Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 28
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Avansata C.Aniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    1.892

Viitoare mamici din Norvegia

Buna fetelor,

Sunt o viitoare mamica si locuiesc in Norvegia. Am tot cautat alte mamici si viitoare mamici romance care locuiesc in Norvegia si nu am prea gasit. Si asa m-am hotarat sa deschid acest subiect. Mi-as dorii sa schimbam informatii si experiente, si asa poate o sa ne fie mai usor pt ca nu suntem la noi in tara, cu familia si cu prietenii. Sper sa mi se alature cat mai multe burtici si mamici :)

Floricica Nou Venita andreea89's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.12.2011
    Postari in forum
    68
    Buna seara Aniela,astazi am cautat pe google mamici in strainatate si mia dat acest rezultat in care mi-am facut imediat cont aici si ma bucur k am gasit acest site.Si eu sunt in norvegia si mi+ar place sa tinem legatura pe acest forum dak nu te deranjeaza.eu caut informati despre nasterea aici in spitate si nu prea gasesc si nici nu am pe cine intreba .IN CE ORAS ESTI TU ?

Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    1.892
    Citat Postat de andreea89 Vezi mesajul
    Buna seara Aniela,astazi am cautat pe google mamici in strainatate si mia dat acest rezultat in care mi-am facut imediat cont aici si ma bucur k am gasit acest site.Si eu sunt in norvegia si mi+ar place sa tinem legatura pe acest forum dak nu te deranjeaza.eu caut informati despre nasterea aici in spitate si nu prea gasesc si nici nu am pe cine intreba .IN CE ORAS ESTI TU ?
    Asteptam de cateva zile ca cineva sa mi se alature. Eu locuiesc in Stryn, in zona fiordurilor. Dupa cum vezi pe ticker, sunt in sapt 23 de sarcina. Tu in ce saptamana esti? Eu am facut deja si eco care se face in jurul sapt 18 si cu moasa m/am intalnit de 2 ori.

Membru inregistrat la
    08.12.2011
    Postari in forum
    68
    buna. ma bucur ca mi-ai raspuns . EU sunt intrun orasel de langa oslo,si eu am fost la ecografia acea la 18 sapt si atata nu mai mi-a dat nici o alta ecografie decat lunar ma duc la control.Eu astazi am 31 de saptamani,cu moasa nu m-am intalnit niciodata pentru k sotul meu lucreaza dupa amiaza si nu am cum sa ma duc singura pentru k este putin cam departe de unde stau eu .m-ar interesa dak tu sti cumva ce ne trebuie in bagajul pentru maternitate eu am tot cautat pe net dar nimik concret,eu aici nu am prietene sau pe cineva k sa intreb .

Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    1.892
    buna. ma bucur ca mi-ai raspuns . EU sunt intrun orasel de langa oslo,si eu am fost la ecografia acea la 18 sapt si atata nu mai mi-a dat nici o alta ecografie decat lunar ma duc la control.Eu astazi am 31 de saptamani,cu moasa nu m-am intalnit niciodata pentru k sotul meu lucreaza dupa amiaza si nu am cum sa ma duc singura pentru k este putin cam departe de unde stau eu .m-ar interesa dak tu sti cumva ce ne trebuie in bagajul pentru maternitate eu am tot cautat pe net dar nimik concret,eu aici nu am prietene sau pe cineva k sa intreb .
    Esti destul de avansata in sarcina, mai ai putin si nasti :) Pai si controalele lunare cine ti le face daca nu moasa? Aici nu au decat o singra ecografie pe sarcina, asta daca ai o sarcina normala fara probleme. Despre bagaj nu pot sa-ti zic f multe pt ca inka nu am discutat subiectul asta cu moasa. Ar trebuii sa intrebi akolo unde mergi la control. Ei or sa te informeze. Si in plus difera de la un spital la altul. Vizita la spital ai facut-o? Nu mai stiu exact dar in saptama 34, cred, beneficiezi de o vizita la spitalul in care o sa nasti...o sa faci un rond sa-ti arate unde si cum o sa se intample nasterea. O sa vb cu moasa ce metode de anestezie vrei, daca vrei. Poate au si conditii de nastere in apa. La mine aici, au. In rest nu stiu ce sa mai zic...mai intreaba-ma si daca stiu, iti raspund cu placere.
    Ce ascunde burtica ta? Noua ne-a zis ca avem fetita :)

Membru inregistrat la
    08.12.2011
    Postari in forum
    68
    eu merg lunar la doctora de familie si atat ,la spital nu am fost inca dar cred k o sa merg curand pentru k trebuie sa vb cu doctorul care ma asista la nastere pentru k mia spus doctora k sunt mica in bazin si cel mai posibil sa fac cezariana,eu as vrea sa nasc in apa dar pana nu ajung acolo sa vb cu ei inca nu stiu nimic,eu o sa am baietel.sarcina usoara in continuare

Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    1.892
    eu merg lunar la doctora de familie si atat ,la spital nu am fost inca dar cred k o sa merg curand pentru k trebuie sa vb cu doctorul care ma asista la nastere pentru k mia spus doctora k sunt mica in bazin si cel mai posibil sa fac cezariana,eu as vrea sa nasc in apa dar pana nu ajung acolo sa vb cu ei inca nu stiu nimic,eu o sa am baietel.sarcina usoara in continuare
    Da, si eu am avut optiunea sa aleg unde vreau sa merg pt urmarirea sarcinii, la dr de familie sau la moasa. Eu am ales moasa pt ca e o draguta. Dr. de familie e barbat si e cam arogant asa...nu prea ma simt confortabil in preajma lui :) Si mie mi-a zis moasa ca sunt cam micuta in bazin...acum sa vedem cum evolueaza lucruile. Din cate am inteles, aici, cezariana e ultima varianta. Se incearca cat mai mult cu natural. Daca nu nasti prin cezariana tot cu o moasa o sa nasti. Doctorul ginecolog intervine doar de urgenta, daca se ivesc complicatii. Tu cum ti-ai dorii sa nasti, normal sau prin cezariana? Sa-mi povestesti si mie cum a fost vizita la spital. :)

Membru inregistrat la
    08.12.2011
    Postari in forum
    68
    mie mi-ar placea sa nasc normal dak as suporta durerile dak nu as suporta poate as apela la epidurala dar as prefera fara acum sa vedem ce o sa zik moasa dar dak trebuie neaparat sa nasc prin cezariana asta este nu am incotro,stiu k o sa imi fie putin mai greu dupa o cezariana decat dupa o nastere normala dar trebuie sa fac cum este mai bine pentru bebe.eu mai am programare la doctor pe 6 ianuarie si atunci o sa intreb ce ami trebuie pentru la spital si despre vizita la spital si am sa fac o lista dak te intereseaza am sa ati spun si tie.dar pana atunci cred k ma duc sa ami fac o analiza la urina pentru k ultima data nu mia facut si eu cred k am infectie urinara .tu la ecografia acea la 18 saptamani in ce a constat si ce analize ai mai facut ?

Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    1.892
    mie mi-ar placea sa nasc normal dak as suporta durerile dak nu as suporta poate as apela la epidurala dar as prefera fara acum sa vedem ce o sa zik moasa dar dak trebuie neaparat sa nasc prin cezariana asta este nu am incotro,stiu k o sa imi fie putin mai greu dupa o cezariana decat dupa o nastere normala dar trebuie sa fac cum este mai bine pentru bebe.eu mai am programare la doctor pe 6 ianuarie si atunci o sa intreb ce ami trebuie pentru la spital si despre vizita la spital si am sa fac o lista dak te intereseaza am sa ati spun si tie.dar pana atunci cred k ma duc sa ami fac o analiza la urina pentru k ultima data nu mia facut si eu cred k am infectie urinara .tu la ecografia acea la 18 saptamani in ce a constat si ce analize ai mai facut ?

Pai cred ca a fost o morfologie fetala. A masurat bebe din cap pana in picioare si i-a verificat organele si tot. A zis ca este bine. Pana acum mi-a facut testul de sifilis, sida, hepatita, densitatea sangelui...daca am destul fier, grupa sanguina si cam atat. Nu mi-au facut f multe. Si de fiecare data cand merg tre sa duc o proba de urina. Mi-au pus o gramada de intrebari despre bolile din familie. Eu o sa plec de sarbatori in tara si deja mi-am facut o programare la dr meu ginecolog sa o mai vedem pe bebelina :) Si cred ca o sa cer si la medicul de familie un set de analize complet pt ca imi platesc asigurarea de sanatate si in Romania.
    Chiar mi-as dorii sa-mi povestesti cum o sa fie vizita la spital si ce trebuie in bagaj :) Si mai ales sa-mi povestesti cum a decurs nasterea :)

Membru inregistrat la
    08.12.2011
    Postari in forum
    68
    si eu cred ca acea ecografie a fost morfologica pentru k la masurat si a spus k este bn,despre analize mie mi se pare un pic ciudata doctora mea pentru k nu prea vorbeste trebuie sa ai scot cuvintele cu clestele mia luat o data 6 eprubete de sange din care la rezultat mia dat decat o foaie in care scrie tipul sangelui si rh dar de restul analizelor nu mia spus nimik eu am mai facut inainte de a ramane insarcinata analiza la sange si mia spus k dak este bn nu o sa imi trimita nici un rezultat doar in caz k sunt probleme le trimte.Eu la fiecare control adik lunar trebuie sa ai duc urina imi ia tensiunea, ma cantareste , ai ascultam inima lui bebe,si imi masoara burta ,acum ultima data mia spus k e cam maricik burta mea , si eu cred k am sa ma duc in tara dupa ce nasc prin martie si eu nasc pe 11 februarie acum sa vedem ce ne spune doctora dak putem pleca si sa vedem dak rezolvam repede cu pasaportu ,si dak o sa plecam mi-ar place sa merg la un pediatru la un mic control pentru k aici doctori sunt putini ciudati ati da doar paracetamol sa iei si sa bei multa apa.tu lucrezi ? esti singura aici ?

Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    1.892
    si eu cred ca acea ecografie a fost morfologica pentru k la masurat si a spus k este bn,despre analize mie mi se pare un pic ciudata doctora mea pentru k nu prea vorbeste trebuie sa ai scot cuvintele cu clestele mia luat o data 6 eprubete de sange din care la rezultat mia dat decat o foaie in care scrie tipul sangelui si rh dar de restul analizelor nu mia spus nimik eu am mai facut inainte de a ramane insarcinata analiza la sange si mia spus k dak este bn nu o sa imi trimita nici un rezultat doar in caz k sunt probleme le trimte.Eu la fiecare control adik lunar trebuie sa ai duc urina imi ia tensiunea, ma cantareste , ai ascultam inima lui bebe,si imi masoara burta ,acum ultima data mia spus k e cam maricik burta mea , si eu cred k am sa ma duc in tara dupa ce nasc prin martie si eu nasc pe 11 februarie acum sa vedem ce ne spune doctora dak putem pleca si sa vedem dak rezolvam repede cu pasaportu ,si dak o sa plecam mi-ar place sa merg la un pediatru la un mic control pentru k aici doctori sunt putini ciudati ati da doar paracetamol sa iei si sa bei multa apa.tu lucrezi ? esti singura aici ?
    Si mie mi se pare ciudat sistemul...Si la noi la fel la controale, urina, masuratori, tensiune si ascultam inimioara lui bebe. Mi/a spus ca in ultimele luni o sa avem o teleconferinta cu un traducator in lb romana, ca sa fie sigura ca inteleg tot despre travaliu. Asta cu toate ca eu vb f bine limba engleza dar nu norvegiana :) Sunt cu sotul meu aici, lucram amandoi de aprox 3 ani.
    Ai cumparat carut pt bebe? Noi acum cateva zile am gasit o oferta buna de la brio sing si l/am luat. Am platit 5350 pe carut sport, landou, scaun de masina si baza pt scaun de masina. Alte chestii o sa mai iau acum de acasa si restul, din ianuarie cand ne intoarcem.
    Eu deja am luat legatura cu ambasada Romaniei la Oslo, in legatura cu ce trebuie sa facem pt acte. Mi/ai trimis un mail cu ce trebuie pt certificatul de nastere al copilului. Si apoi se face pasaport. Daca ai nevoie de informatiile astea, ti le scriu aici.
    O seara buna

+ Raspunde
Pagina 1 din 28
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari