Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182

Informatii utile in sarcina

Buna ziua, dragi burtici!

Cred ca fiecare femeie atunci cand este insarcinata cauta un ghid cu informatii utile pentru cele 9 luni de sarcina.

Deschid si aici un subiect asemanator celui deschis in preconceptie (Informatii utile despre fertilitate) in care sa adunam informatii care ar putea fi utile oricarei burtici. Eu am strans deja cateva lucruri interesante de pe blogurile voastre sau ale celor care au fost burtici si sunt deja mamici.

Va astept sa adaugati si voi informatii utile la lista pe care o voi deschide eu. Sursele pot fi blogurile voastre, articole de pe site sau de pe site-uri externe si orice altceva, atat timp cat nu incalcam regulamentul site-ului.

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Bagaj spital - Giulesti - blog roxanamadalina - un ghid pentru bagajul pentru maternitate

Plante de utilizat cu prudenta in sarcina - blog angellique

Analize in sarcina - blog bubulynaa - ghid de analize obligatorii pe parcursul celor 9 luni de sarcina.

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Asa a venit pe lume o printesa minunata: Iarina Ioana - blog iryanna

Folosirea medicamentelor in timpul sarcinii - blog olgavart

Sarcina oprita din evolutie - blog papi

Floricica Nou Venita simonafeteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    2
    Buna ziua,
    In primul rand, dati-mi voie sa ma prezint. Ma numesc Simona, am 28 de ani si sunt insarcinata (8 saptamani). Este prima sarcina si am multe intrebari de pus, si de aceea va rog sa ma ajutati.
    Am o problema. Din saptamana a 7-a am inceput sa sngerez. Am fost la medic si mi-a recomandat sa iau utrogestan 6/zi (1 dimineata, 1 la pranz si 2 seara) si acid folic. Eu stiu ca sangerarea nu este normala, dar medicul a parut oarecum optimist. Mia spus ca s-a desprins "oul". Nelamurirea mea este ca nu mi-a spus daca utrogestanul trebuie inghitit sau trebuie intravaginal, pentru ca pe prospect scrie ca, pentru sustinerea si pastrarea sarcinii trebuie intravaginal. Voi ce stiti de acest lucru?

Floricica Nou Venita anca20's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    179
    buna si nine ai venit! eu nu stiu ce sa iti spun pt ca nu stiu dar daca vrei intra la burtici la taifas ca suntem mai multe si poate te ajuta cineva cu niste informatii

Floricica Debutanta lery's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2009
    Postari in forum
    1.153
    UTROGESTAN 100 capsule moiCititi cu atentie acest prospect inainte de utilizarea medicamentului. Acest prospect contine informatiiimportante pentru tratamentul dumneavoastra.Daca aveti intrebari sau nelamuriri, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.Acest medicament a fost prescris numai pentru dumneavoastra. Nu il dati altei persoane.Poate sa faca rau altor persoane, chiar daca au aceleasi simptome ca si dumneavoastra.Pastrati acest prospect. S-ar putea sa doriti sa-l recititi.Compozitie:O capsula moale contine progesteron 100 mg si excipienti: continutul capsulei - ulei de arahide, lecitina dinsoia, capsula - gelatina, gliccrol, dioxid de titan (E 171).Acest medicament reprezinta un tratament hormonal progestativ. Se prescrie pentru afectiunile legate deinsuficienta secretiei de progesteron. Administrare pe cale orala: cicluri neregulate datorate unor tulburari de ovulatie; sindrom premenstrual; mastodinii sau afectiuni benigne ale sanilor; hemoragii (hemoragii datorate unor fibroame); menopauza (asociat tratamentului estrogenic).Administrare pe cale vaginala pentru a ajuta in cazul sarcinii, in special: in cazul avorturilor habituale (repetitive); in cursul ciclurilor de Fecundare In Vitro (FIV).Pentru toate celelalte indicatii ale progesteronului, in cazul aparitiei de reactii adverse (somnolenta, ametelidupa administrarea pe calc orala), administrarea pe cale vaginala reprezinta o alternativa la calea orala. insuficienta hepatica severa, in cazul administrarii pe cale orala; hemoragii vaginale de cauza neprecizata; cancer de san sau tumori benigne diagnosticate sau suspectate; tromboflebita sau boala tromboernbolica activa; hematurie de cauza neprecizata.Sarcina si alaptareaAcest medicament nu reprezinta un tratament pentru toate cazurile de avort spontan precoce. In plus, nu arenici un efect asupra celor determinate de afectiunile genetice (mai mult de 50%).Exista riscul aparitiei unor reactii adverse hepatice in trimestrele 2 si 3 de sarcina.Acest tratament, in conditiile de utilizare recomandate, nu este contraceptiv.Daca medicamentul se administreaza pe cale orala, trebuie utilizat la distanta de mese, preferabil seara laculcare.Numeroase studii epidemi o logice efectuate la mai mult de 1000 paciente nu au evidentiat nici o asociereintre progesteron si malformatiile fetale.Utrogestan 100 mg trebuie utilizat in timpul sarcinii numai in primul trimestru si doar pe cale vaginala.Adresati-va medicului sau farmacistului inainte de administrarea oricarui medicament in timpul sarcinii sialaptarii.Capacitatea de a conduce si/sau folosi utilaje In cazul administrarii orale, cei care conduc vehicule sau folosesc utilaje trebuie atentionati asuprariscului de somnolenta sau ameteli.  Informati-va medicul sau farmacistul daca utilizati sau ati utilizat de curand orice alt medicament,chiar si jara prescriptie medicala.
    --------------------------------------------------------------------------------
    Page 2
     In toate cazurile, respectati cu strictete prescriptia medicala. In insuficienta de secretie progesteron ica, doza uzuala este de 2-3 capsule moi (200-300 mgprogesteron) pe zi repartizata in 1-2 prize, 100 mg progesteron dimineata si 100 mg sau 200 mgprogesteron scara la culcare. In anumite cazuri, in special pentru mentinerea sarcinii, ar putea fi necesar ca medicul dumneavoastrasa creasca dozele la 6 capsule moi (600 mg progesteron) pe zi, in 3 prize. In toate cazurile, doza pentru o data nu trebuie sa depaseasca 2 capsule moi (200 mg progesteron), inadministrare oralasau vaginala. Daca considerati ca efectul tratamentului cu Utrogestan 100 mg este prea puternic sau prea slab,adresati-va medicului sau farmacistului. In functie de caz, tratamentul poate fi continuu sau secvential, posibil asociat cu tratament estrogenic. Exista doua cai de administrare posibile, orala si vaginala. Medicul dumneavoastra va decide calea deadministrare, individualizat. Daca medicamentul se administreaza pe cale orala: administrati capsula cu un pahar cu apa la distantade mese, in 1 -2 prize, conform schemei terapeutice prescrise de medicul dumneavoastra. Daca medicamentul se administreaza pe cale vaginala: introduceti fiecare capsula profund in vagin. Durata tratamentului va fi stabilita individualizat de catre medicul dumneavoastra. Dozele pot fi ajustate in functie de indicatie si de eficacitatea tratamentului.Ca toate medicamentele, Utrogestan 100 mg poate sa determine reactii adverse. Aceste reacti i adverse au fostraportate numai la administrarea pe cale orala: somnolenta sau ameteli ce apar la 1-3 ore dupa administrarea medicamentului; tulburari ale ciclului menstrual, amenorec (intreruperi ale aparitiei menstruatiilor), metroragii(hemoragii intre menstruatii).De obicei, aceste manifestari apar datorita supradozajului. in aceste cazuri, se recomanda: scaderea dozei per priza sau modificarea ritmului de admimstrfe&Q^de exemplu, pentru o doza de 200mg progesteron pe zi, se vor administra cele 200 mg progesteron seara la culcare, in priza unica, ladistanta de mese) -sau trecerea la administrarea pe cale vaginala.  In toate cazurile, nu se va depasi doza maxima de 200 mg progesteron pe priza.In cazul in care aparsemne de supradozaj, adresati-va medicului dumneavoastra care va va modifica tratamentul. Datorita prezentei uleiului de arahide si a lecitinei de soia, exista riscul aparitiei unor reactii dehipersensibilitate (soc anafilactic, urticaric). Daca remarcati orice reactie adversa care nu este mentionata in acest prospect, adresati-va mediculuidumneavoastra sau farmacistului.Pastrare:A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj. Nu sunt necesare conditii speciale pentru pastrare. A nu se lasa la indemana copiilor.Ambalaj:Cutie cu 2 blisterc a cate 15 capsule moi.Detinatorul de autorizatie:Laboratoires Besins International, Franta Laboratoires Besins International, 5, rue du Bourg l'Abbe, 75 003 Paris, FrantaUltima verificare a prospectului:Octombrie 2003

Floricica Debutanta lery's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2009
    Postari in forum
    1.153
    am adaugat un prospect deci e medicament cu dubla intrebuintare si pe cale orala si intravaginala

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.583
    se intampla in multe sarcini,trb luat utrogestanul,repaus cat mai mult la pat si evitarea efortului fizic.multa sanatate,sarcina usoara si bebe sanatos

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.583
    indicat de luat utogestanul intravaginal,dar nu-i nicio problema daca il iei oral,numai ca iti da stari de greata si ameteli

Floricica Nou Venita simonafeteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    2
    Salut!
    Va multumesc pentru raspuns.
    Am inceput sa iau Utrogestanul itravaginal si deja cred ca este mai bine. Mi-a fost recomandat sa-l iau pana la saptamana 16.
    Oricum, dl doctor a parut destul de optimist pentru ca deja mi-a spus ceea ce vom face in continuare si ca ne vedem luna viitoare.
    Eu oricum, abia astep sa treaca aceasta perioada si sa fie totul bine.
    Va pup pe toate si va multumesc inca o data.

Floricica Cu Vechime dragalasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    Simona cred ca ce probleme ai avut tu am avut si eu.
    Eu am luat utrogestan 2 seara intravaginal de cand am aflat ca am ramas insarcinata - asa mi-a recomandat medicul.
    Cel mai bine este sa administezi pe cale vaginala - asa mai pe romaneste ajung mai repede si mai direct acolo unde trebuie

Tot in saptamana 7 am avut si eu sangerari - dezlipire sarcina si am dublat utrogestanul 2 dim si 2 seara plus stat la pat - am stat acasa in total 3 saptamani; abia saptamana viitoare incep serviciul

Ai mare grija - stai cuminte!

Intra pe forum si pe mamici de aprilie - mai 2010 si tine-ne la curent cu ce ai mai facut.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari