Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita angela76's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.09.2011
    Postari in forum
    57

Nastere prematura

Buna mamici si burtici. Care dintre voi a nascut prematur?Care a fost cauza nasteri premature? Cum este bebele?

Membru inregistrat la
    03.09.2011
    Postari in forum
    57
    Buna burtici si mamici. Am deschis acest subiect pentru ca eu acum 3 saptamani am fost la urgenta ca aveam dureri de burta si spate si doctorul mi-a zis ca nu sunt contractii dar totusi mi-a dat pastile si am citit pe prospect si am vazut ca sunt pentru femeile care sunt predispuse la nastere prematura.Acum 2 zile am fost la ginecolog si a vazut ca am burtica cam tare si iarasi mi-a dat sa iau aceleasi pastile ca a zis ca este prea devreme ca am doar 30 saptamani si macar sa ajungem la 32 saptamani si mam cam speriat. Voi ce parere aveti?Ati nascut prematur?La cate saptamani? Cum este bebele?

Floricica Nou Venita jesse's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2011
    Postari in forum
    125
    Iata povestea mea:anu trecut am ramas gravida pt prima oara dar din cauza placentei aflata in luna 4 de sarcina am avortat spontan in noiembrie s-a intamplat asta.Dupa 3luni am ramas iarasi si de data aceasta am tinut-o pana in luna 7 si l-am nascut p primul copilas p 31 iulie prematur 1200g,40cm,scor apgar 1,iar dupa 10min nota 7 cu o pneumonie congenitala si cu o hemoragie intraventriculara de gr 2.Acuma suntem acasica mai avem un pikutz si facem 4luni si trebuie sa ne ducem la control in bucuresti la maternitatea filantropia unde akolo mi l-a dus de urgenta a 3-a zi dupa ce s-a nascut in ploiesti ca sa vedem cum mai stam cu analizele si cu alte lucruri.Eu am mai fi trebuit sa raman in ploiesti pana la 22 august tocmai atunci m-am dus la pitic si am stat pana vineri 28.10.Sunt o mamika bucuroasa care isi doreste din tot sufletul sa-l vada mare si tot ce-si doreste sa se indeplineasca(il cheama iulian andrei).M-am muls timp de 1luna ca sa pot sa-i dau lapticul meu cel mai pretios dar dupa luna aceea n prea mai aveam chiar daca mi-au spus dr sa nu mai ma mulg eu tot ma mulgeam,iar cand am ajuns acasik am inceput sa-i dau si san cat mai am ca si aia pt el e bun si sanatos,ii dau prenan,ceai baby drink,si din cand in cand apa.Ma simt extraordinar avand langa mine un sot care ma iubeste si un ingeras frumos fok.Va mai tin la curent cu ce se mai intampla cu noi.va pupam!Sanatatea tuturor!!!!.Pupiki!!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Saracutii de voi..imi pare rau sa aud ca v-ati chinut asa mult...dar lasa ca e bn ca a trecut si ca acum sunteti bine...sanatate multa va dorim

Membru inregistrat la
    03.09.2011
    Postari in forum
    57
    jesse imi pare rau pentru voi dar in acelasi timp ma bucur ca sunteti bine...problema este ca eu acum pe 30 noiembrie implinesc 7 luni si intru in luna a 8 si am auzit ca copii nascuti la 8 luni nu traiesc si asta ma sperie cel mai tare...sper sa fie bine si dumnezeu sa aibe grija de bebele meu sa fie sanatos si sa se nasca la termen.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea e nascuta la 8 luni,si nu am avut nici o problema.cauza nasterii premature nu o stiu ca nu ma durut nimik,nu am avut probl cu sarcina,nu am carat nimik,nu stiu dc a iesit mai devreme.

Floricica Novice nalexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    396
    Angela in primul rand sa de a Dumezeu sa duci sarcina la bun sfarsit si sa nasti un bebe sanatos!!!!
    Trebuie sa te stapanesti,e foarte important sa ai grija de tine!sa nu stai in frig,umezeala,sa nu depui efort,contact sexual mai usor,sa ai grija cand te apleci si ridici sa nu fie brusc,sa nu stai mult timp in picioare si sa mananci sanatos!si deasemenea sa nu te superi!!!
    Vreau sa i spun cateva cuvinte si lui Jesse:sa ti dea Dumezeu rabdare si putere pentru bebelusul tau,vad ca esti o mama in tot sensul cuvantului si asteptam sa ne aduci vesti bune!!!

Floricica Nou Venita irinapamant's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2009
    Postari in forum
    22
    buna angela,

baietelul nostru s-a nascut prematur la 35 sapt si 5 zile.nu stiu cauza , nu am avut contractii doar s-au rupt membranele. scorul apgar la nastere a fost 7 , s-a nascut cu 2800 g si 49 cm .a stat o saptamana la incubator dar nu au fost probleme grave.cat a fost la incubator ma mulgeam din 3 in 3 ore si-i dadeau asistentele laptele cu lingurita . pe urma a venit la mami la tzitzi unde i-a placut atat de mult incat si acum la 1 an si 9 luni tot tzitzi papa.:)
    important este sa nu faci efort, fara bai fierbinti si multa odihna.roaga-te la doamne doamne si ai sa vezi ca totul o sa fie bine. multa sanatate va doresc!

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Citat Postat de angela76 Vezi mesajul
    Buna burtici si mamici. Am deschis acest subiect pentru ca eu acum 3 saptamani am fost la urgenta ca aveam dureri de burta si spate si doctorul mi-a zis ca nu sunt contractii dar totusi mi-a dat pastile si am citit pe prospect si am vazut ca sunt pentru femeile care sunt predispuse la nastere prematura.Acum 2 zile am fost la ginecolog si a vazut ca am burtica cam tare si iarasi mi-a dat sa iau aceleasi pastile ca a zis ca este prea devreme ca am doar 30 saptamani si macar sa ajungem la 32 saptamani si mam cam speriat. Voi ce parere aveti?Ati nascut prematur?La cate saptamani? Cum este bebele?
    draga angela,
    eu de la 26 s eram cu iminenta de nastere prematura. am stat cateva ture de cate 3 saptamani in spital, cu perfuzii gybipral si multe injectii [cate 5 pe zi], 3 pastile de gynipral pe zi, stat la pat si am rezistat pana la 38 s si un pic:) desi, oarecumva, eram pregatita sufleteste pt o nastere prematura dar uite ca, m-a ajutat Dumnezeu, doctorii [consultam 2 ginecologi in paralel] si am resuit. e ff important sa ai un dr bun langa tine, sa iei medicamentele potrivite si sa stai muult in pat. multa bafta. sa ne tii la curent.
    jesse, felicitari!! esti o adevarata femeie puternica. te admir enorm. sa va creasca mare puiutul si sa fie sanatos. asteptam numai vesti bune:)

Membru inregistrat la
    03.09.2011
    Postari in forum
    57
    mamici va multumesc pentru incurajari m-ati mai linistit putin si sper ca bunul dumnezeu sa ma ajute sa duc sarcina pana la sfarsit..

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Nu stiu daca se poate considera nastere prematura, dar si eu l-am nascut pe bebelache la 37 saptammani si 2 zile, cu 3 kg. Dar la mine stiu de la ce mi s-a tras.. E bine, a crescut bine, acum, la 3 luni jumatate are deja 67 cm si 6500 grame. Asa ca daca ai un doctor bun si asistente care se preocupa, se rezolva.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari