Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ona32's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2012
    Postari in forum
    11

Acid folic fara recomandarea medicului?

nu pot sa merg la control decat peste 2 saptamani si mentionez ca am 4 saptamani si 6 zie

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    acidul folic se poate lua fara probleme.oricum este recomandat si in alte situatii decat sarcina.

Membru inregistrat la
    23.03.2012
    Postari in forum
    11
    multumesc pt raspuns ami era teama ca fac rau sa iau fara ordinul medicului.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    In mod normal,nu se ia nici un medicament fara acordul medicului,mai ales pe perioada sarcinii.Din pacate automedicatia este foarte raspandita...

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Ai facut foarte bine c-ai luat acid folic.

Acidul folic este vitamina B9 si ajuta la dezvoltarea neurologica a copilului. Acidul folic trebuie luat in perioada de preconceptie (ideal este sa se ia timp de 3 luni inainte de conceperea copilului) si in primele 12 saptamani de sarcina.

Surplusul de acid folic este eliminat de catre organism, asa ca nu se poate ajunge la supradozaj.

Eu n-as rata administrarea in primele saptamani doar ca sa-mi confirme dr ca trebuie sa iau...

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    este foarte bine ca ai luat.eu stiu ca se ia inka dinaintea sarcinii,pentru a prevenii malformatiile si altele.felicitari pt sarcina

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu am luat cu 5 luni inainte sa raman insarcinata....iar acum sunt insarcinata in 8 saptamani....dupa ce am intrerupt ac acum 8 luni am sunat dr ginecolog si dansul mi-a recomandat sa iau ac folic asa de devreme....si le iau si acum + utrogestan + magne b6 + feminion vitamine....pana acum am fost de 2 ori la dr vineri i-am auzit inimioara batand :) iar sapt asta ma duc la analize...

Membru inregistrat la
    23.03.2012
    Postari in forum
    11
    Multumesc pentru raspuns sunt la prima sarcina si am nevoie de sfaturi. Pa

Membru inregistrat la
    23.03.2012
    Postari in forum
    11
    Va multumesc pentru raspunsuri la toate eram ingrijorata ca nu fac bine din pacate de azi in 2 saptamani ma voi duce la control si sper sa fie totul bine.

Floricica Nou Venita carmencarmen's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2012
    Postari in forum
    7

acidul folic

Buna ziua . Sunt noua pe acest forum si am si eu o intrebare in legatura cu subiectul. eu am luat acid folic de la inceputul sarcinii numai ca nu l-am luat la o ora exacta . am mai uitat si cate o zi . credeti ca este vreo problema daca am mai uitat sa iau .
    va multumesc

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Scrie pe prospect ca trebuie luat la aceeasi ora?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari