Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice adacris's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.06.2015
    Postari in forum
    321

Nastere Giulesti 2015

Buna mamici,

Voi naste in Giulesti in curand. Termenul este 5 iulie, insa sper ca bebe sa fie mai harnicut un pic chiar daca e baiat si se spune ca baietii sunt mai comozi. Mi-am propus sa incerc nastere naturala. Medicul nu s-a opus, insa mi-a spus ca nu vine noaptea la spital. Daca ati nascut in Giulesti sau cunoasteti pe cineva care a nascut acolo sau veti naste, va rog sa-mi spuneti cate ceva . M-as bucura sa cunosc mamici care vor naste luna aceasta spre sfarsit sau luna viitoare.

Floricica Novice ingrid13's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2013
    Postari in forum
    464
    Buna Ada. Si eu voi naste la Giulesti, dar la inceputul lunii august. Si eu imi doresc sa nasc natural, sper sa se poata. La ce medic esti? Poate se razgandeste, asa ar fi normal, pt ca in felul asta te cam forteaza sa faci cezariana daca tii neaparat sa nasti cu el. Pana la urma nu tine nici de tine nici de bebe ora la care va veni pe lume si, dupa atatea luni, probabil ca ati legat o relatie de incredere si nu cred ca i-ar placea ciuva sa nasca cu medicul de garda. Nici nu stii peste cine dai...
    Sarcina usoara in continuare. Ti-ai pregatit bagajul de spital?

Membru inregistrat la
    04.06.2015
    Postari in forum
    321
    La doctorul Albu. Si eu ma tot gandesc ce se va intampla daca va fi noapte cand voi naste, peste cine dau? Merg peste 2 saptamani la urmatoarea ecografie si sper sa discutam mai multe. Incredere in medicul meu am, am renuntat la altcineva la care am mers in paralel primele saptamani de sarcina pentru el.Mi-am cumparat cam tot ce stiu ca vom avea nevoie eu si bebe. Oricum, mi s-a spus ca voi fi luata direct in sala de nasteri cand ajung la maternitate si acolo am voie numai cu un bagaj mic, de mana, care sa contina strictul necesar. Si ca daca va fi nevoie de ceva i se va cere sotului care poate avea in masina bagaj suplimentar sau poate merge la farmacie sa cumpere daca este nevoie de ceva de acolo. Bagajul il fac dupa ecografie, daca nu va trebui sa-l fac intre timp :).
    Tu cu cine vei naste? Vei vrea anestezie epidurala? Eu iau anestezia in calcul. E prima nastere si recunosc ca-mi este teama.

Membru inregistrat la
    20.09.2013
    Postari in forum
    464
    Cu dr Dinu Albu? Stiu ca este foarte bun, dar vine mai putin la spital pt ca are o clinica privata.
    Eu merg la dr Manuela Neagu. Sunt multumita de ea, este foarte ok, dar inca nu am discutat despre nastere, fiindca mai am, teoretic, inca 2 luni. La epidurala m-am gandit si eu, dar nu sctiu daca trebuie sa ne cumparam noi Kit-ul acela, sau este asigurat de spital. Inca nu sunt foarte sigura, dar si mie mi-e frica de durere, dar pe de alta parte, ma gandesc la mamele noastre care au trecut prin asta si nu au avut parte de anestezie. Intr-un fel imi doresc sa fiu curajoasa si sa nu recurg la nicio medicatie...nu stiu
    Eu bagajul mi l-am facut aproape complet, mai am foarte putine de pus in el. Voi vedea cum va fi situatia, dar in mod sigur va fi si sotul meu acolo si, daca e nevoie, va sta el cu bagajul pana ajung la salon si am voie sa il iau cu mine. Doar vorbind despre asta mi se pune un nod in stomac si am emotii...

Membru inregistrat la
    04.06.2015
    Postari in forum
    321
    Da, are o clinica privata, insa numai pentru consultatii si ecografii. Pentru nastere, gravidutele lui merg in Giulesti.
    Am mai citit diferite postari despre nasteri naturale. La unele imi dau lacrimile de ce povestesc mamicile si atunci ma gadesc la epidurala, desi am mers la un curs de sarcina si travaliu si am inteles ca epidurala prelungeste travaliul si mamica s-ar putea sa fie destul de obosita si sa nu mai poate impinge. Dar tot eu ma incuajez apoi si ma gandesc ca le aranjeaza Dumnezeu pe toate.
    Azi am spalat camasile mele pentru maternitate si voi face si eu bagajul mai curand, ma bucur ca am cu cine vorbi pe forum

Membru inregistrat la
    20.09.2013
    Postari in forum
    464
    Si eu ma bucur ca vom naste in acelasi loc si o sa am cu cine impartasi pareri sau temeri. Poate ne intalnim cu bebeii in parc dupa
    In legatura cu epidurala, am citit ca si aceasta presupune niste riscuri atat pt mama cat si pt copil...

Membru inregistrat la
    04.06.2015
    Postari in forum
    321
    mi-ar placea sa ne intalnim in parc. atunci vom povesti cum ne sunt bebelusii, cu ce ne surprind si ne bucura in fiecare zi

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari