Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mami_de_baiat's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2013
    Postari in forum
    23

Exclamatie HERPES tip 2 - nastere naturala?

Buna gravidute!
    Am mai gasit discutii despre intrepretarea rezultatelor TORCH, iar pt herpes 2 difera de ceea ce mi-a explicat medicul meu. Eu am IgG pozitiv si IgM negativ, adica nu am boala activa, dar am anticorpi. Spre deosebire de ceilalti indicatori din TORCH, HERPESUL se manifesta diferit: POATE APAREA ORICAND IN TIMPUL SARCINII SAU TRAVALIULUI!!
    Eu am descoperit ca am herpes foarte tarziu, pt ca am facut doar TORC cand trebuia (nu stiu de ce nu am facut si H). Acum am 37 saptamani si trebuie sa aleg intre riscul de a naste natural + complicatiile grave ce pot aparea daca herpesul este activ in mom nasterii (pana la decesul bebelusului) si a face cezariana. Alte probleme nu am, bebe are 3kg, dilatatia este normala pt perioada asta, din acest punct de vedere pot naste natural, ceea ce mi-am dorit foarte mult. Medicul a zis ca este optiunea mea pt nastere, dar imi asum consecintele.
    VA ROG!! Mamicile sau gravidutele care aveti herpes, cum procedati? Cele cu herpes care ati nascut natural, cum sunt copilasii vostri? Au consecinte grave, probleme de sanatate?

Floricica Nou Venita mami_de_baiat's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2013
    Postari in forum
    23
    Continuare: Am gasit pe diferite siteuri ca bebe din burtica ar avea anticorpi herpes si nu ar fi o problema nasterea naturala daca acesta nu este activ. Medicul meu nu a mentionat asta, nici vreun tratament pe care l-as putea urma impotriva activarii herpesului. Acum nu este activ, asa a iesit la analize si nici nu se manifesta in vreun fel.Daca aveti pareri de la medicii vostri despre aceasta problema va rog sa postati. Mi-ar fi de ajutor tinand cont de sarcina avansata si ca bebe poate aparea oricand de acum, iar eu nu stiu pt ce metoda de nastere sa optezb :((

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari