Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268

Rusinos Acid folic

Buna mamici si viitoare mamici
    tocmai citeam acum intr-o revista ca acidul folic previne malformatiile la nastere .Eu sunt foarte speriata pentru ca in primul trimestru de sarcina am luat destul de multe medicamente deoarece imi facusem testul si imi iesise negativ,deci am crezut ca pur si simplu m-am imbolnavit.
    Credeti ca ar fi bine ca sa iau acid folic?imi e foarte frica in legatura cu malformatiile.nu vreau ca puiul meu sa pateasca ceva :(
    va multumesc mamici si va pup :*

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    ia acid folic. doctorul recomanda sa se ia acid folic cu 3 luni inainte de sarcina si primul trimestru, dar niciodata nu e prea tarziu. din al doilea trimestru sunt destule alte vitamine pentru gravide (de ex. femibion) care contin acid folic. sarcina usoara!

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    ia acid folic. doctorul recomanda sa se ia acid folic cu 3 luni inainte de sarcina si primul trimestru, dar niciodata nu e prea tarziu. din al doilea trimestru sunt destule alte vitamine pentru gravide (de ex. femibion) care contin acid folic. sarcina usoara!
    Multumesc Simo :* deci sa iau fara sa intreb medicul si fara nicio problema?
    Femibion pentru ce este?
    multumesc!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    femibion sunt niste vitamine pentru sarcina, uita-te si pe net, cica sunt cele mai bune (cel putin asa mi-a zis doctoritza), la mine era problema ca nu lua in greutate si de aia luam 2 tipuri de vitamine. nu trebuie sa-ti faci griji ca ai luat pastile inainte, important e cum decurge sarcina de aici incolo!

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    femibion sunt niste vitamine pentru sarcina, uita-te si pe net, cica sunt cele mai bune (cel putin asa mi-a zis doctoritza), la mine era problema ca nu lua in greutate si de aia luam 2 tipuri de vitamine. nu trebuie sa-ti faci griji ca ai luat pastile inainte, important e cum decurge sarcina de aici incolo!
    multumesc Simo!Zi si noapte imi fac probleme sa nu iasa copilul meu cu malformatii sau cu sindrom,de aceea o sa-mi fac si triplul test.
    multa lume spune ca asta se poate datora primului trimestru,faptul ca am luat medicamente :(

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    buna.dar depinde si ce med ai luat.....ca sunt med care sunt admise in sarcina chiar si in primul trimestru.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    a si eu sunt de acord sati fc analizele inante sa iei vreo vitamina sau adjuvant-sfatul medicului-totusi.eu nam fc o miscare fara sai spun dr. mele,so o data max pe luna analize de sange si urina.

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de laura_adi Vezi mesajul
    buna.dar depinde si ce med ai luat.....ca sunt med care sunt admise in sarcina chiar si in primul trimestru.
    BUNA Laura,
    sincer nu stiu ce medicamente mi-a administrat matusa mea,ea lucreaza intr-un spital.imi era atat de rau incat nici nu puteam sa tin ochii deschisi.stiu doar ca dupa un timp,mi-a dat pastile pe baza de plante.acum iti dai seama ca slabe sanse sa fi fost toate permise in sarcina :(

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Pana acum la ecograf totul arata ca bebele ar fi in regula?E bine sa faci si triplul test, in cazul in care spui ca ai luat multe medicamente in trimestrul 1. E bine sa iei si acid folic, chiar daca malformatiile de tub neural(care sunt prevenite prin administrarea acidului folic) apar in primele saptamani de viata embrionara(de aceea se si recomanda in mod special ca acidul folic sa fie luat inainte cu 3 luni de conceptie si in primul trimestru de sarcina).Eu in al 2-lea trimestru de sarcina am luat Elevit, vitamine pt gravide(contin foarte multe vitamine, calciu, fier, zinc, magneziu si bineinteles acid folic).Le-am luat si in timp ce am alaptat fiindca imi cadea foarte tare parul si pe langa asta devenisem ca un schelet ambulant:) Multa santate si sarcina usoara in continuare!

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    sinziana, doctorul tau ar fi trebuit sa-ti recomande acidul folic, f important pt inchiderea tubului neural. desi sansele sunt de 1 la 1000 parca, dar totusi exista. si cred ca fetele intrebau ce vitamine iei...
    si eu am folosit femibion si acid folci pana in saptamana a 25-a oare? stiu ca la un moment dat, dr mi-a zis ca pot renunta la ele. si apropos de triplul test, el se face in jurul saptamanii a 17-a pana max a 19-a. dupa aceea, nu mai sunt valabil analizele. vorbeste cu dr si vezi ce urmeaza sa faci si ce vitamine iti priesc...
    sarcina usoara!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Off topic: avvva, ce bebelus frumos ai, are un par superb!

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari