Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Buna.
    am si eu o intrebare: stiti ceva despre nasterea la Giulesti?
    eu voi naste acolo, insa nici macar nu am vizitat maternitatea, si as dori sa stiu daca aveti idee ce si cum.

VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    chiar nimeni nimeni nu va anste sau a nascut la giulesti?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Buna. am nascut la Giulesti de doua ori, in decembrie 2005 si in ianuarie 2007. La etajul 2 unde am stat nu s-au schimbat multe intre cele doua nasteri: nu se pastra curatenia, toaletele erau folosite de toti vizitatorii, numai unul sau doua saloane aveau toaleta proprie. Dar cand salonul e pentru 10 proaspete mamici... degeaba mai era \\\"toaleta privata\\\", ca tot mizerie era. E si un salon cu doar 4 paturi in capat pe stanga (14 parca, acolo am stat in 2005), dar ala e fara toaleta. La sala de nasteri in schimb pe foarte curat.
    Legat de personal, ce pot sa spun, asistentele moasele infirmierele de la sala de nasteri au fost super. La ambele nasteri a avut grija de mine moasa Irina, o femeie sufletista de nota 20, nu am sa o uit toata viata ce persoana calda si inimoasa este. La fel si medicul meu, dr. Ion. La sala de nasteri, a doua oara a fost chiar mai bine decat prima, pentru ca venisera o multime de fete tinere si noi, foarte dornice sa te ajute imediat ce solicitai ceva. La fel, la a doua nastere se mai schimbase din personalul care era la salonul de bebei, si erau numai asistente tinere si amabile, mare parte din acriturile cu care am avut de-aface in 2005 nu mai erau. Chiar am ramas placut surprinsa de schimbarea asta in bine.
    Infirmierele care se ocupau curatenie schimbat cearsafuri si altele au ramas la fel: acre si spagare, dar trebuie sa treci cu gratie peste fitzele si ifosele lor. Daca mai ai intrebari, cu mare drag iti raspund. Cand nasti, la ce medic esti?
    A, si am uitat: anestezia epidurala mi-a facut-o dr. Dantis. A lucrat PERFECT si a mers totul struna.

Floricica Nou Venita delfinalbastru's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2008
    Postari in forum
    8
    Buna,

Sunt Adelina. Eu o sa nasc la Giulesti in aprilie. DPN e pe 19 aprilie. Am ca doctor pe domnul Dan Deva la recomandarea domnului doctor Ion Ionut. Nu a putut dumnealui sa ma i-a sub observatie deoarece cand am fost eu, prima data, avea 40 de paciente luate in evidenta. A fost dragut ca nu m-a lasat.... mi-a dat sa fac toate analizele si cand am fost urmatoarea data mi-a facut cunostinta cu domnul doctor Dan Deva. E tanar, calm si profesionist. I-am dat analizele si la testul de rubeola mi-a iesit ca n-am avut si nici nu sunt infectata cu acest virus. In schimb trebuie sa nu ma infectez in timpul sarcinii. Acum am 15 saptamani. Stie cineva cum sa ma feresc sa nu ma molipsesc de aceast virus? Doctorul mi-a pus in vedere ca daca se intampla sa ma infectez trebuie sa intrerupa sarcina. Efectiv am iesit ametita de la el cand am auzit asa ceva. Efectiv lui nu i-a venit sa creada ca n-am avut rubeola in copilarie. Asta e.... Am intrebat-o pe mama si a zis ca am avut toate bolile copilariei dar daca asa au iesit analizele n-am ce sa fac. Spitalul Giulesti l-am vazut... e dezolant dar important e ca medicii sa fie profesionisti, sa nu te expedieze de cum te vad, si ca bebe sa fie sanatos. Chiar daca bebe are ceva probleme, am inteles ca la Spitalul Giulesti au aparatura si au cu ce interveni in timp util. Eu acum ma gandesc la bebe nu la lux... Am inteles ca sunt rezerve in spital. Stie cineva ceva de ele? Au toaleta proprie? In doua saptamani merg pentru triplu test si o sa aflu si daca e fata sau baiat. Eu nu am avut greturi absolut deloc pana acum. Doar o stare de somnolenta si s-au intarit si marit sanii progresiv. Pana acum m-am ingrasat maxim 3 kg. Am facut celelalte analize si au iesit perfecte. Totusi asta noapte m-am trezit cu o durere in partea dreapta....am masat locul si a disparut durerea. Seara am mancat cateva aripioare de pui picante (iuti)...Oare de la asta sa fi fost? Nu mai mananc nimic condimentat ca se pare ca asta ar fi fost. Durererea nu s-a mai repetat. Nu beau, nu fumez, nu abuzez de dulciuri, nu mananc aproape deloc carne de porc, nu beau sucuri de nici un fel. Manac cate un mar in fiecare dimineata si beau multa apa plata cu lamaie. Manc si cate o portocala zilnic ca are vitamina C si ma apara de virusii gripei care bantuie peste tot. De la firma mea aproape toata lumea e bolnava de gripa si au temperatura. Stau cate doua zile acasa cand pica de tot. Sunt foarte curioasa de ce nu mi-a fost rau deloc de la debutul sarcinii. Mama mea a spus ca o sa fie baiat dar am intalnit mame de baieti care au avut greturi tot timpul. Imi poate da si mie cineva o explicatie? Tare as vrea sa fie baiat!!!.... dar si o fetita mi-ar fi draga.

Sarcina usoara tuturor burticilor!!

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    La 15 saptamani ar trebui sa se vada la eco daca e fetita sau baiat. La mine a vazut dr. ca e baiat inca de la 10 saptamani. Nu te mai intreba atata de ce nu ai avut greturi, bucura-te! Nu cred ca are vreo importanta daca e fata sau baiat, mie mi-a fost la fel de greata si la prima si la a doua sarcina.
    Da, spitalul arata prost, dar echipamentele sunt cele mai bune, si medicii foarte bine pregatiti. Pe mine nu m-a interesat cum arata spitalul, cel mai important a fost sa am un medic de incredere, si sa stiu ca am profesionisti aproape sa intervina in caz de nevoie.
    Sarcina usoara in continuare!

Floricica Nou Venita delfinalbastru's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2008
    Postari in forum
    8
    Bine v-am regasit,

Acum am o alta problema. Am facut analizelele si la rezultatul analizelor mi-a iesit ca nu am rubeola dar nici nu am avut. Pot sa o contactez in orice moment ca nu am imunitate. Sunt disperata deoarece am un serviciu cu ocazia caruia trebuie sa merg prin diverse institutii de invatamant la supervizarea unor examene. Intru in medii de copii sau in sali de clase care nu au fost dezinfectate niciodata dupa o epidemie (de orice fel ar fi fost ea). Mijloace in comun nu folosesc dar aici nu am ce face. Stie cineva ce ar trebuie sa mananc sau ce anume sa fac ca sa ma mai protejez? Ca sa nu iau grupa am mancat portocale si lamai si nu am luat virusul pana acum cu toate ca toata lumea de la serviciu a avut sau are diferite viroze.
    In rest sunt bine, ceea ce dorest tuturor burticilor....o sarcina cat mai usoara.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu nu am avut nici una din bolile copilariei, in afara de pojarel (nu stiu cu denumirea "oficiala" care este asta). La un moment dat am ajuns cumva in "context" cu una(nu in contact direct) adica trecusem pe la cineva care avea copil mic, si la doua-trei zile dupa ce am trecut eu pe la ei, cel mic a facut varsat de vant. La mine nu s-a luat, dar ma gandesc ca poate e din cauza ca atunci cand m-am nascut mi-au facut vaccinuri mai bune decat cele din Romania, nu stiu ce sa zic. Cel mai bine intrebi medicul cum te poti proteja, daca poti prin alimentatie sau sa iei ceva preventiv, desi nu cred, eu zic ca evitarea oricarui contact e cea mai buna metoda. Si daca tot e musai sa mergi la acele scoli, te interesezi inainte daca cineva din clasa respectiva a avut boala de curand, iar daca afli ca da, pleci, ca e mai important sa fii tu si bebele bine, decat serviciul. zic eu.

Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    MERCI DIN SUFLET ROXIE!

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    buna!si eu voi naste la giulesti cu dl dr puia sorin!de spital ce pot sa zic m-am ingrozit cnd am intrat acolo prima data dar...de saloane nu pot zice nik ca nu le-am vaz!
    important bb sa fie ingrijit cum trb in acele zile cat stam acolo,,,ca eu nu mor!!!asta este ce sa facem!!
    eu toate analizele mi le-am fcut la institutul cantacuzino!!!eu nici la 19 sapt si cateva zile cnd mi-a fcut dl sedan echo la giulesti nu mi-a zis sigur ce este bb....asa ca mai am putina rabdare pana la morfo fetala cu dl dr albu!!!
    va pup fetelor si va urez o sarcina usoara si fara probleme!!

Floricica Nou Venita nico bobeica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2008
    Postari in forum
    1
    Buna fetele! Am nascut si eu la Giulesti in dec. 2007. Intr-adevar, spitalul e jalnic dar sunt medici f. buni si asta cred ca este tot ce conteaza. Adelina, dupa parerea mea ai facut o alegere f. buna vis a vis de dr. Deva; este un bun profesionist si inainte de toate este OM! Eu am nascut prin cezariana si totul a decurs f. bine. Daca aveti intrebari sau nelamuriri nu ezitati sa ma intrebati. Cu drag Nico[pupici]

Floricica Nou Venita dianandrei's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.12.2008
    Postari in forum
    2
    Draga Delfinalbastru, si eu am trecut prin aceeasi problema cu rubeola. Nici eu nu am anticorpi pentru a lupta cu boala asta. Diferenta dintre noi este ca eu am facut rubeola de doua ori cand eram mica, si asta tocmai pentru ca prima data nu am dezvoltat anticorpii necesari pentru a nu ma mai pricopsi cu asa ceva. Primul medic care m-a vazut cand am ramas gravida cu Andreiutul meu m-a bagat in sperieti, spunandu-mi ca trebuie sa ma feresc de aglomeratie (mergeam cu metroul la munca) si de copii (am doi nepotei care aveau pe vremea aia 1 an respectiv 2 ani jumatate). Din cauza mai multor nemultumiri am renuntat la respectivul medic si am ajuns la o doamna doctor care s-a purtat mult mai bine si care m-a linistit spunandu-mi ca dupa primul trimestru nu mai este nicio problema. Si intr-adevar asa a fost. Andrei s-a nascut perfect sanatos si peste 5 zile implinim 6 luni. De aceea te sfatuiesc sa stai linistita si sa nu-ti strici sarbatorile cu grijile astea. O sa fie totul bine, vei vedea!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari