Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita roxy27's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.05.2010
    Postari in forum
    7

Sexul copilului in functie de forma burtii?

Sunt un pic nostaligica dup aperioada sarcinii si azi mi-am amintit cum incerca toata lumea sa ghiceasca ce ascund in burtica dupa forma burtii sau dupa cum aratam eu.Voua vi s-a intamplat? Mie mi s-a intamplat pe parcursul sarcinii de atatea ori incat desi la inceput fusesem incantata sa descopar ce zicea fiecare spre sfarsit incepuse sa ma irite obiceiul asta al oamenilor. In plus ma si confruntam cu situatia in care imi spuneau ca o sa fac baiat pentru ca sunt frumoasa la fata si eu stiam sigur suta la suta ca e fetita. La voi cum a fost sau cum e?

Floricica Nou Venita Mamy3's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133
    la mine, la primele 2 sarcini, toate "priceputele" ziceau ca e baietel dupa nu stiu ce...si am avut fetite. (nu aveam nimic pe fata)Acum nu mai am chef de din astea si nu prea am stat la discutii..nu mi se pare burta prea diferita fata de primele 2, sarcina a fost diferita, dar burta nu, m-am patat rau pe fata..si o sa am un baietel.
    nu stiu ce sa zic acum, cred ca sunt povesti...

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    se spune ca la baieti burta e tuguiata si la fete e rotunda...acum nu stiu cat de adevarat o fi pentru ca eu am doi baieti si intr-adevar am avut in ambele cazuri burta tuguiata(la a doua sarcina mi-am dat seama singura ca va fi baiat dupa forma si chiar asa a fost).acum sunt din nou insarcinata si sper sa fie fetita si imi tot analizez burta:)))) nici eu nu ma iau dupa de spun altii ca tuturor le place sa-si dea cu parerea.poate nu la toate femeile se aplicca regula asta cu forma burtii sau cu mai stiu eu ce alte semne de pe corp.sanatate mamici!

Floricica Nou Venita Ddiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2012
    Postari in forum
    14
    Intr-adevar nu stiu daca chiar exista asa semne distinctive..... Uneori coincid prezicerile, dar de multe ori dau gres....

La tema mi-am amintit o istorioara vesela:
    Cica era o ghicitoare tare cunoscuta, care prezicea ce va fi viitorul bebelus. Se uita la burta, analiza mamica, si isi nota intr-un caiet. Dar smechera ghicitoare, daca spunea la parinti ca va fi fetita, nota in caiet- baietel, si invers. Astfel... daca ghicea... toti erau multumiti. Daca nu, parintii suparati se duceau la ea sa-i ceara socoteala, iar ea le arat caietul unde scrie invers, si le spunea ca probabil ei o fi incurcat ceva... ca ea a notat X, si X si este....

Uite asa....

Principalul este sa ne rugam sa avem copilasi sanatosi, dar deja fetita sau baietel .... cu totii ne vor aduce bucurii

Floricica Nou Venita luciana84's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2013
    Postari in forum
    3
    la mine burta este rotunda si lata, plus ca m-am latit foarte mult in solduri, toata lumea spunea si mai spun si acum unii, ca este fata dar bebe este o mandrete de baiat de 2740 grame, asa ca nu cred ca este o regula forma burtii.

Floricica Nou Venita sinzi's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2010
    Postari in forum
    46
    la mine cand am fost insarcinata imi ziceau ca voi avea baiat..ca mi sau facut pete pe fata defapt in jurul nasului si pe langa sprancene..si am nascut o minunatie de fata :)))))))sa nu mai pun ca i.am mancat cam toti castraveti lui soacramea din camarutza:)))))plus ca i.am zs mamei mele sa imi trimita din italia o punga mare de lamai :))))9 luni de zile am baut doar apa cu lamai :))))))nici o bucata de ciocolata nu am avut pofta sa pap...cred ca is doar niste povestioare....acum mai nou e calendarul ala chinezesc...al 2lea daca aar fi sa il fac cica ar fi baiat vom vede pe viitor

Floricica Nou Venita Mamy3's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133
    la mine calendarul chinezesc s-a potrivit la toti 3 copiii.

Floricica Nou Venita crineta000's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2013
    Postari in forum
    181
    Citat Postat de Mamy3 Vezi mesajul
    la mine calendarul chinezesc s-a potrivit la toti 3 copiii.
    LA SURORILE MELE, SI LA CATEVA DIN PRIETENELE MELE S-A POTRIVIT CALENDARUL CHINEZESC, LA MINE AR TREBUI SA FIE O FETITA, SA SPERAM CA TATI ISI DORESTE MULT. SANATOASA SA FIE! VA PUP BURTICI SI SANATATE MULTA

Lilypie - Personal pictureLilypie Pregnancy tickers

Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

Floricica Nou Venita floricika23's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2013
    Postari in forum
    115
    Fetelor dar faza cu sarea in cap a facut-o careva??? Se zice ca daca iti presara cineva pe nevazute sare in cap, poti sa afli sexul copilului, daca duci mana la gura cica ar fi fata si daca o duci spre nas, este sigur baiat. E adevarat ca mie mi-au facut faza asta babele din casa, la prima sarcina am dus mana la gura si chiar a fost fetita. Dar oare cat de adevara o fi??? Poate doar s-a nimerit dar ele erau asa de incantate de metoda asta, ca vai doamne, e adevarata :)))))

Floricica Nou Venita Ralu1983's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2013
    Postari in forum
    217
    Mie mi-au pus sare in cap cei din familie si am dus mana la nas. Intr-adevar avem baietzel:), dar cred ca e doar o coincidenta, nu prea cred in astfel de "teste".

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Buna...eu am burta tuguiata ,nu m-am patat,asa am fost si la prima sarcina si voi avea o fetita.Referitor la obiceiul cu sarea ,la fata mi sa adeverit si la sarcina pierduta(baietel)mi sa adeverit...la sarcina aceasta nu mi-au mai pus sare ...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari