Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Minnie88's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291

Antinevralgicul inainte de a afla de sarcina

Buna ziua,

Sunt insarcinata in aproape 5 saptamani. Cam la 9-10 zile de la conceptie, deci cu aproximativ 5-6 zile de data la care trebuia sa imi vina menstruatia, am luat 2 pastile de Antinevralgic pentru niste dureri de cap, in zile diferite si nu pe stomacul gol.

Antinevralgicul contine paracetamol si aspirina, cea din urma fiind considerata periculoasa in sarcina. M-am documentat si unele surse spun ca aspirina este mai periculoasa la sf sarcinii, altele ca si la inceput. Ma gandesc ca atunci nici macar nu era dezvoltata placenta, dar sunt extrem de ingrijorata, ne dorim mult bebele. Ce parere aveti?

Multumesc frumos

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    fii serioasa, din 2 pastile de antinevralgic luate in zile diferite nu patesti absolut nimic. sarcina usoara!

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    nu cred ca are ceva, mai ales ca sarcina e foarte mica...la 9-10 zile de la conceptie embrionul abia ce a ajuns in uter...nu-ti fa probleme...si eu la fel ca tine m-am panicat cand am alfat ca sunt gravida..in loc sa ma bucur ca aveam 2 liniute pe test plangeam ca proasta ca luasem cu cateva inainte tratament cu augumentin pentru puroi in gat...am sunat doctorul si mi-a zis sa stau linistita ca nu se intampla nimic...bucura-te de bebe si nu iti mai fa griji! sarcina usoara si un bebe sanatos!

Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291
    Merci mult fetelor! De agitata ce eram am uitat sa intreb medicul cand am fost saptamana trecuta si am urmatoarea programare abia pe 17 ian. Eu ma simt bine, in afara de simptome specifice, gen durere de sani, nu am nimic. Ma gandesc ca daca era ceva rau, simteam. Sa ne ajute Dzeu sa fie totul bine! Va pup

Floricica Nou Venita anastasia1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    152
    Si eu zic sa stai linistita, si da e normal sa ti pui semne de intrebare si sa te ingrijorezi, fiecare dintre noi asa cum a zis si Erendis isi face griji pt viitorul copil si se intreaba daca si cea mai banala pastila i poate face rau. Eu m-am vospit pe par chiar inainte cu vreo 3 zile sa aflu ca-s insarcinata si vreo cateva saptamani bune mi-am reprosat si ma simteam vinovata ca auzisem ca vopseaua de par poate fi daunatoare.
    Sunt femei care nu au luat nici o pastila toata sarcina si se poate intampla ca, copilul sa aiba probleme Doamne fereste si sunt femei care iau pastile si nu au nimic copii...totul e relativ si eu cred ca totul depinde de DUMNEZEU.
    Prietena mea a luat 2 antibiotice f puternice pt o afectiune si cum isi dorea un bebe dr i-a zis ca inainte de a incepe tratamentul sa mearga la dr sa vada daca nu e insarcinata ca medicamentele sunt f puternice si a mers la ecografie a vazut cik un chist dar nimic de sarcina ba mai mult i-a zis ca nici nu a avut ovulatie in luna respectiva si dupa ce a terminat tratamentul cu antibiotice si alte pastile nu le stiu denumirea a aflat ca e gravida, a fost socata, a crezut ca innebuneste...a ales sa pastreze copilul si acum are un an si ceva si e sanatoasa. Multa sanatate iti doresc.

Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291
    Multumesc pentru incurajari! Fiind abonata la Medicover, am sunat la linia hotline a clinicii si am intrebat medicul de urgenta. Mi-a raspuns franc "Parerea mea e ca antievralgicul afecteaza embriogeneza", i-am explicat ca am luat foarte devreme, dar a zis ca tocmai atunci este mai grav :(, cand se formeaza. A zis ca la 6-7 sapt e posibil sa se vada la ecografie defecte, dar nu mai am rabdare pana atunci :(.

O prietena, asistenta, care lucreaza la spitalul Elias, a intrebat un medic si a zis sa stau linistita, pentru ca sunt medicamente mai periculoase luate la inceput si tot nu se intampla nimic. Probabil oricati medici as intreba, toti ar avea pareri diferite :(

Floricica Nou Venita anastasia1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    152
    Minnie...trebuie sa ai rabdare si incredere in Dumnezeu, altceva nu ai ce sa faci, gandeste-te ca faptul e deja consumat si trebuie sa mergi inainte, cred ca medicul ala de la Medicover te-a debusolat si mai tare, o sa se vada la ecograf, la analize daca e ceva...nu mai ai cale de intoarcere de acum, trebuie sa mergi doar innainte...eu sincer cred ca de la 2 antinevralgice nu o sa pateasca nimic bebe...apoi tu ai luat devreme cand poate nici nu era embrion...sper ca medicul tau ginecolog sa te linisteasca si sa ai doar vesti bune. Nici nu ai ce sa ti reprosezi ca nu stiai ca esti insarcinata cand le ai luat. STAI LINISTITA.

Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291
    Merci Anastasia. Si eu sper sa ma linisteasca si sa-mi dea Dumnezeu rabdare pentru ca sunt mai panicoasa de fel, cred ca mai rau imi face agitatia asta, decat altceva :(. O seara frumoasa.

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    sunt medici si medici...i-a fost usor la telefon sa dea un verdict de genul...nu stiu ce e in capul unora..oare chiar nu se gandesc ca oricum viitoarea mamica trece printr-o gramada de stari emotionale si schimbari hormonale la inceputul sarcinii???? stai linistita si mie cand m-am dus la primul control mi-a zis ca am chist de 4.5 cm nici vorba de sarcina...asteapta controlul desi nu cred sa fie ceva...nu iti mai fa griji...stress-ul face mai rau decat o gramada de antinevralgice...

Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291
    Am fost azi la un control, am vrut mai mult sa vad ce zice de treaba cu cele 2 pastile...Mi-a zis ca nu se poate stii exact daca afecteaza sau nu si ca posibil sa nici nu se vada la echo daca ar fi ceva. Dar a zis si ceva de genul ca de la 2 nu ar fi problema si ca sansele de a afecta sunt aceleasi pe care il are toata lumea de a naste copii cu defecte. In rest mi-a recoltat pentru paps, mi-a dat sa fac analizele de trim 1 si mi-a prescris recomandare pentru echografie peste 2 sapt.
    Nu imi doresc asta, dar l-am intrebat daca faptul ca am luat acele medicamente ar fi recomandare pentru intrerupere si a zis ca nu. Ma gandesc ca sunt persoane carora chiar li se spune sa faca avort, decid sa mearga inainte si nasc copii sanatosi.
    Am decis sa ma linistesc si sa o iau pas cu pas.

Va multumesc mult fetelor pentru sustinere !

Floricica Avansata sosoalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2011
    Postari in forum
    1.358
    buna eu am luat algocalmin inainte sa aflu de sarcina tot pt o durere de cap si totul a fost bine asa ca stai linistita nu iti mai face griji, o sarcina usoara si un bebe sanatos iti doresc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari