Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita com_nicolle's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2011
    Postari in forum
    167

Lipsa gustului in primele luni de sarcina si alte temeri

Buna fetelor. E normal sa nu am gust de loc in primele 2 luni (sunt in 7 sapt acum si lipsa gustului e permanenta). Daca manac ceva simt gustul mancarii dar imediat ce am terminat de mancat iar imi dispare gustul, mirosul nu. Imi vine sa iau bomboane mentolate non stop ca sa am un gust in gura dar nu iau ca sa nu imi stic dintii si maselele, si asa am zmaltul foarte sensibil.
    A mai patit careva? Si mai am o chestie care imi creaza ganduri negre: cand incepi sa auzi la stetoscop inima lui bebel? Ca mi-a zis doctora ca se poate oricand opri din evolutie activitatea cardiaca, si vreau sa testez eu daca traieste sau nu pana sa ajung la eco la ei. Dupa anumit nr de saptamani scade riscul de a se opri din evolutie sau e un risc permanent pana in luna 9?
    Va multumesc pt suport!

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de com_nicolle Vezi mesajul
    Buna fetelor. E normal sa nu am gust de loc in primele 2 luni (sunt in 7 sapt acum si lipsa gustului e permanenta). Daca manac ceva simt gustul mancarii dar imediat ce am terminat de mancat iar imi dispare gustul, mirosul nu. Imi vine sa iau bomboane mentolate non stop ca sa am un gust in gura dar nu iau ca sa nu imi stic dintii si maselele, si asa am zmaltul foarte sensibil.
    A mai patit careva? Si mai am o chestie care imi creaza ganduri negre: cand incepi sa auzi la stetoscop inima lui bebel? Ca mi-a zis doctora ca se poate oricand opri din evolutie activitatea cardiaca, si vreau sa testez eu daca traieste sau nu pana sa ajung la eco la ei. Dupa anumit nr de saptamani scade riscul de a se opri din evolutie sau e un risc permanent pana in luna 9?
    Va multumesc pt suport!
    Buna Nicolle! Felicitari pentru sarcina, iti doresc o sarcina si nastere usoara si un bebe sanatos si vioi!:) Fiecare sarcina este unica in felul ei, simptomele difera de la femeie la femeie ...Cunosc femei care au 2-3 copii si la fiecare sarcina au avut simptome diferite! Eu simteam un gust usor metalic in gura...lucru care am inteles ca este normal si des intalnit in sarcina! Deci, parerea mea este sa nu te ingrijorezi din aceasta cauza, poti insa pentru linistea ta sa ceri parerea unui medic!
    Inima bebelusului devine perceptibila la 6-7 saptamani de sarcina! Dr tau a gresit grav spunandu-ti ca sarcina se poate opri oricand in evolutie ....nu a facut altceva decat sa creeze panica ...lucru de care o femeie insarcinata nu are deloc nevoie!!! Riscul de a pierde o sarcina este mai crescut in primul trimestru, dupa primele 3 luni acest risc scade semnificativ! In nici un caz nu trebuie sa iti faci ganduri negre pentru ca in felul acesta iti faci singura rau! Gandeste mereu pozitiv, fii vesela si increzatoare ca totul va decurge normal si vei avea un copil sanatos, nascut la termen! Eu am avut o sarcina oprita in evolutie, era prima mea sarcina , o asteptam de mult insa.....am pierdut-o ! Cauzele pot fi foarte multe, culmea este ca de cele mai multe ori ele raman necunoscute!
    Sfatul meu este sa te duci la controale regulat, sa ai un regim de viata sanatos, sa faci toate analizele care sunt necesare in timpul sarcinii si vei vedea ca totul va fi bine! Si inca ceva....schimba-ti medicul! Un medic care baga frica intr-o femeie gravida in felul acesta nu este normal la cap! Multa sanatate iti doresc!:)

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    acele gusturi d care vb le-am avut si eu mai ales dimineata,dispar cu timpul.tu trebuie sa gandesti pozitiv ca bebe sa fie sanatos.totul depinde de tine,tot ce faci in lunile astea...absolut bb depinde de tine inka din burta.e o greseala sa iti spuna un doctor ca bebe poate sa moara in burtika.este cum vrea dumnezeu si cum vrei si tu.daca tu gandesti pozitiv si te rogi la doamne doamne si vb cu bebe si tii un regim alimentar cat mai sanatos bb va fii bine.succes si sa vezi ca bb o sa fie bine,si tu la fel,ca si tu trebuie sa te ingrijesti ca sa arati bine si sa ai grija de bb

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Chiar ca nu am mai intalnit doctor care nitam-nisam sa iti spuna '' stiii, sarcina se poate opri oricand in evolutie, asa, pentru cultura ta generala.. '' Chiar ca are o problema, maare. O doctorita buna, dar cam prapastioasa, din Focsani, i-a spus unei prietene care avea rh- si era la a doua sarcina, ca ar trebui sa renunte la sarcina asta, ca e compromisa, sa faca imunizare si abia apoi sa ramana iarasi. Bineinteles ca nu i-a urmat 'sfatul', nici nu a mai dat pe la cabinetul ei, dar macar doctorita asta, in felul ei, avea dreptate (oarecum) si motive sa reactioneze asa..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari