Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Voi avea al doilea bebe!!!

Mamici dragi, am o fetita care pe 14 iulie face un anisor si ieri am facut un test de sarcina care mi-a confirmat banuielile ca as fi insarcinata.Dupa calculele mele in luna martie la anul voi avea al doilea copil.La inceput m-am speriat putin, ma gandesc ce voi face, cum ma voi descurca cu doi copii mici, mai ales ca atunci cand voi naste, fetita va avea 1 an si 9 luni, destul de mica.Dar nu avem incotro decat sa mergem mai departe si sa luam lucrurile asa cum sunt.Voi mamici care ati avut al doilea bebe la diferenta mica fata de primul cum v-ati descurcat?cum a fost?cum e cu doi copii?cum a reactionat primul copil?am atatea nelamuriri....dar cred ca timpul mi le va elucida pe toate

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Felicitari in primul rand, si sarcina usoara.
    Intre copiii mei e un an si trei saptamani diferenta, nu pot spune ca am avut o perioada care sa fie grea, doar cand cel mic a inceput sa umble de-a busilea si apoi pana s-a stabilizat pe picioare am fost mai stresata. Acum toate sunt perfecte, au aceiasi prieteni, acelasi program de masa si de somn, aceleasi jocuri... si asta de pe la 2 ani asa... Felicitari inca o data!

Floricica Novice Alexandraaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    380
    Felicitari mami si mult curaj......fetita mea face pe 12 august 2 ani iar eu sunt insarcinata in 25 saptamani...voi naste in octombrie la diferenta de 2 ani si 2 luni intre ele....a2a tot fetita va fi.....a venit pe nepregatite insa consideram ca e un dar de la Dumnezeu.....imi este frica ca si tie banuiesc ca nu ma voi descurca,incerc cu soacra sa ne incurajam una pe cealalta ca va fi bine(ea a avut doar 1 baiat-sotul meu)....alaturi am o prietena care este insarcinata in 29 saptamani si are o fetita care face 1 an in august.....si are peste 30 ani,deci se poate....probabil va fi mai greu pana la 2 ani cum zice roxie insa ma gandesc u drag ca pentru asta traiesc......sa-mi cresc frumos si corect fetele:)Sarcina usoara si sanatate multa

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Felicitari si eu sunt gravida 13 sapt tot cu al doilea..mai am o fetita de 5 ani si 3 luni...este o diferenta maricica dar ma bazez ca imi va fi de ajutor si nu va fi geloasa..sarcina usoara si un bebel sanatos.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Buna...intre fetitele mele va fi o diferenta de 4 ani,zic eu este ok,nu te speria te vei descurca,cunos cateva mamici cu diferenta mica intre copii si totul a fost bine...

Floricica Avansata karla010's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2012
    Postari in forum
    1.523
    In primul rând tin sa te felicit pt bebelina si pt sarcina,doamne ajuta sa ai o sarcina ușoară si la termen!!Felicitări si vouă fetelor...sarcini usoare la toate!!!
    Eu am un baietel minunat de 3 luni si 3 sapt si e tare cuminte..sa speram ca asa va fi si de acum înainte ,imi doresc si eu al 2-lea bebe...știu ca este încă devreme sa ma gândesc la asta dar imi doresc enorm de mult sa vad cum creste burtica,sa-l simt cum se misca in burtica mea,sa retraiesc emotile din fiecare luna cand trebuie sa merg la eco,s.a.m.d!din păcate Nicolas al meu nu mai vroia sa părăsească garsoniera lui si a trebuit sa imi facă cezariana dupa 2 zile jumate de travaliu indus de iei in spital,dupa care pe data de 14.04.2013 la 16:08 am facut cunoștință cu puiul meu minunata si din momentul ala nu am mai simțit decat fericire si nu ma puteam opri din plâns (si acela de fericire) pt ca in sfârșit in tin puiul in brate si sunt mamaaaaaaaa :)
    Gata ca v-am plictisit.....vreau si eu un bebe 2 ,credeți ca daca peste 4-5 ma apuc de lucru pt bebe 2 este vro problema tinand cont ca cezariana mea a fost făcută cu laserul si muschi de la abdomen nu au fost taiati??

Floricica Nou Venita anisha's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2011
    Postari in forum
    110
    Felicitari pentru copilasi!!!Si eu mai am un baietel de 2 ani si jumatate,in octombrie urmeaza sa il nasc pe al doilea,e fetita,la fel ca si tine am unele temeri ca nu ma voi descurca.Mama a ramas gravida cu sora mea cand fratele meu avea 5 luni si uite cum s-a descurcat,ea fiind din alta parte a tarii nu avea cine sa o ajute,nu avea soacra,nu avea pe nimeni aici in oras .Mereu imi spune mama ca totul vine de la sine si lucrurile vor decurge normal ,sanatatea copilasilor conteaza si asta e cel mai important.Am multe cunostinte printre mamici care sunt gravidute cu al doilea bebe la distanta mica de primul,unele au nascut deja si mi-au zis ca nu e asa de greu.Iti doresc o sarcina usoara si nastere la fel si la termen,multa sanatate!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Karla poti ramane si mai repede de 4 ani chiar daca ai cezariana ,daca dupa 6 luni doctorul iti verifica cicatricea si iti face o eco si iti da ok-ul...dai bataie,este mai bine si mai usor pt voi daca e diferenta mica intre ei..nu ca la mine fimea face 6 ani in apr si in ianuarie voi naste a doua fata deci aproape 6 ani diferenta...))))))

Membru inregistrat la
    04.08.2012
    Postari in forum
    1.523
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Karla poti ramane si mai repede de 4 ani chiar daca ai cezariana ,daca dupa 6 luni doctorul iti verifica cicatricea si iti face o eco si iti da ok-ul...dai bataie,este mai bine si mai usor pt voi daca e diferenta mica intre ei..nu ca la mine fimea face 6 ani in apr si in ianuarie voi naste a doua fata deci aproape 6 ani diferenta...))))))
    Eu spuneam peste 4-5 luni sa ma apuc de treaba :)))) acum pe 25 am avut prima menstruatie dupa multe luni de repaus si tare naspa a fost dar pot sa spun ca a curs ca la un CM normal si ma ținut 4 zile (surprinzător de puțin. )nici înainte de sarcina nu ma tinea asa puțin !
    Deci daca bebe meu are aproape 4 luni cam peste 3-4 luni as putea sa ma pun pe treaba ;))))) !nu e rău chiar imi place ideea :)

mamidefundite
    Guest
    Citat Postat de karla010 Vezi mesajul
    Eu spuneam peste 4-5 luni sa ma apuc de treaba :)))) acum pe 25 am avut prima menstruatie dupa multe luni de repaus si tare naspa a fost dar pot sa spun ca a curs ca la un CM normal si ma ținut 4 zile (surprinzător de puțin. )nici înainte de sarcina nu ma tinea asa puțin !
    Deci daca bebe meu are aproape 4 luni cam peste 3-4 luni as putea sa ma pun pe treaba ;))))) !nu e rău chiar imi place ideea :)
    Eu am ramas insarcinata la 9 luni (8 de fapt, la 9 am aflat ca sunt) de la cezariana. Totul a fost ok, sarcina usoara, nasterea tot prin cezariana si acum am 2 fete :)

Membru inregistrat la
    04.08.2012
    Postari in forum
    1.523
    Citat Postat de mamidefundite Vezi mesajul
    Eu am ramas insarcinata la 9 luni (8 de fapt, la 9 am aflat ca sunt) de la cezariana. Totul a fost ok, sarcina usoara, nasterea tot prin cezariana si acum am 2 fete :)
    Sa-ti traiasca printesele si sa te bucuri de ele !!!sa speram ca-mi da si mir doamne doamne al doilea bebe repede :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari