Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ametelile in timpul sarcinii, sunt normale?

Ametelile usoare si senzatia de lesin pot fi normale in periaoda de sarcina mai ales in primul trimestru de sarcina, principala cauza fiind cresterea mare a nivelului hormonal care duce la dilatarea vaselor de sange dar si a nivelului scazut de zahar din sange. Gravidutele care sufera de anemie sunt mai predispuse acestir stari de ameteala in sarcina.

Starile de ameteala pot continua si in cel de-al doilea trimestru de sarcina, considerat si "trimestrul de aur" si asta din cauza presiunii exercitate de greutatea uterului asupra vaselor de sange.

Pentru a evita starile de ameteala trebuie sa evitati sa stai mult prea mult in picioare, sa nu va ridicati brusc din pate, sa mancati regulat mese mici si dese si sa nu purati haine ce pot impedica o buna circulatie a sangelui.

Eu una am avut aceste stari de ameteala in primul trimestru de sarcina si in general apareau la metrou si erau insotite de bufeuri si stari de lesin. Cand aveam aceste stari ma asezam pe un scaun, bea guri mici de apa rece si incercam sa respir adanc, sa ma calmez.

Voi v-ati confruntat cu stari de ameteala sau de lesin in sarcina? Cum ati reusit sa depasiti aceste stari?

Floricica Cu Vechime dafna's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2008
    Postari in forum
    6.302
    eu am avut ameteli ,puternice cu stari de greata si pierdere a echilibrului, dar in ultimul trimestru de sarcina si s-a dovedit ca era din cauza tensiunii. daca initial au spus ca su t normalein ultimultrimestru , dupa analiza de urina ,unde proteinele au ajuns la nivbelul superior 299 si maxim normal era 300, mi-au pus pecetea de "suspecta de pre-eclampsie" si am fost sub atenta urmarire si internat de 2 ori , si atreia oara oricum nu m-as mai fi dus ,dar m-au prins in spital la control si mi-au si provocat nasterea :)

Floricica Novice ralukrissty's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.02.2007
    Postari in forum
    306
    Buna! Mie mi se tot infunda urechile si daca stau in picioare fara sa ma misc, ma ia ametela. La 19 saptamani mi se pare cam ciudat. Asta vara dadeam vina pe caldurile de afara. Acum, insa, s-a racorit. Si eu tot la fel. Mereu am fost subtensiva. O sa incerc sa-mi iau tensiunea sa vad daca de la ea este. Daca nu... Pe 24 mai merg la dr. O sa-l intreb atunci. Presupun ca va urma un alt set de analize

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari