla..nici eu nici doctorii,la 26 sapt am facut injectiile cu cortizon ptr dezvoltarea plamanilor,am nascut prin cezariana deoarece nu ma dilatam si intrase copilul in suferinta fetala, multa liniste,eventual cheama pe cineva sa se ocupe de baiat.multa sanatate
    Imagini atasate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari