Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ancutza88's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.12.2011
    Postari in forum
    337

Mamici si burtici ce locuiesc in Germania

Hallo!Sunt o viitoare mamica si locuiesc in Frankfurt de un an si am creat acest topic pentru a vorbi si a impartasi experiente cu alte mamici ce locuiesc in Germania pt a ne fi mai usor.Va astept sa va alaturati cat mai multe

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Salutare!
    Felicitari pentru bb! Sarcina usoara si nastere asa cum iti doresti.
    Noi stam pe langa Braunschweig si suntem in Germania din septembrie anul trecut. Voi de cat timp sunteti aici?
    Pe bb 2 l-am nascut si eu aici in Germania. Asa ca daca ai vreo intrebare despre sarcina, nastere poate te pot ajuta cu vreo info.
    Pupici!

Floricica Nou Venita ioanarosemke's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2014
    Postari in forum
    14
    buna si eu sunt o viitoare mamica din Germania as vrea sa imi spui daca ai lucrat in Germania si cat timp ai stat acasa cu copilul si ce suma lunara ai primit pt copil,tin sa mentionez ca eu locuiesc in Bayern.

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Din cate stiu, in Bayern se primeste in jur de 180 de euro pe luna pentru bebe. Pentru Elterngeld trebuie sa ai minim 12 luni lucrate fara intrerupere si cred ca este procent din salar. Inca nu sunt in postura de viitoare mamica asa ca nu m-am interesat in detaliu :)

Floricica Nou Venita ralu_ralu's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2014
    Postari in forum
    234
    Buna..si eu sunt o viitoare mamica din Germania...mai exact din Munchen.Pt bebe vei lua 184€ iar indemnizatia este 68% din venitul pe ultimele 3 luni...in conditile in care ai lucrat 12 luni fara intrerupere.in primele 2 luni dupa nastere mai primesti salarul intreg,abia apoi intri in Elternzeit.dak nunai lucrat iei minimul...care e 300€ plus alocatia copilului. concediul e de 14 luni...12 pt mama si 2 luni pt tata,dak vrea. Pe acest interval iei bani....apoi nu mai. Mai gasesti si pe net explicatii. :)

Membru inregistrat la
    28.01.2014
    Postari in forum
    234

Membru inregistrat la
    11.06.2014
    Postari in forum
    14
    eu am lucrat doar 9 luni deoarece am lucrat intr-un abator si mi sa recomandat sa renunt, oricum sunt bineveniti si acesti bani 300 + 180. Multumesc pentru informatie, pe cand vine bebe?

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Uau, Ralu, super informatii! ma pregateam si eu sa le caut dar na, inca nu e cazul... mersi!

Membru inregistrat la
    28.01.2014
    Postari in forum
    234
    Lasa Astrid k nu mai e mult!!! Poti sa citesti de pe acum articolul.....pt k in curand o sa ai nevoie de el!! Pestimt!! ;)

Membru inregistrat la
    11.06.2014
    Postari in forum
    14
    Citat Postat de ralu_ralu Vezi mesajul
    Buna..si eu sunt o viitoare mamica din Germania...mai exact din Munchen.Pt bebe vei lua 184€ iar indemnizatia este 68% din venitul pe ultimele 3 luni...in conditile in care ai lucrat 12 luni fara intrerupere.in primele 2 luni dupa nastere mai primesti salarul intreg,abia apoi intri in Elternzeit.dak nunai lucrat iei minimul...care e 300€ plus alocatia copilului. concediul e de 14 luni...12 pt mama si 2 luni pt tata,dak vrea. Pe acest interval iei bani....apoi nu mai. Mai gasesti si pe net explicatii. :)
    As vrea sa stiu daca ai facut ecografie 3D si daca ai facut unde ai ales sa faci la cabinet privat sau la spital? Doctorul la care merg nu face eco 3D si el mi-a spus ca daca merg la spital platesc mai putin fata de un cabinet privat,tin sa mentionez ca am asigurare dar am inteles ca nu acopera 100%. Sau macar ai o idee cam cat costa. Merci, sarcina usoara in continuare.

Membru inregistrat la
    28.01.2014
    Postari in forum
    234
    Eu am facut 3D in Romania....aici nu am facut.nici la cabinetul la care merg eu nu cred k face...nu am idee kat costa...am citit pe net si din cate am inteles difera de la spital la spital,de la cabinet la cabinet.cred k cel mai usor e sa mergi sa intrebi.cate saptamani ai? Noi am implinit azi 35..deci mai e putin :) sarcina usoara si tie!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari