Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita LadyPP's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2013
    Postari in forum
    26

Ce trebuie de facut ca sa ai o nasterea usoara?

Salutare viitoarelor mamici!!
    Cu siguranta va intrebati cum putem face ca sa avem o nasterea cat mai usoara. Eu ma intreb zilnic de cand mi-am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv! Pe langa faptul ca ne rugam ca pruncul sa fie sanatos tun ne dorim si o nastere mai putin dureroasa! Nu stiu cum voi, dar mie mama tot timpul imi tot povestea de cat de dureroasa poate fi nasterea. Adaugam si youtube-ul care are foarte multe filmulete explicite...etc etc!! Sunt speriata de moarte in alte cuvinte!
    Sa nu ma intelege-ti gresit, imi doream un copilas foarte mult si acum sunt extrem de fericita- in sfarsit sunt mama...(pentru prima data)
    Am deschis acest topic ca sa auzim de la mamicile cu experienta- ce e de facut ca sa avem o nastere usoara? Este vorba de exercitii, de ceea ce mananci , etc?
    Eu am sa ma interesez la doctorul meu si am sa va dau si voua tipsuri noi,poate va fi de ajutor pe viitor!!
    Ar mai fi un subiect de discutat: " Cum facem ca sa revenim cat de curand la siluieta pe care o aveam inainte de a ramane insarcinata?" Uite asa!!
    Va pup si va rog cat mai multe opinii!!

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    Citat Postat de LadyPP Vezi mesajul
    Salutare viitoarelor mamici!!
    Cu siguranta va intrebati cum putem face ca sa avem o nasterea cat mai usoara. Eu ma intreb zilnic de cand mi-am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv! Pe langa faptul ca ne rugam ca pruncul sa fie sanatos tun ne dorim si o nastere mai putin dureroasa! Nu stiu cum voi, dar mie mama tot timpul imi tot povestea de cat de dureroasa poate fi nasterea. Adaugam si youtube-ul care are foarte multe filmulete explicite...etc etc!! Sunt speriata de moarte in alte cuvinte!
    Sa nu ma intelege-ti gresit, imi doream un copilas foarte mult si acum sunt extrem de fericita- in sfarsit sunt mama...(pentru prima data)
    Am deschis acest topic ca sa auzim de la mamicile cu experienta- ce e de facut ca sa avem o nastere usoara? Este vorba de exercitii, de ceea ce mananci , etc?
    Eu am sa ma interesez la doctorul meu si am sa va dau si voua tipsuri noi,poate va fi de ajutor pe viitor!!
    Ar mai fi un subiect de discutat: " Cum facem ca sa revenim cat de curand la siluieta pe care o aveam inainte de a ramane insarcinata?" Uite asa!!
    Va pup si va rog cat mai multe opinii!!
    Buna!!sa stii ca nu esti singura femeie care traieste cu aceasta frica pe parcursul sarcinii,eu la inceputul sarcinii nu ma-m prea gandit,dar cand am trecut de 30 de saptamini a inceput sa-mi incolteasca teama in suflet si am trait cu aceasta teama aproape pina aproape de 42 de saptamini.Dar cind vine momentul si incepe travaliul sa stii ca nu mai conteaza nu stii ce vrei mai mult sa-ti vezi ingerasul sau sa scapi de dureri.Pentru mine nasterea a fost o experienta destul de traumatizanta deoarece am avut un travaliu de aproape 30 de ore,si multe complicatii in timpul nasterii atat la mine cat si la bebe.De aceea daca Dumnezeu va hotari sa ma mai binecuvinteze cu un ingeras pentru ca imi doresc foarte mult cu siguranta voi opta pentru cezariana.

Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    cat despre silueta nustiu ce sa spun caci dupa sarcina am pus 20 de kg,bineinteles din neglijenta mea,dar cu un stil de viata sanatos si fara abuzuri am scapat de ele,acum incerc doar sa ma mentin.unii doctori sustin ca,corpul femeii este facut in asa fel incat sa revina fiziologig cam intrun an de zile de la nastere la forma lui de dinainte,asta nustiu cat de adevarat este,dar cu siguranta stiu ca trebuie sa ai grija de el,daca vrei sa revii la silueta,nu trebuie sa te infometezi doar tot ce faci,sa o faci cu moderatie.

Floricica Nou Venita LadyPP's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2013
    Postari in forum
    26
    Salut Ruxandra! Multumesc pentru raspuns. :) Imi pare rau sa aud de ceea ce ti s-a intamplat..Dumnezeu e Mare si te va binecuvanta cu un al doilea copilas, sunt convinsa. In ceea ce priveste cezariana..nu este o optiune ptr mine doar daca este absolut necesar (unde locuiesc eu nu este permisa cezariana fara ca sa fie cazul).

Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    Buna draguta mea!!!!Sa stii ca la concluzia ca cezariana este solutia am ajuns dupa ce am discutat cu doctorul meu.In primul rand sotul meu se incapatineaza sa nasc prinn cezariana pentru ca stie prin ce am trecut,la un moment dat a fost pus sa aleaga pentru orice eventualitate intre mine si copil.Pentru mine nu a contat prin ce am trecut atunci,dar ma marcat cele 3 boli ale puiului meu.Daca ar fi sa o iau de la capat as trece din nou prin aceleasi chinuri.Stiu si eu despre locuri unde cezariana nu este permisa doar daca este nevoi,dar in alta tara. Cred ca te-am plictisit cu povestea mea,spune-mi cum te simti,ce face burtica!!!Sper cat mai curind sa ma alatur tie si eu cu burtica mea daca o vrea D-zeu sa mi-o dea,si sa vb despre sarcina si momentele frumoase din ea.Te pup

Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    Imi cer scuze dar am uitat sati spun felicitari pentru bebe!!!!!Si sa dea Dumnezeu sa se nasca sanatos si sa va bucurati de el!!!!cite saptamini de sarcina ai?Si ce v-ati dori fetita sau baietel?

Floricica Nou Venita Mamy3's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133
    Eu una cred ca nu trebuie sa te gandesti prea mult la momentul nasterii. Eu sunt la al 3-lea bebe, si am avut si bune si rele la nasterile anterioare, dar nu sunt speriata deloc. Ma duc cu incredere si ma bucur cat pot de mult de sarcina. Si abia astept sa imi tin micutul in brate..
    O sa vezi ca o sa fie bine!

Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    Mamy3 felicitari pentru sarcina si sa-ti traiasca puiutii.Adevarat ca nastere de la nastere difera,cum si corpul femeilor chiar daca au aceeasi structura reactioaneza diferit,de aceea fiecare femeie traieste,simte si percepe in mod diferit nasterea.

Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    Cineva imi spunea chiar azi dimineata ca daca nasti baiat nasti mai greu si daca fetita nasti mai repede si mai usor,as vrea sa aflu de la mamici care au pereche daca este adevarat.

Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133
    Citat Postat de cojocari ruxandra Vezi mesajul
    Cineva imi spunea chiar azi dimineata ca daca nasti baiat nasti mai greu si daca fetita nasti mai repede si mai usor,as vrea sa aflu de la mamici care au pereche daca este adevarat.
    Nu stiu ce sa zic daca e adevarat..
    Sa va spun cum a fost la mine.
    La prima sarcina, cu fetita, m-am dus fericita sa nasc, bucuroasa ca am ajuns la termen si bebe era bine, TNS-urile ieseau perfect, in fine...cand m-am dus in sala de nasteri, mi-au pus perfuzie si atunci a inceput stresul...nu ma dilatam si imi tot dadeau o masca cu oxigen. Bataile inimii bebelusului scadeau foarte mult, si cresteau apoi dupa ce luam eu oxigen. Am stat asa vreo 6 ore, dupa care s-au hotarat sa imi faca cezariana la urgenta. Am nascut o fetita sanatoasa si recuperarea a fost ff rapida. Am alaptat 1 an si ...
    Ce sa zic..
    A 2-a oara din start mi-au facut cezariana avand deja una la activ (diferenta e ca de data asta m-am dus la privat sa nasc). A fost ff bine, degajat totul, la 3 zile eram deja acasa si la vreo saptamana de la operatie faceam curatenie prin casa..
    Acum voi face tot cezariana.
    Eu una nu cred ca trebuie sa ne fie foarte frica pentru ca in vremurile noastre tehnologia e destul de avansata si exista fel de fel de metode..gen epidurala, cezariana (unde nu simti absolut nimic..).
    Ma rog, nu mai e ca pe vremuri cand stateau femeile in travaliu 3 zile..si medicii nu puteau face nimic pentru ca nu era voie cu cezariana..Acum se intervine rapid.

Pupici

Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133
    Cat despre greutate iarasi ... e de discutat.Eu, la prima sarcina, am pus pe mine 17 kg (luand vitamine) si bebe a avut 2850. Dupa nastere am dat jos vreo 7 kg, restul le am si acum pe mine...Desi am alaptat in total vreo 2 ani si si am o viata f activa, kilele au ramas...
    A 2-a oara nu am mai luat nici o vitamina, am avut 6 kg in plus toata sarcina pe care imediat ce am nascut le-am dat jos si bebe a avut 3500 kg
    Acum, la 6 luni de sarcina vad ca am luat cam 6 kg, la fel nu am luat vitamine pentru ca nu simt nevoia si nu e cazul (analizele mi-au iesit bune si dr meu nu e genul care sa dea vitamine doar ca esti insarcinata, de dragul de a lua...).
    Acum ce sa zic? depind cred foarte mult de metabolismul fiecareia. Nici nu sunt de acord cu fel de fel de diete, cu infometarea, etc...Te bucuri ca ai dat jos si imediat dupa mori de pofta de ceva si pui la loc cat ai zice peste..
    Cred ca trebuie sa avem grija sa consumam moderat din toate, fara exagerare si sa incercam in general sa adoptam un stil de viata sanatos..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari