Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

Arefam pe cale orala

Mamici, burtici!

Eu am secretii mai abundente si doctorita mi-a prescris Arefam progesteron, 2 capsule x 200 mg, luate seara, pe cale ORALA, nu vaginala.
    Voiam sa va intreb, ati luat si voi asa? Ca am vazut ca de obicei sunt luate vaginal in sarcina si mai rar oral. Mie nu imi dau ameteli...
    Cum stiti voi ca e mai eficient si sunt asimilate mai bine, oral sau vaginal?
    Si inca ceva: e oare o cantitate suficienta, 400 mg zilnic? Voua vi s-a prescris mai mult, mai putin?

Multumesc!

Floricica Senior riga trika's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.08.2009
    Postari in forum
    2.706
    buna draguta! felicitari pt sarcina! eu am luat toata perioada sarcini arefam,unul dimineata si altul seara impreuna cu nos pa si buscopam! pe cale orala ! in vagin nu am introdus nimik!

Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

candida

Multumesc de raspuns.
    Si a fost totul ok asa, n-ati avut probleme?

Eu tocmai am vazut rezultatele unor secretii recoltate si se pare ca am Candida... :( Oricum, as vrea sa o tratez natural, cat mai inofensiv cu putinta, fara ovule, fara medicamente, cel putin nu in primul trimestru.
    Oare o ajuta spalatura externa cu ceai de galbenele?
    Daca ati avut, cum ati tratat?
    Mai dureaza putin pana apuc sa discut cu doctorita mea si intre timp as vrea sa ma documentez, sa aflu si de la voi... Citeam ca nu e periculoasa pt. bebe, e doar deranjanta pt. mama (secretii, mancarimi etc.). Sper sa fie doar asa. Ce stiti despre asta?

Floricica Nou Venita Narnia29's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2013
    Postari in forum
    21
    Si eu iau arefam de la inceputul sarcinii. La incepul luam dimineata oral iar seara vaginal. Acum il iau oral, unul dim si unul seara.

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    pentru candida poti face spalaturi vaginale cu tantum rosa si sa-ti cumperi si un irigator pentru ca scoate acele secretii afara.si eu am avut candida la prima sarcina si nu a fost deloc placut ca am avut niste mancarimi groaznice.daca nu reusesti sa o tratezi cu naturiste asa cum vrei tu eu iti recomand sa faci totusi si un tratament medicamentos.nu iti doresc sa stii ce groaznica poate fi in sarcina mai ales ca sunt des intalnite in aceasta perioada si pentru ca acele scurgeri devin foarte abundente.eu iti spun din proprie experienta.multa sanatate va doresc si o sarcina fara probleme.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari