Ultimele discutii din forum
    stefaniajohansson
    Guest
    am revenit si eu:) sunt curioasa daca iar sunt singura pe aici;P

Floricica Novice kity's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    450
    Citat Postat de helleborerose Vezi mesajul
    Fetelor, ce de bebelusi avem pe forum :)) Bravo, sunt mandra de noi :)
    Eu am o pofta permanenta de dulce. Nu stiu ce sa mai fac.
    si eu la fel!!!!!!!!!as manca ciocolata sau praji intr-una!ce ma fac!!!!

Floricica Avansata nnisa's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2010
    Postari in forum
    1.401
    multumesc mult helleborerose, m-am echipat bine la capitolul lenjerie, bagajul este gata, am fost la coafor...hahahahaha....manechiura, pedichiura, tot tacamul.....insa am o problema....sa nu radeti de mine, dar....detest si nu-mi place idea ...numai cand ma gandesc ca o sa-mi faca clisma......!!!!!!!!!!!........vai de capu meu...sper sa fie toaleta aproape....sincer am o durere de cap groaznica....ooooooooooooooofffffffffffffffffffffffff

stefaniajohansson
    Guest
    v-am citit din urma. eu nu am decat chiloti normali in bagaj, cei de unica folosinta nu prea ii inteleg..la cat de mari sunt tampoanele ce le voi primi la spital nu vad sa fie problema. la Jacquie dupa jumatate de zi aveam deja tampoane normale, ca nu mi-am facut provizii cu tampoane din spital..deci sper sa fac fata si acum.

Ina, pai daca Tony sta si el cu mine in spital, normal sa aibe si el ceva in bagaj ;P cand am fost dumimica trecuta la spital ca nu se misca bebe Tony lucra si prima intrebare a moaselor cand m-au vazut singurica a fost : dar sotul tau unde e? ce rusine mi-a fost..a aparut si el pe urma, cand a terminat..ce m-am bucurat, mi-a trecut rusinea;P deci el e la fel de important :) el va taia cordonul, el ma va masa in timpul contractiilor, el va sta cu mine cand moasele nu sunt acolo, el imi va da apa si mancare intre contractii..el ma va ajuta si cand e momentul sa imping..samd..
    data trecuta cand am fost la moasa am comandat deja camera familiala pt nastere, deci nici nu ma gandesc sa nu stea cu noi si dupa, atata timp cat stam noi. bine, doar daca, Doamne fereste, sunt ceva complicatii si ma tine 1 saptamana..atunci sta doar primele 3 zile..sau ceva de genul..depinde si de cat de grave sunt complicatiile..dar, Doamne fereste! o sa fie bine!

stefaniajohansson
    Guest
    nnisa, iti urez si eu nastere usoara si recuperare grabnica! sa fie bebe sanatos si mancacios!

stefaniajohansson
    Guest
    gata, am sters-o din nou ;P ma duc sa il trezesc pe Tony si sa ma apuc de papica

Floricica Cu Vechime sarai27's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    6.407
    Citat Postat de dragalasha Vezi mesajul
    deci m-am intalnit cu pediatra... a fost intresanta intalnirea...
    a zis ca daca vrem vine la noi acasa in prima sau a 2-a zi a lui Mowgli acasa (300 ron) - nici nu stiu ce sa fac sa o chem acasa sau sa ma duc eu la spital? parca as prefera sa vina acasa
    ea zice ca nu recomanda folosirea uleiului, decat daca bebelusul are piele atopica
    recomanda ca si game de cosmetice: mustela, trixera, nivea
    a propos de vaccin antituberculoza se poate face si intre 5 - 10 luni - asa ca sa stau linistita
    vigantolul se da compesat / gratuit
    nu recomanda infasarea gen "sarmaluta"
    copilul se imbraca asa cum se imbraca mama, nu mai gros
    22 grade in camera, 50-60 umiditate in camera lui bebe, camera bine aerisita
    bebe se culca intr-o zi pe stanga, intr-o zi pe dreapta si ma ajut cu niste rulouri de la chicco - sa le caut pe net, sa vad despre ce e vorba...
    mi-a dat o lista cu toate vaccinurile - in primul an se fac 6 vaccinuri, total 13 pana la 14 ani
    mamalee n-am mai intrebat de cum ne spalam beieteii la cuc pentru ca filmuletul cu dna doctor a fost edificator pentru mine
    Andreea multumim pt informatiile de la pediatra,nu stiam aia cu culcatu bebelusului o data pe stanga,o data pe dreapta.
    Si ce inseamna piele atopica?

Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    6.407
    Citat Postat de loritomasciuc Vezi mesajul
    buna ziulica!
    sper sa reusesc sa scriu ceva pana nu apare tudor de afara
    fetele,am nascut miercurea trecuta la ora 13,la ora 20 m-am ridicat ,facut cativa pasi
    spre deosebire de prima cezariana la care am avut anestezie totala acum am facut in coloana,nu vreau sa scriu resit cum se cheama..rahi,nu?
    ok,deci auzit tot.chiar si cand mi-a scazut tesniune la 6 si am crezut ca ma sufoc,nu puteam respira prin masca de oxigen,mai degraba aerul din incapere
    de a doua zi am circulat foarte bine,cu aj\utorul braului,nu burtiera,ci brau
    nu am dat bani anestezistului,doctorite i-am dat doar 5 milioane,acum doi ani i-am dat mai mult;))
    a,mi-am legat si trompele
    nu am cotizat absolut nimanui cu nimic,dar nimic,doar la plecare 5 lei infirmierei care ne-a scos din spital
    si s-au purtat super cu mine
    am avut si tv cu plasma in camera,frigider:)),zic asta deoarece tura trecuta nu am avut caldura,desi era inceput de aprilie:))
    laura este un copil model:P
    doarme cam 22 de ore pe zi:)):))
    tudor cand a vazut-o prima data a zis:uite bebi,si apoi a impins-o:))
    acum ii da pup,o mangaie
    asi ieri tudi a vrut si el tzitzi:
    lool
    apoi a revenit la biberonul lui
    cam atat,fug la treburi,va pup,mi-e dor sa stam la taclale
    Lori cum cam atat?:)da poze cand ne pui?

Floricica Novice kity's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    450
    Citat Postat de sarai27 Vezi mesajul
    Andreea multumim pt informatiile de la pediatra,nu stiam aia cu culcatu bebelusului o data pe stanga,o data pe dreapta.
    Si ce inseamna piele atopica?
    Cred ca se refera la pielea foarte uscata,un pic rosie si iritata,care ustura(asta cred ca se intampla doar la formele mai complicate);dar daca hidratezi pielea de bebe foarte bine dupa baita cu cremute nu cred ca sunt probleme,decat in cazul celor mai sensibili!Si eu sunt pro mustela,dar doar daca e vorba de complicatii pt ca e o gama foarte scumpa si nu cred ca ne permitem sa dam 70 ron pe o crema daca bebe nu are probleme;eu sunt pro produse bio(fara parabeni) pt bebelusi fara probleme cu pielea

Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    6.407
    Azi mi-am cumparat un halat pt spital,tare dragut...imi place asa mult!si gata,cu asta am tot ce-mi trebuie pt mine...la bebe trebuie sa-i mai cumpar forfecuta si pila pt unghiute,o perie de spalat biberoanele,perie cu peri din aceia fini pt paru bebelusilor si o a2-a lenjerie de patut(sa am de schimb).In 3 saptamani ma apuc sa-i spal lucrusoarele si sa le calc,pregatesc bagaju si gata voi fi cu "temele" facute pt cand plec la spital:)

Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    6.407
    Citat Postat de kity Vezi mesajul
    Cred ca se refera la pielea foarte uscata,un pic rosie si iritata,care ustura(asta cred ca se intampla doar la formele mai complicate);dar daca hidratezi pielea de bebe foarte bine dupa baita cu cremute nu cred ca sunt probleme,decat in cazul celor mai sensibili!Si eu sunt pro mustela,dar doar daca e vorba de complicatii pt ca e o gama foarte scumpa si nu cred ca ne permitem sa dam 70 ron pe o crema daca bebe nu are probleme;eu sunt pro produse bio(fara parabeni) pt bebelusi fara probleme cu pielea

Da probabil ai dreptate...oricum voi folosi eu uleiu de corp care l-am luat pt bebe,pe el o sa-l dau doar cu crema dupa baie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari