Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rsnejok's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53

Ajutor!!!! Dureri in sarcina

Salut burticilor! Am nevoie de ajutor!!!! Sint insarcinata in saptamina a 10-a... astazi am avut si inca mai persita dureri in regiunea ovarelor, citeodata suparatoare... cind stau in picioare ma doare iar cind ma culc in pat imi trece.. ce poate fi? De obicei pe data de 13-14 imi venea CM... e risc de avort?? as mai vrea sa mentionez ca nu am nici un fel de eliminari... imi fac griji :( prima ecografie o am pe 6 martie, mai e mult pina atunci, si inca nu stiu daca s-a fixat bine sarcina... P.S. Analizele sunt perfecte...

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si nu iti poti face o ecografie in alta parte mai devreme?

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    pai nu ieri ceva pentru fixarea sarcinii. durerile pot fi de la adaptarea organismului la sarcina, si durerile de ovare sunt normale dar daca te supara sau sunt persistente du-te la doctor. multa bafta!

sadia
    Guest
    Simonacio zis bine ,e adaptarea .....dar nu strica o vizita la medic....

Floricica Nou Venita biancasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2009
    Postari in forum
    235
    Si eu am avut aceste dureri, ca de ciclu pana am nascut! Eu am fost la medic si asa mi-a dat teatament! Sarcina usoara!

Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    pai nu ieri ceva pentru fixarea sarcinii. durerile pot fi de la adaptarea organismului la sarcina, si durerile de ovare sunt normale dar daca te supara sau sunt persistente du-te la doctor. multa bafta!
    Este obligatoriu sa iau ceva pentru fixarea sarcinii? Nu am stiut ca trebuie sa fac neaparat un tratament... medicul de familie nu mi-a spus nimic in privinta asta... a vazut ca analizele sunt bune si cu asta s-a terminat consultatia... Oricum, astazi nu mai am aceste dureri.. probabil, cum au mai spus fetele, organismul se adapteaza la sarcina... Nu vad ora cind voi face prima ecografie, ca sa-mi iau o piatra de pe suflet.. mi-e frica sa nu fie o sarcina extrauterina... Ne dorim foarte mult acest copil...

Membru inregistrat la
    31.01.2013
    Postari in forum
    53
    Citat Postat de biancasibiu Vezi mesajul
    Si eu am avut aceste dureri, ca de ciclu pana am nascut! Eu am fost la medic si asa mi-a dat teatament! Sarcina usoara!
    Nu am mentionat mai sus ca ma flu in Italia, aici e foarte greu sa ajungi la medic, fara programare nu primesc pe nimeni.. poti sa stai in rind si 2 si 3 luni pentru a face o ecografie sau o simpla vizita la medicul de familie... si oricum, cred ca nu e logic sa mi se dea un tratament pentru fixarea sarcinii, pina nu fac ecografia pentru a vedea cum si unde s-a fixat embrionul... apelez foarte rar la tratamentele medicamentoase si nici in cazul dat nu ma voi grabi ...

Tie medicul ti-a dat tratament inainte de a face ecografia sau dupa?

Floricica Nou Venita Mary_BB's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2012
    Postari in forum
    270
    eu am luat tratament , no spa si Utrogestan pentru ca am avut dureri ca si cum mi-ar veni menstruatia, tratament prescris dupa ecografie, pe care am facut-o pe la 7 saptamani( era deja a doua ecografie). Eu merg la o clinica privata si-mi face de cate ori vreau eco..dar banuiesc ca in Italia nu e asa de ieftin ca in Romania. Dar sa stii ca eu pe la 10 saptamani am avut si ceva sangerari, am stat la pat, insa in cele din urma totul pare a fi in regula acum!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Nu vreau sa te ingrijorez,dar daca ai dureri constante si uneori insuportabile e ceva in neregula,eu zic ca nu medicul de fam are competenta in acest caz ci un ginecolog,eu te sfatuiesc sa cauti un ginecolog sa te consulte sa nu regreti mai tarziu,cum ziceau si fetele exista tratament pt sustinerea sarcinii dar asta doct gonecolog hotaraste...nu cel de familie!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    cum ziceau si fetele, du-te la un medic ginecolog, care are si ecograf. nu trebuie neaparat unul complicat ci unul care face ecografie clasica. cred ca majoritatea am luat ceva pentru fixarea sarcinii si ceva vitamine speciale. mai ales daca esti slabutza, trebuie neaparat sa iei asa ceva pentru sanatatea ta si a bebelui. multa sanatate!

sadia
    Guest
    Citat Postat de rsnejok Vezi mesajul
    Nu am mentionat mai sus ca ma flu in Italia, aici e foarte greu sa ajungi la medic, fara programare nu primesc pe nimeni.. poti sa stai in rind si 2 si 3 luni pentru a face o ecografie sau o simpla vizita la medicul de familie... si oricum, cred ca nu e logic sa mi se dea un tratament pentru fixarea sarcinii, pina nu fac ecografia pentru a vedea cum si unde s-a fixat embrionul... apelez foarte rar la tratamentele medicamentoase si nici in cazul dat nu ma voi grabi ...

Tie medicul ti-a dat tratament inainte de a face ecografia sau dupa?
    Nu e adevarat, interesea-te bine.....
    (Noi de vreo 9 ani fc naveta Ro -italia,stam doar vreo 4 luni in tara, sotul avand o mica afacere aici,asa ca avem si documente,eu am nascut aici ca eram tocmai in perioada cand trebuia sa fie sotul aici.)
    Daca ai medic de familie trebuie sa te trimita urgent la dr ginecolog cu trimiterea de la el.
    Ia in calcul si urgentele ,esti foarte bine tratata ca gravida.....
    E greu de ajns aici la medic numai daca nu ai documente,si chiar daca nu ai mergi la urgente,dupa mine eu zic ca se merita,va doriti copilul,eu zic ca un consult la urgente chiar nu ar strica.....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari