Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita georgianagl's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    7
    Pe vremea cand eram insarcinata am tot cautat sa citesc pareri ale mamicilor care au nascut la Euroclinic, insa din pacate nu prea am gasit. Acum realizez si de ce… poate multe dintre ele si-ar fi dorit sa impartaseasca din experienta lor, insa odata venit pe lume puiul, el le-a acaparat tot timpul, toate gandurile, toate preocuparile. Asa mi s-a intamplat si mie. Mi-am propus chiar dinainte de a deveni mamica sa scriu despre cum a fost la Euroclinic, insa nu am reusit pana azi, cand fetita mea are deja un an si o luna… Efectiv n-am mai gasit timp!

N-as vrea sa sune a reclama, nu vreau decat sa povestesc cum a fost, pentru ca sa stie si alte mamici cum a fost in cazul meu.

Eu am ramas insarcinata dupa cinci ani de chin, analize si tratamente (unele date de unii medici, asa, “pe incercate”). Odata ce am ramas insarcinata, am venit la aceasta clinica plina de incredere, avand o experienta anterioara … placuta, daca pot spune asa.

Mi-am facut programare la d-na Dr. Nuraltay Emel, care mi-a urmarit ulterior sarcina si cu care am si nascut (prin cezariana). Am avut asigurare medicala la compania cu care avea contract clinica si aproape toate vizitele la medic au fost acoperite de aceasta, inclusiv toate analizele (in afara de ecografii). Pentru ecografii si nastere am avut o reducere de 15%.

D-na dr. a fost o profesionista in adevaratul sens al cuvantului – m-a ingrijit si mi-a fost aproape, m-a scultat si m-a sfatuit cu orice am avut nevoie. Nici un fel de vitamine, nici un fel de medicament nu mi-a fost administrat fara analize temeinice (ceea ce nu se intampla de regula la medicii din orasul unde locuiesc si unde tratamentul e acelasi pentru orice gravida). Pentru orice problema aparuta am putut vorbi cu d-na dr. la telefon si dumneaei a avut intotdeauna grija sa-mi indeparteze temerile si sa ma incurajeze.

Am nascut pe 16 septembrie 2008 o fetita. Acea zi a fost mai frumoasa din viata mea si numai mamicile stiu cat de emotionant, de minunat, de necomparat poate fi un astfel de moment! M-a schimbat pentru totdeauna, mi-a rasturnat toate prioritatile si m-a facut sa simt ca nu exista pe lume dragoste mai mare decat cea pentru puiul tau. Nu se poate exprima in cuvinte! Mi-am dorit atata vreme un copil, insa n-am stiut ce-mi doresc! Daca as fi stiut macar o clipa cum e, probabil ca as fi innebunit de grija ca n-am sa mai pot trai ziua cand voi fi mama! N-as mai fi avut rabdare!

Si acum despre cum a decurs nasterea la Euroclinic… sa vad si ce-mi mai aduc aminte de atunci… Am fost programata pentu nastere la ora 10.00, asa ca la ora 8.00 eram deja la clinica pentru internare. Aveam la mine un bagajel cu strictul necesar – cateva schimburi pentru mine si bebe, cateva articole de igiena personala si kit-ul pentru recoltare de celule stem. Am avut si dosarul cu analizele din timpul sarcinii (pentru ca citisem pe net ca ar fi nevoie – n-a fost! La clinica existau copii cu toate analizele mele.) Foarte repede am fost internata si condusa in rezerva. Toata lumea a fost foarte draguta si toti s-au comportat exemplar.

Rezerva arata impecabil (am avut rezerva standard)– sclipitor de curata si dotata cu tot ce aveam nevoie – aveam pana si periuta de dinti si pasta, si gel de dus, si pieptan si multe altele … Chiar daca as fi venit cu mana in buzunar, n-as fi dus lipsa de nimic.

O d-ra asistenta mi-a adus camasa de noapte si papucei de unica folosinta si s-a ocupat de toaleta obisnuita. (nu a fost nevoie de clisma, nu te obliga nimeni sa o faci daca ai rezolvat singura problema acasa). Toti au grija acolo sa nu te simti nici rau, nici penibil, sa nu simti nici un discomfort, atat cat le sta in putinta, bineinteles!

M-a vazut si d-na dr. (parca si medical anestezist – nu-mi mai aduc aminte bine, insa cu dumnealui m-am intalnit cu o zi inainte pentru ultimele analize si pentru anamneza). Mi s-a facut monitorizare si m-au pregatit pentru nastere. Sotul meu a fost tot timpul cu mine in rezerva – a filmat, a facut poze… Noi am fost singuri, nu stiu cum ar fi fost daca mai erau si altii (rude, prieteni) cum ar fi decurs lucrurile. Sotul a fost dotat cu halat, papuci si caciulita sterile si mi-a fost alaturi pana in momentul in care am plecat in sala de nasteri, care era cu un etaj mai sus. Pana in acest moment nu mi-a fost teama, eram doar emotionata si nerabdatoare sa-mi vad bebitza. In momentul in care mi-am imbratisat sotul si am intrat in lift insotita doar de d-ra asistenta m-a apucat o jale si o teama de nedescris! Cand am ajuns in sala in care urma sa fiu pregatita de nastere tremuram toata si imi era frig (si de teama, dar si pentru faptul ca acolo era un pic mai rece decat in rezerva unde statusem). Am asteptat putin – vreun sfert de ora – intinsa pe un pat – timp in care o alta d-na asistenta m-a intrebat diverse lucruri (mi-a cerut ceva date … nu-mi mai aduc aminte care anume!), mi s-a luat tensiunea si mi s-a montat branula. Si acum cand imi aduc aminte de acel moment mi se face stomacul ghem, ca atunci… Retraiesc senzatiile cu aceeasi intensitate! Am mers in sala de nasteri, unde medicul anestezist mi-a montat epidurala. M-am temut foarte tare de acest moment, insa medical a fost atat de priceput, incat n-as putea spune ca pot vorbi de vreo durere cand mi-a montat-o ci doar de o senzatie – ciudata! – durere n-a fost decat cand mi-a fost montata branula – atunci a piscat destul de tare. Cam aiurea a fost momentul in care anestezicul a inceput sa-si faca efectul si am realizat ca nu-mi mai simt corpul de la brau in jos – e destul de ciudat sa simti ca iti dispare brusc jumatate din trup – mi s-a facut putin rau, m-am intans si dintr-o data am simtit o caldura in tot corpul si am incetat cu tremuratul. Un asistent foarte amabil m-a ajutat tot timpul – sa ma asez pentru anestezie, sa ma intind, m-a sfatuit tot timpul si m-a avertizat despre ce urmeaza sa simt, sa fac.

Operatia a inceput cu o ora mai tarziu decat fusese programata, nu stiu de ce, insa nu m-a deranjat in vreun fel. A durat cam vreo ora (eu aveam si un chist dermoid pe ovarul drept pe care l-am scos cu aceasta ocazie). Tot timpul cat a durat operatia am fost constienta. (Am uitat – sonda urinara mi-a fost montata dupa ce s-a facut epidurala – deci n-am simtit nimic). Medicul anestestezist a fost tot timpul langa mine si a vorbit cu mine – m-a incurajat si m-a anuntat in momentul in care a aparut puiutul. Dupa ce a fost spalata si s-au prelevat celulele stem, a fost infasata si mi-a fost adusa – plangea de mama focului si mi s-a parut cel mai frumos copil din lume! Am pupat-o si apoi au luat-o (am aflat ulterior – i-au aratat-o lui tati si apoi au dus-o la incubator – nu era nimic in neregula, doar ca asa sunt dusi bebelusii care sunt nascuti prin cezariana – nu stiu cum e in cazul celorlalti – sunt tinuti la caldura o vreme, apoi sunt obisnuiti treptat cu temperature mai scazute).

Dupa ce au scos-o pe bebitza medicul anestezist m-a intrebat daca doresc sa ma adoarma pana la finalizarea operatiei – insa am refuzat. Totul a decurs foarte bine – eu m-am simtit ok, nu am simtit nici o durere, singurul discomfort a fost creat de faptul ca m-au apucat niste frisoane teribile (probabil de la anestezie, nu stiu!) de aveam senzatia ca se misca toata masa de operatie cu mine. Chistul a fost scos si d-na doctor a reusit sa-mi salveze ovarul (medicii de la mine din localitate m-au avertizat ca mai mult ca sigur ca in urma operatiei de extirpare a chistului voi pierde ovarul si trompa dreapta – ei, nu s-a intamplat asa!).

Dupa operatie am fost dusa in rezerva mea – sotul meu ma astepta la intrare si a mers cu mine. Mi-au adus ceai cald, pe care l-am baut cu paiul – mi s-a parut cel mai bun ceai din lume! M-a incalzit si am reusit sa scap si de tremuratul acela enervant. Asistenta a fost super draguta! Toata lumea se purta exemplar si eu m-am simtit minunat! Nu mai stiu cat a trecut, insa dupa o vreme a mers sotul meu si mi-a adus puiul - inutil sa va spun cat de fericita eram si cat de frumoasa mi se parea fetita mea!

Toate cele patru zile cat am stat internata, fetita a dormit in camera cu ceilalti bebelusi – pe mine m-au lasat sa ma odihnesc si sa ma refac. In timpul zilei am tinut-o cu mine (nu ma puteam desparti de ea) – o luau doar pentru vizita medicala (a ei), vaccinuri, somnul de noapte. Daca as fi dorit sa dorm cu ea nu m-ar fi oprit nimeni. Asistentele (impreuna cu sotul meu) m-au ajutat sa o iau in brate, sa o alaptez (asta la inceput), sa ma ridic si probabil ca m-ar fi ajutat si la baie daca as fi vrut – insa dupa ce m-am ridicat in picioare eu nu am mai vrut sa ma ajute nimeni (nu am vazut rostul – ma descurcam singura). Prima noapte a fost mai grea – durerile au fost mai mari, insa mi s-au administrat calmante oricand am solicitat.

Mancarea a fost ok – nu avea cum sa fie ceva super gustos, fiindca dupa operatie nici nu poti manca orice, insa totul era gatit bine si totul era proaspat.

Pentru orice problema am avut nu a fost nevoie decat sa apas pe butonul de la capul patului si o asistenta venea si ma ajuta cu ce solicitam.

Totul a fost perfect – d-na doctor venea zilnic – stateam de vorba (ca si cum am fi fost prietene ), medicii neonatologi au fost acolo langa noi si ne-au raspuns la toate intrebarile (eu mi-am notat chiar si in agenda).

M-am simtit in siguranta, m-am simtit bine si ingrijita. Cu fetita mea s-au purtat perfect – nu am ce sa reprosez, nu am nici macar o observatie negativa! Nu am dat spaga nimanui, toata lumea mi-a vorbit foarte frumos, pentru mine a fost totul perfect! Nasterea pentru mine a fost o experienta minunata si daca e sa-mi aduc aminte de ceva frumos, acele momente sunt cele mai potrivite. Normal ar fi sa fie asa pentru toate mamicile, asa ar trebui sa fie peste tot, in orice spital – si daca in cele de stat nu exista bani pentru medicamente si dotari, si poate e de inteles faptul ca trebuie sa-ti cumperi pana si pansamente, n-ar trebui sa fie o problema pentru medici si asistente sa se poarte omeneste cu bolnavii. Omenia n-ar trebui sa fie conditionata de banutii bagati in buzunare. Nu te costa nimic o vorba buna, nu e greu sa fii cu intelegere fata de cei in suferinta – ba mai mult – necesita mai mult consum de energie sa te porti urat, asa cum se intampla, din pacate.

De platit, am platit doar nasterea – cu reducerea de 15% (operatia de chist ovarian a fost acoperita de asigurare) si de asemenea am platit toate consumabilele si medicamentele administrate in plus fata de pachetul standard (prelevarea de cellule stem e gratuita aici). Tot ce am platit s-a regasit pe bonul pe care mi l-au dat la iesirea din spital.

Intr-adevar, costurile sunt mari, insa daca o sa-mi ajute Dumnezeu sa mai fac un copil, tot aici o sa vin. Efortul financiar a fost destul de mare pentru noi, insa a meritat fiecare banut.

Pe d-na dr. o recomand cu toata inima – in caz ca e cineva care isi doreste o astfel de recomandare – am mai spus – e o profesionista in adevaratul sens al cuvantului si o femeie extraordinara!

Cam asta a fost tot.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    draga gerogianagl, am citit cu placere tot ce ai scris, foarte rar gasesti pe forum opinii bine argumentate despre un spital sau un medic. Spune-mi te rog cum ai ales Euroclinic? Cat te-a costat asugurarea?

Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    7
    Ma bucur daca ti-am putut fi de folos! Chiar am dorit sa povestesc cuprinzand toate datele pe care le-am cautat tot eu atunci cand eram insarcinata si urma sa nasc acolo. Eu am avut o perioada de 5 ani de zile in care m-am tot chinuit sa raman insarcinata. Dupa foarte multe vizite la medici am ajuns si la Euroclinic. Nu stiam nimic despre clinica. Venind dintr-o alta localitate, am preferat sa merg la o clinica particulara unde sa pot sa-mi fac o programare care sa fie respectata si unde sa nu astept prea mult sa intru la medic (din lipsa de timp).
    Asigurarea a fost aprox. 100 RON /luna - pentru mine (noi am ales un plan de familie - pentru mine si sotul meu - deci 200 RON/luna - pentru amandoi). Pentru noi a fost foarte convenabil, fiindca amandoi avem probleme de sanatate si vizitele la medic au fost foarte dese, nu mai spun de analize.
    Problema de infertilitate mi-a rezolvat-o d-na dr. Cezara Bucur. Dupa ce a identificat problema, am facut tratament timp de doua luni si am ramas insarcinata. Probabil ca nu a fost ceva foarte complicat, insa timp de cinci ani nici un alt medic nu s-a priceput sa-i dea de capat.
    Pentru orice fel de informatii, stau la dispozitia tuturor celor care doresc sa vorbeasca cu mine - nu-mi doresc decat sa fiu de folos! Mi-a fost foarte greu si daca experienta mea poate ajuta...
    Experienta nasterii a fost una foarte placuta si dupa tot ce s-a intamplat pana am ajuns aici, ea a fost ca un adevarat cadou pentru mine.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna, Giorgiana! Ma bucur ca ai trait experienta minunata de a deveni mama intr-un cadru atat de placut! Am auzit si eu despre experientele ingrozitoare ale mamicilor care au nascut in spitalele infecte de la noi si despre personalul medical care este mai preocupat de spaga decat de ingrijirile pe care ar trebui sa le acorde in mod firesc!Cred ca voi apela si eu la serviciile acestui spital. As vrea sa stiu cam care au fost costurile totale (binenteles,ma voi interesa de costurile actualizate)plus operatia pentru a-mi face o idee. Felicitari pentru bebe , multa sanatate tie si familiei!

Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    7
    Pe toata durata sarcinii nu am platit decat o singura consultatie, la sfarsit, cand terminasem numarul de vizite acoperite de asigurare. Nu am platit analizele, ci doar ecografiile.
    Costul total (cat timp am fost internata) a fost de 8400 RON (o cezariana era 9000 RON atunci, iar o operatie de scoatere de chist ovarian – 6000 RON, recoltarea de celule stem a fost gratuita). Fata de pachetul standard am mai avut nevoie si de alte medicamente.

Floricica Debutanta ariana78's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2008
    Postari in forum
    1.162
    Buna Georgiana. Ma bucur ca ne-ai relatat si noua cum a decurs sarcina si nasterea la Euroclinic. Am ajuns si eu la Euroclinic in saptamana 20 de sarcina. Daca era dupa dr.din C-ta, acum nu il mai aveam pe puitul meu. Am descoperit ca am toxoplasmoza si mi s-a recomandat, indirect, avortul. Am ajuns la Euroclinic si mi s-a dat urgent rovamicina si am nascut un copil sanatos. Din pacate nu am nascut aici, desi mi-as fi dorit. Am vrut sa nasc normal, iar dr.venea doar la cezariana. Am nascut pana la urma la Filantropia. Am fost f.multumita. Curatenie, toata lumea s-a purtat f.frumos. Am facut epidurala si nu am avut nici o durere.
    Urmatorul bebelus sper sa il nasc la Euroclinic. Vrem si noi sa facem asigurare. La prima sarcina era cam tarziu pt. asigurare. E bine si pt.copil, vreau sa-l aduc anual aici pt.un control.Nu am incredere in dr.din C-ta.
    Mai tii minte cam cate contoale ai facut gratis? In cadul analizelor le-ai facut si pe cele care ti le face dr.de fam.? Ecografie ai facut la fiecare consultatie?
    Vad ca nu s-a mai postat de anul trecut. Sper sa vezi si mesajul meu.
    Multumesc.

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    asta este, ca este mai greu sa ajungi sa nasti unde iti propui, asta dc este o urgenta!
    ce sa mai, bine ca sunteti sanatosi si avem happy end, mai are putin si face 1 an si ce probleme erau cand a fost in burtica!

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    la urmatoarea imi fac si eu abonament!

Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    7
    Buna,
    ma bucur ca pana la urma nasterea a fost o experienta placuta si pentru tine! Si sora mea a avut toxoplasmoza pe care si-a descoperit-o in timpul sarcinii, a facut si ea tratament si a nascut o fetita sanatoasa. Ea a nascut la iasi. Cu siguranta ca mai sunt medici buni si prin alte spitale/clinici, pacat ca ai fost nevoita sa ai o asa experienta urata! Bine ca totul s-a terminat cu bine! Despre asigurare acum: controalele au fost multe, nu mai stiu cate - pe asigurare erau trecute 7 - insa modul de calcul al vizitelor gratuite era diferit. Spre exemplu, dupa ce faceam un set de analize, urmatoarea vizita la medic era gratuita (se considera "citire de analize"). Ecografie imi facea aproape la fiecare vizita, acolo in cabinetul d-nei ginecolog, insa nu aveau un ecograf atat de performant precum cel din cabinetul facut special pentru asa ceva. Insa era suficient pentru a vedea daca totul e in regula. Oricum, ecografii se faceau destul de des. D-na dr. Mi-a intocmit un program pentru toata perioada de sarcina - care cuprindea vizitele la ginecolog sau radiolog. Ecografiile le-am platit cu reducere. Analizele acelea pe care ti le face dr. De fam. Banuiesc ca ti le face doar daca ai un medic de fam. In clinica lor. Insa daca mergi la un medic generalist si ai asigurare, poti face orice analiza doresti - gratis. (am inteles ca acum asigurarea chiar cuprinde un set de analize clasice pentru fiecare asigurat. )
    eu am vrut sa-mi fac din nou asigurare acum, insa multe din conditii s-au schimbat. Oricum, cand voi vrea sa raman insarcinata din nou, voi face din nou asigurare, fiindca acum am inteles ca se asigura si programul de monitorizare a sarcinii. O sa ma mai interesez la momentul potrivit. Banuiesc ca sunt si la voi in constanta agenti de asigurari de la firma respectiva si poti sa-i contactezi pentru detalii. Nu vreau sa vorbesc prea mult despre firma in cauza din motive lesne de inteles. . . Nu stiu nici cat de buna poate fi o astfel de asigurare pentru unul sau altul, insa mie mi-a venit la fix. Acum insa mi s-a parut cam scumpa pentru nevoile mele. . . Si eu merg mereu cu fetita mea la euroclinic si sunt foarte multumita. Vaccinurile tot acolo le-am facut - desi m-a costat destul, am preferat sa procedez asa din foarte multe motive: durata vaccinului e de cateva secunde, d-na dr. E f. Draguta, mereu gata sa-mi raspunda la toate intrebarile, mereu documentata, mereu disponibila (chiar si la telefon) si foarte priceputa - si mai mult decat atat, cand a fost bolnavioara aici am gasit tratamentul potrivit (la galati mi-au spus ca nu are nimic - avea bronsiolita). Cam astea ar fi. . . Daca mai vrei sa-ti mai impartasesc si alte lucruri, te astept. . . Georgiana

Membru inregistrat la
    08.05.2008
    Postari in forum
    1.162
    Multumesc.
    Ne-am interesat in mare de asigurare si am inteles ca acum poti sa platesti in plus special pt.o sarcina. Inca nu am studiat toate detaliile. Vrea sotul sa faca si pt.noi.
    Cand am mers prima data la Euroclinic,m-am programat urgent la primul dr. Nu avea ecograf in cabinet. Mi-a facut control.Morfologiile le-am facut separat in C-ta.Daca a fost cu toxo. dr. ma chema din 3 in 3 saptamani la eco (gratis). Bebe avea cordonul infasurat in jurul gatului si imi era teama ca ajung la cezariana. Nu prea imi permiteam cezariana. Dr.la care mergeam era si la Pantelimon si nu prea imi convenea cum era acolo.
    Cat am mai stat la receptie am mai vorbit cu alte mamici care mergeau la un dr.care practica si la Filantropia. Cu 3 saptamani inainte de nastera am schimbat dr., dar tot asa nu facea si eco. Mi-ar fi convenit ca la vizita sa imi faca si eco.
    La ce dr.mergi cu fetita?

Membru inregistrat la
    08.05.2008
    Postari in forum
    1.162
    A fost trist ca in loc sa ma bucur de frumusetea sarcinii am stat cu sufletul la gura. Am facut analize peste analize. Am batut drumul pana la Buc.de eram aproape sa-lnasc pe autostrada.
    Tragic este factul ca mi-am facut analizele cu un an inainte de sarcina si dr.de fam. nu mi-a zis ca am toxo. Am aflat in timpul sarcinii, cand am repetat analizele. Am luat rovamicina pana am nascut, dar tot pozitiv mi-a iesit. La nastere s-a luat sange din cordonul ombilical si la David a iesit negativ.
    Pt.urmatorul bebe trebuie sa repet analizele si probabil sa incep tratamentul inainte de sarcina.
    Georgiana, sora ta tot cu rovamicina a facut tratament?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari