Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 33
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Viitoare mamici din constanta(4)

DOAMNE-DOAMNE, AI GRIJA DE NOI SI DE BEBELUSII NOSTRI !!

Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara bucura-te, Ceea ce esti plina de har, Preasfanta Marie, Dumnezeu este cu tine!

Binecuvantata esti tu intre femei, si Binecuvantat este rodul pantecelui tau, caci ai nascut pe Cristos, Mantuitorul sufletelor noastre!

Preasfanta Marie, Mama Lui Dumnezeu, roaga-te pentru noi, acum, si in ceasul mortii noastre!

Sfanta Fecioara de Guadalupe, protectoarea mamelor si a copiilor nenascuti, ai grija de noi si vegheaza asupra noastra!

BAGAJ NASTERE

MAMA:

- CAMASI DE NOAPTE CU DESCHIDERE IN FATA, PT ALAPTAT (3-4buc.)- TAMPOANE DE VATA INVELITE IN PANSAMENT/TIFON (cat mai multe)

- CEAI PT STIMULAREA LACTATIEI DE LA FARES

- ALGOCALMIN FIOLE

- HALAT, PAPUCI DE CASA, SOSETE GROASE (sunt posibile frisoane)

- OBIECTE DE TOALETA : sapun, pasta dinti…etc.

- ACTE: carte de indentitate, certif.. casatorie, ultimele analize…

- BANI SCHIMBATI IN MARUNT: 5 RON, cat mai multi.

- APA PLATA (in travaliu te deshidratezi)

- CANA, LINGURA, PAI

- POMPA PT SAN

- UNGUENT PT MAMELOANE: Garmastan sau Crema de galbenele si catina

BEBE:

- PAMPERSI SI SERVETELE UMEDE

- SCUTECE DIN FINET

- SER FIZIOLOGIC- pt curatat nasucul

- BANEOCIN- pt buric

- BEPANTHEN- pt fundulet iritat

- BONISAN sau SAB-SIMPLEX- picaturi impotriva colicilor

- CEAI ANTI-COLICI

- 1 BIBERON

- GLICERINA BORAXATA – pt curatarea guritei

!!!ATENTIE, NOUTATI!!!!

Iata sfatul meu pentru ceea ce ar trebui sa contina bagajul pentru spital:

Un burete sau o compresa pentru fata. Un burete natural este mai putin aspru decit un burete sintetic.

Ulei de masaj - sau un lapte de corp (body-milk) cu care partenerul dvs va poate masa

Un strugurel de buze poate fi de folos pentru momentele in care vi se usuca buzele - intre contractii

O pereche de sosete - impotriva senzatiei de rece la picioare din timpul contractiilor

Ceva de mincare: niste biscuiti sau niste covrigei uscati ...(liliput), un suc de fructe, o fructa - doua - banane ...ginditi-va si la parterul dvs...si lui o sa i se faca foame...

Aparatul de fotografiat - sau/si camera video

O oglinda cu miner - daca doriti sa vedeti cum se naste copilul dvs. Unele spitale au oglinzi totusi.

Agrafe de par sau ceva de strins parul in caz ca aveti par lung

Tampoane de menstruatie...(sangerarea va fi destul de intensa .... pentru imediat dupa nastere puteti folosi in acest scop chiar niste pampersi...)

Un sapun, un prosop, un pieptene, periuta de dinti, pasta de dinti, sampon

O lotiune de fata cu care sa va racoriti fata dupa nastere si un deodorant

Un casetofon cu casti si o caseta cu muzica preferata _ ceva optimist evident..

Un tricou larg pentru nastere

Camasa de noapte cu nasturi in fata (in vederea alaptarii) pentru dupa nastere

Un capot...

Un sutien de alaptat - cu deschizatoare in fata

Chiloti de schimb (aceaasi marime din timpul ultimelor luni de sarcina...)

Niste slapi sau papuci de casa

Ceva de strins in mina in timpul contractiilor - mie mi-a fost foarte utila o bila de cauciuc "antistress"

Ceva de citit/reviste in cazul in care veti petrece citeva zile in spital

Agenda cu numerele de telefon importante

Cartela de telefon si eventual niste monezi ...

Pentru copilas: citiva pampersi - marimea nou nascuti-newborn, servetele umede de sters la fundulet, un maiouas-body (marimea 59), hainuta pentru deasupra, caciulita (nou nascutii trebuie sa stea cu caciulite pe capusor), 2 paturici. In cazul in care va veti intoarce cu masina, in unele tari este obligatoriu ca cei mici sa fie pusi in niste scaunele speciale de masina. In acest caz, puneti-l alaturi de acest bagaj pentru spital.

Eventual un caiet si un pix in care sa notati primele impresii din viata de mama. Veti fi plina de impresii si de un sentiment unic de fericire!

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    vizitati noul subiect si va astept cu comentarii sau complectari Analize necesare pe perioada sarcinii

Floricica Novice maria_dragu's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    365
    Buna fetelor,
    Am facut ieri vaccinul de 2 luni si in afara de o suparare mare nu am avut inca nici o reactie. Sper sa treaca si ziua de maine fara problemute.
    Legat de supozitoare, mie mi-a zis doctorita sa nu ii dau nimic in afara de niste granule homeopate Thuya, si i-am pus de 3 ori comprese cu gheata.
    Alina legat de botez eu m-am trezit cu cateva ore inainte de botez ca nu imi place cum imi vine rochia cu care am vrut sa ma imbrac asa ca mi-am cumparat o rochita pe ultima suta de metri de la Nisa. Parul mi l-am aranjat destul de simplu dar mi s-a stricat de la umezeala ca a plouat toata ziua, asa ca nu am fost stralucita...cand voi primi pozele o sa postez cateva.
    Alina mi se pare ca ai slabit destul de mult fara sa faci nimic. Bravo tie!
    Va pup ca mi s-a plictisit puiuta
    O seara placuta

Floricica Novice alinatxxx's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2010
    Postari in forum
    349
    Am inteles, super doctorita ta., a mea acum nici nu s a sinchisit sa l vada pe bebe inainte sa i faca vaccinul asistenta si nici dupa......Am sa merg si eu saptamana viitoare sa caut ceva de imbracat, iar daca nu gasesc ceva sa mi placa si sa vina bine am sa ma imbrac in pantaloni:). de bronzat cred ca nu mai ajung...mie greu cu bebe sa plec, mai ales ca trebuie sa fac si cumparaturile(bautura, fructele, dulciurile), iar unii din musafirii mei imi vin chiar de vineri...asa ca o sa fie cam aglomertie pe la mine. Da am slabit binisor, dar de o saptamana nu am mai vazut progrese, cert e ca am si mancat mai mult si mai gras...oricum eu vreau pana la craciun sa se vada clar diferenta(poate s ajung chiar la 55-50 de kg) sa vedem cand ma pot apuca si de sport ceva...la dr inca nu am ajuns...am sa merg oricum fara programare saptamana de dupa botez.. v am pupat

Floricica Senior geo_s's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2010
    Postari in forum
    3.205
    Si eu le-am facut vaccinul de 2 luni si doctorita mi-a recomadat sa le pun un supozitor de paracetamol copii doar daca face febra. Eu l-am pus preventiv cate jumatate de supozitor cand am auns acasa si nu au facut febra deloc. Pe picioruse le-am pus cate o felie subtire de cartof ca sa nu se umfle locul iar a doua zi am dat-o jos pentru ca nu aveau nimic. Doua zile mi-a zis sa nu-i scot din casa si abia azi o sa ies o jumatete de ora cu ei prin sat :)
    Alina mi se pare tare aiurea ca nu l-a consultat inainte de vaccin pentru ca daca este racit nu are voie sa-l faca, iar treaba cu novocalminul este iarasi ciudata pentru ca este puternic pentru ei.
    I-a cantarit si masurat; Mircea are 6300g/60cm, iar Ana are 4kg/56cm (pe ea am scos-o din clinica cu 2100g asa ca mititca a recuperat mult in 2 luni).

Floricica Novice goea's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2010
    Postari in forum
    429
    buna fetelor.sunt si eu noua pe aici.sper sa ma inscriu si eu cat de curand in randul vostru.eu fac in noiembrie inseminare artificiala la dr.stefanescu coralia la euromaterna.va doresc tuturor sanatate,voua si bebelusilor vostri.

Floricica Nou Venita maria izabela's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2010
    Postari in forum
    116
    Buna Geo,iti urez multa bafta si sa ni te laturi la burtici si mamici,te asteptam cu vesti bune.pup

Floricica Senior pnik13's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2008
    Postari in forum
    3.991
    bine v-am gasit in casa noua!
    goea, bine ai venit! sa-ti ajute dumnezeu sa devii cat mai repede mama!
    ariana, la ultimul eco cate saptamani si cate zile ai avut? si eu ma tem ca la fix 6 saptamani nu o sa i se vada inima batand. si, felicitari ca l-ai vazut pe micut in sfarsit! sarcina usoara in continuare!
    chika, unde ai facut eco? la stanca? cum a fost? ti-a dat ceva pentru dureri?

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Floricica Nou Venita chika's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    97
    Citat Postat de pnik13 Vezi mesajul
    ariana, la ultimul eco cate saptamani si cate zile ai avut? si eu ma tem ca la fix 6 saptamani nu o sa i se vada inima batand. si, felicitari ca l-ai vazut pe micut in sfarsit! sarcina usoara in continuare!
    da, la stanca, l-am facut, nu mi-a dat nimic, a zis ca bebele meu e bine, nu am de ce sa-mi fac griji. este normal sa ma doara.
    eu am fost la echo la 6 saptamani si 1 zi si i-am auzit inimioara, o sa o auzi si tu e un moment divin...

Floricica Nou Venita Ariana12's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    34
    Citat Postat de pnik13 Vezi mesajul
    Eu am fost la 5 sapt si 5 zile si se vedea un punctulet mic, plus inimioara, deci si la tine se va vedea sigur la 6 sapt, stai linistita.

+ Raspunde
Pagina 1 din 33
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari