Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Idee Atentie ! Iminenta de avort! Cum rezolvam?

Semnele si simptomele avortului includ:
    -sangerari vaginale mici sau abundente, care pot apare constant sau neregulat; desi sangerarea vaginala este primul semn de avort, acestea pot apare fiziologic in primele trei luni de sarcina; totusi, asocierea sangerarilor cu durerile abdominale (crampe) reprezinta primele semne de avort
    -durerea sub forma de crampe la nivel pelvin (in abdomenul inferior), durere abdominala sau durere surda lombara (de spate); durerea poate apare in primele ore sau zile dupa debutul sangerarii vaginale
    -cheaguri de sange sau eliminari de tesut fetal de culoare gri la nivel vaginal.

TRATAMENT

In caz de iminenta de avort spontan (amenintarea de avort) sau de avort incipient, procesul se poate remite spontan sau sub influenta tratamentului; incepand cu etapa avortului in evolutie, el este ireversibil.
    In cazul in care apar sangerari vaginale in cursul sarcinii, se recomanda urmatoarele masuri:

-evitarea efortului fizic excesiv si repaus sexual (evitarea contactelor sexuale); unii medici recomanda repaus strict la pat, insa majoritatea studiilor arata ca prin aceasta nu se opreste cursul avortului
    -administrarea de progesteron poate fi utila in pastrarea sarcinii; insa prin aceasta metoda se intarzie doar desfasurarea avortului (progesteronul este eficient in prevenirea producerilor nasterilor premature in cazul sarcinilor cu risc)
    -evitarea administrarii AINS (antiinflamatoarelor nesteroidiene) de tipul Ibuprofenului. Acetaminofenul (paracetamolul) poate fi folosit ca analgezic.

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Nu vreau sa ma contrazic, insa sunt lucruri cu care nu sunt de acord. Repaosul la pat poate ajuta mult si poate opri avortul spontan ... stiu din proprie experienta.

Inca o observatie paracetamolul nu se administreaza in primul trimestru adica chiar perioada in care riscul de avort spontan este cel mai mare, iar in celellalte trimestre se administreaza cu precauztie.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    repausul la pat nu mai este util in avortul in curs...
    PARACETAMOLUL IN SARCINA- Acest medicament a fost folosit in studii pe femei gravide si nu a fost evidentiat nici un risc pe toata durata sarcinii.
    Acesta mi-a fost recomandat pe perioada sarcinii...m-am confruntat cu probleme stomatologice
    Modificata de denyy10; 26.10.2010 la 11:58:29.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    eu la prima sarcina ,am avut probleme din primele saptamani a debutat cu scurgeri maronii apoi cu sangerari,am ajuns in spital ,nu m-a ridicam din pat decat pt.baie la 3 luni tot am pierdut sarcina...asa ca uneori repausul pat nu este eficace...inclusiv experienta medicilor confirma acest lucru

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari