Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata adela05's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421

Cate ecografii facem in sarcina?

Buna fetelor! Vreau sa va intreb voi cate eco ati facut in timpul sarcinii?
    Am tot citit ca sunt non-invazive, ca nu sunt contraindicatii, ca nu exista studii care sa arate ca afecteaza in vreun fel bebelusul.
    As vrea sa vad daca mai este cineva la fel de "disperata" ca si mine. Eu sunt insarcinata in 24 saptamani si pana acum am tot facut eco, cam la 3 saptamani/o luna.
    Dr mi-a zis ca nu exista contraindicatii, ca poti face oricate. De asemenea, stiu ca sarcinile cu probleme fac eco saptamanal.
    Voi ce parere aveti?

Floricica Avansata diana.raluk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    1.434
    Citat Postat de adela05 Vezi mesajul
    Am tot citit ca sunt non-invazive, ca nu sunt contraindicatii, ca nu exista studii care sa arate ca afecteaza in vreun fel bebelusul.
    As vrea sa vad daca mai este cineva la fel de "disperata" ca si mine. Eu sunt insarcinata in 24 saptamani si pana acum am tot facut eco, cam la 3 saptamani/o luna.
    Dr mi-a zis ca nu exista contraindicatii, ca poti face oricate. De asemenea, stiu ca sarcinile cu probleme fac eco saptamanal.
    Voi ce parere aveti?
    crede-ma ca sunt persoane si mai disperate decat tine :P, adica eu. sunt in app 11 sap si am la activa 7 eco intravaginale, vineri o voi face pe a 8. bine, cazul meu e diferit, eu sunt sub tratament de mentinere a sarcinii.

numai bine!

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Citat Postat de diana.raluk Vezi mesajul
    crede-ma ca sunt persoane si mai disperate decat tine :P, adica eu. sunt in app 11 sap si am la activa 7 eco intravaginale, vineri o voi face pe a 8. bine, cazul meu e diferit, eu sunt sub tratament de mentinere a sarcinii.

numai bine!
    Si dr ti-a recomandat aceste eco? Daca da, presupun ca nu era nebun sa ti le recomande, decat daca sunt inofensive. Eu chiar mi-am nr eco, am 10 pana acum si probabil inca vreo 3,4 pana la sfarsit. In medie, cam la 3 sapt.
    Sanatate multa si sarcina usoara!

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    ecografiile nu afecteaza in nici un fel fatul, numai doppler-ul (cand ii auzi inimioara) are efecte negative daca il faci prea des, eu una nu am facut deloc. Insa eco intravaginale si normale...fara numar ca am avut probleme cu mentinerea sarcinii si inca mai am. In sapt 11 aveam la activ deja 5 eco intravaginale si am facut la fiecare control si de cate ori au fost probleme, poti face si zilnic, chiar nu afecteaza cu nimic. Fa-l cand iti recomanda medicul, nu neaparat la fiecare vizita, multe fete nu au facut la fiecare control

Floricica Debutanta iuliatudor27's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2011
    Postari in forum
    979
    Voi ce parere aveti?
    Buna Adela,

Eu am facut o eco pe luna pana acum. Exceptie a fost luna august cand am facut doua -mi s-a parut ca nu il mai simt pe bebe si am mers la spital si mi-au facut eco -bebe era ok. Si acum, am facut in sapt 32 si mai am in sapt 35..probabil de acum incolo se vor indesi. Totusi, din cate stiu de la dr, sunt obligatorii cel putin 3 eco, cate una pe fiecare trimestru.

Floricica Avansata diana.raluk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    1.434
    Si dr ti-a recomandat aceste eco? Daca da, presupun ca nu era nebun sa ti le recomande, decat daca sunt inofensive. Eu chiar mi-am nr eco, am 10 pana acum si probabil inca vreo 3,4 pana la sfarsit. In medie, cam la 3 sapt.
    Sanatate multa si sarcina usoara!
    doctorita mea ginecolog stie de toate eco pe care le-am facut pana acum, 4 sunt facute de ea si 3 la urgente....

multumesc pentru urari si sarcina usoara in continuare!

Floricica Senior LauraAna's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    3.100
    eu tot cam o data pe luna am facut eco, pt ca nu aveam probleme. in alte tari se fac si 2 pe toata perioada sarcinii. nu sunt contraindicatii.

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Si eu fac cam o eco in fiecare luna...asa mi a recomandat doctorul.Nu am probleme cu sarcina..

Floricica Debutanta Natusyk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2011
    Postari in forum
    703
    eu locuiesc in Danemarca si sunt insarcinata in 37 saptamini pina la moment am facut doar 2 eco care mi lea recomandat medicul,asa e aici sistemul sanitar cred ca femeile cu probleme in sarcina fac mai multe sarcini usoare si multa sanatate

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Citat Postat de je_ramy Vezi mesajul
    ecografiile nu afecteaza in nici un fel fatul, numai doppler-ul (cand ii auzi inimioara) are efecte negative daca il faci prea des, eu una nu am facut deloc. Insa eco intravaginale si normale...fara numar ca am avut probleme cu mentinerea sarcinii si inca mai am. In sapt 11 aveam la activ deja 5 eco intravaginale si am facut la fiecare control si de cate ori au fost probleme, poti face si zilnic, chiar nu afecteaza cu nimic. Fa-l cand iti recomanda medicul, nu neaparat la fiecare vizita, multe fete nu au facut la fiecare control
    :)) Inteleg ca si tu ai facut multe eco. M-am linistit, am crezut ca sunt eu prea disperata!
    Si mie mi-a zis dr ca pot fi facute zilnic, in ideea sa ma faca sa inteleg ca nu fac rau.

Floricica Nou Venita beby_mimi's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2011
    Postari in forum
    1
    buna eu sunt in saptamana 23 si am facut 3 ecografi dar aici in spania se fac 3 una in fiecare trimestru numai ca m-am simtit rau in primu trimestru si mi-au facut una la urgentza dar daca nu s probleme nu se fac mai multe de 3 dar nici ca nu ar fi sanatoase nu am auzit si nu am citit...cam atat

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari