Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alexyab's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2011
    Postari in forum
    38

Sfaturi dupa o sarcina pierduta

Buna , numele meu este Alexandra.Am 27 de ani si acum o luna am pierdut o sarcina la 7 saptamani, sarcina oprita din evolutie.Daca pana acum o luna vb cu viitoarele mamici " burtici primavara-vara 2012 ", acum as vrea sa vorbesc cu cineva care a trecut prin ce am trecut eu.Am foarte multe intrebari fara raspunsuri.In primul rand sunt dezamagita de sistemul sanitar din Romania.Am fost internata in spital si timp de trei zile nu m-a bagat nimeni in seama, iar atunci cand a facut-o sa imi spuna ca bebe nu mai e.Mi-am facut analizele , care spun ca as fi avut rubeola , ca as fi avut toxoplazmoza si testul micoplasme a iesit pozitiv.Doctorul ginecolog mi-a zis ca am avut rubeola in timpul sarcinii, dar am fost la un doctor de la spitalul de boli infectioase si mi-a zis ca nu se poate spune exact , rubeola as fi putut-o avea cand eram mica.Doctorul de familie mi-a zis ca analizele sunt bune si ca multe femei au avut ce am avut eu.Intrebarea mea este cand pot ramane din nou insarcina?De cand am pierdut sarcina numai pe la medici merg, mi-am facut analizele , fac tratament cu antibiotice de o luna de zile.M-am saturat.Bani cheltuiti ......nimic nu este compensat sau gratuit.Uneori cad pe ganduri si zic ca nu mai merg la nici un medic, si las totul in grija lui Dumnezeu.Faca-se cum vrea el.Am o prietena care dupa ce a pierdut prima sarcina nu si-a facut nici o analiza si dupa 2 luni jumate a ramas iar insarcinata si acum are o fetita de aproape 2 ani sanatoasa.Ea nu stie de ce a pierdut prima sarcina si cred ca e mai bine, ca asa facea si ea o gramada de analize si tratamente.Si cate nu sunt in situatia ei care pur si simplu au lasat totul in mainile Domnului............

eda
    eda este offline.
    Floricica Nou Venita eda's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2010
    Postari in forum
    14
    HEI, CAPUL SUS!!! Asa imi spune mama de fiecare data cand simt ca ma prabusesc la pamant. Asa mi'a zis si acum un an si ceva cand am trecut prin exact ce ai trecut tu. Doar ca sarcina mea s'a oprit la 9 saptamani si la anatomie patologica nu mi'a iesit absolut nimic. Doctorul meu mi'a spus ca a fost o sarcina falsa, care nu s'a format. Am zacut cateva saptamani in pat si nu am vrut sa ies din casa. Mi'am dorit bebelusul mai mult ca orice in lumea asta si cand am auzit ca nu mai este am simtit ca ma sfaram. Am fost scarbita de sistemul sanitar (Giulesti, pe vremea aceea nu se intamplase incidentul cu materninatea si conditiile erau jalnice, ca sa nu vorbesc de personal). Am avut noroc de un medic bun care a stiut sa ma indrume, un profesionist. Un om in care am putut sa am incredere, lucru care nu mi se intampla cu personalul medical. El mi'a dat putere sa merg mai departe si sa imi doresc sa am un copil. Am luat antibiotice o perioada, si asta datorita sotului meu care a fost langa mine si a avut grija si rabdare cu mine, pentru ca mie nu mai imi pasa de nimic. Nu imi mai doream sa am copii de frica sa nu trec din nou prin ce am trecut prima data.Dar in timp, cu multa iubire si intelegere din partea celor apropiati, mi'am dat seama din nou ca pentru a putea fi implinita am nevoie de un bebe. Si dupa un an jumate sunt din nou insarcinata si pana acum bebe ne'a dat numai semne bune. Din cate am inteles eu apoi, prima sarcina este mai greu de prins si multor femei li se intampla asta. Acum nu stiu daca sa o iei ca pe o consolare dar pe mine m'a ajutat sa trec peste. Ai incredere si totul o sa vina de la sine. Uneori credeam ca nu o sa mai raman insarcinata, pe fiecare luna astptam sa nu mai vina menstra si tot venea, incepsem sa imi fac griji ca poate nu o sa se mai intample. Dar in momentul cand lasi grijile si stresul totul se intampla ca prin minune, pentru ca asta este o minune. BAfta multa !! Si multa sanatate!!! Te asteptam cu vesti bune!!

Floricica Nou Venita bia.david.mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2010
    Postari in forum
    118
    buna alexyab!te cred si te inteleg perfect prin ce treci, si eu am trecut la fel, am fost daramata ..a fost dezastru pt ca imi doream ff mult un bebe, sarcina mea s/a oprit la 6 saptamani. norocul meu a fost ca nu eram in ro. medicii mi/au dat o multime de raspunsuri la intrebarile mele, dar am ajuns la concluzia ca asa a vrut dd... acum sunt din nou insarcinata am 5 luni si 3 sapt. si sarcina merge bine.
    stai linistita ca in curnad o sa ai din nou bebe.
    ai grija de tine, ciao!

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Si eu am pierdut prima sarcina- gemelara- oprita din evolutie. Multor prietene de=ale mele li s-a intamplat asta. Pur si simplu trebuie sa mai incerci. A doua sarcina la noi a fost ok, un baietel superb si sanatos. Cu siguranta ca si tu vei avea un copil frumos si sanatos data viitoare, si chiar daca acum treci printr-un moment dureros (este normal sa jelesti, e o pierdere mare, importanta, nu e o bagatela sa pierzi o sarcina), timpul insa le va estompa pe toate si daca Dumnezeu iti va da un alt copil o sa fii mangaiata prin el.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari