Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita galabera's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2008
    Postari in forum
    12

Bebe e foarte agitat in burtica

mamici nu stiu dak e cineva la ora asta,dar indraznesc sa intreb...de vreo 3 ore bebe se misca ciudat..e agitat rau,in mod normal dormea la ora asta,dar nu acum se misca intr0una cu pauze de cateva minute.Miscarea e asa c si cum ar suspina in ritm alert ca si cum ar sari sa iasa afara,nu stiu dak intelgeti ce zic,dar ma sperie...momentan sunt singura in casa...simptome ca as naste nu sunt,merg la baie mereu si verific si nimik.Mi-e teama sa nu fie ceva in neregula cu bebele.Oare sa ma duc la spital?nu stiu ce sa fac...

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Stai linistita, bebe sughtita. Mi se intampla de multe ori in timpul sarcinii, era chiar amuzant. Pe el nu il deranjeaza, nu ii produce discomfort, si nu e nimic pentru care sa te ingrijorezi. Nastere usoara si bebe sanatos!

Membru inregistrat la
    19.01.2008
    Postari in forum
    12
    s-a linistit pana la urma...tarziu spre dimineata dar macar m-am linistit..nu sughita..k bebicu sughite de mult si stiu cum e...nu stiu c a fost l-o fi deranjat ceva,sau pur si simplu era agitat...acum doarme...sa speram k e totul bine.Pupici

Floricica Nou Venita nadia84's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2009
    Postari in forum
    283
    Buna! Am fost si eu exact in aceeasi situatie cu tine acum vre-o 2 sapt. A fost foarte agitata si a durat ore bune. Spre rusinea mea ma rugam lui D-zeu sa se opreasca sa pot si eu sa adorm. Intre timp am fost la consultatie la doctora mea si mi-a zis ca e ceva normal. Eu aveam 36 de sapt atunci si bebe fiind mai mare nu prea are spatiu unde sa se miste si este incomodat de una de alta. E cam aceeasi situatie ca si la noi cind nu ne gasim locul si nimic nu ne convine. Iti urez o sarcina usoara si un bebic la termen!!!

Membru inregistrat la
    19.01.2008
    Postari in forum
    12
    Nu mai deschid ink un subiect asa k voi posta aici.Stiti cumva dak la internarea in maternitate se cere o dovada a calitatii de asigurat?Eu sunt casnica acum si dr mea de familie a zis k nu stie ce sa zica.Daca e cineva din Sibiu sa imi zica exact ar fi perfect.Am inteles totusi ca ar trebui aratata acea negatie de la fisc precum nu detin venituri nici din munca ,ori alte activitati.Imi cer scuze daca va stresez cu intrebarile astea ,dar chiar vreau sa profit de ultimele zile in caz k as mai putea face ceva,nu vreau sa intampin pbl de ordin birocratic.Va pup

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    stiu sigur ca trebuie adeverintza de la locul de munca ca ti-au platit asigurarea.. pentru cele casnice dar care au asigurare nus cum se face.. dar stiu ca trebuie o dovada ca esti asigurat..........

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Da si mie mi-au cerut adeverinta de salariat.
    Am gasit pe site-ul de la CNAS urmatoarele
    "Cine este scutit de plata?"
    a) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;
    f) femeile insarcinate si lauzele, daca nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de baza minim brut pe tara. "

Cum dovedesc calitatea de asigurat?

h) pentru femeile Ónsărcinate sau lăuze: act de identitate, adeverinţă medicală, certificat de naştere al copilului - pentru lăuze, precum şi declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri sau documente justificative că realizează venituri lunare sub salariul de bază minim brut pe ţară;"

Sper sa iti fie de folos

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari