Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime AndrutzaC's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    6.111

Zambitor Burticute de primavara 2013(si nu numai) (2)

Burticile de primavara 2013 care isi asteapta comorile :

bumbi - nume mamica :Ana Maria, nume tatic :Viorel. 21-25 Ianuarie 2013
    fly82 - nume mamica :Andreea, nume tatic :Doru. 23 Ianuarie 2013 -N.naturala
    Luyzza2000 - nume mamica :Luiza, nume tatic :Dan. 25 Ianuarie 2013
    Klaudytza - nume mamica :Claudia, nume tatic :Claudiu. 22-31 Ianuarie 2013
    bebepau - nume mamica :Paula, nume tatic :Tony. 31 Ianuarie 2013
    alynaandrey - nume mamica :Alina, nume tatic :Andrei. 31 Ianuarie 2013
    scarlet - nume mamica :Camelia, nume tatic :Razvan. 10 Februarie 2013
    LavinutzaB - nume mamica :Lavinia, nume tatic :Gabriel. 12 Februarie 2013
    ralukypuky - nume mamica :Raluca-Maria, nume tatic :Stefan. 5 Martie 2013
    stefania_daria - nume mamica :Emilia, nume tatic :Satish. 7 Martie 2013 Bebe 2, mamica de Stefania Bebe 1
    Eleonor20 - nume mamica :Eleonor, nume tatic :Ionut. 20 Martie 2013
    Andrutzza24 - nume mamica :Andra, nume tatic :George. 22 Martie 2013
    gorcea -nume mamica :Mihaiela, nume tatic :Nezir. 22 Martie 2013
    birotique - nume mamica :Ana Maria,nume tatic :Catalin. 21 Martie 2013
    sorina88 - nume mamica :Sorina,nume tatic :Mihai. 23 Martie 2013
    indyra - nume mamica :Ramona, nume tatic :Claudiu. 4 Aprilie 2013
    karla010 - nume mamica :Karla, nume tatic :Mario. 5 Aprilie 2013
    miha.ela27 - nume mamica :Mihaela, nume tatic :Ionut. 5-6 Aprilie 2013
    alexandrageorgescu - nume mamica :Alexandra, nume tatic :Catalin. 8 Aprilie 2013 Bebe 3, mamica de Rebeca Bebe 2 si Bianca Bebe 1
    AndrutzaC - nume mamica :Andra, nume tatic :Costin. 13 Aprilie 2013 Bebe 2, mamica de Maria-Amalia 11.08.2009 Bebe 1 -N.cezariana
    Poly_R - nume mamica :Paula, nume tatic :Razvan. 25 Aprilie 2013 Bebe2, mamica de Raluca Elena Bebe 1
    iulia86 - nume mamica :Iulia, nume tatic :George. 25 Aprilie 2013
    rraicuraluca - nume mamica :Raluca, nume tatic :Catalin. 29 Aprilie 2013
    adelina_c - nume mamica :Adelina,nume tatic :Dan. 4 Mai 2013
    vassi - nume mamica :Vasi, nume tatic : Daniel. 7 Mai 2013 Bebe2, mamica de Denis 04.11.2007
    Morco - nume mamica :Alina, nume tatic :Ciprian. 11 Mai 2013
    norocel - nume mamica :Ramona, nume tatic :Adi. 17 Mai 2013 Bebe 2, mamica de Nicolas

Rugaciune pentru pruncul din burtica:
    Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.

Informatii utile:
    -- corespondent luni de sarcina/saptamani:
    Luna 1= 01-05 sapt -----Luna 4= 14-18 sapt -----Luna 7= 28-31 sapt.
    Luna 2= 06-09 sapt -----Luna 5= 19-22 sapt -----Luna 8= 32-36 sapt.
    Luna 3= 10-13 sapt -----Luna 6= 23-27 sapt -----Luna 9= 37-40 sapt

---- greutate bebe in sarcina: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index32.html
    - gentuta pentru spital, cumparaturi: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index28.html
    - tehnica alaptarii: https://www.copilul.ro/sugar/alaptar...rea-a6229.html
    - alaptatul exclusiv la san (si nu numai): Zooziesme
    - farmacii online cu preturi bune si produse bebe:
    Farmacia Aldedra - Farmacie Online Cluj-Napoca - Farmacie Cluj
    https://comenzi.farmaciatei.ro/
    - Intelidon si DHA: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...ml#post2922521
    - haine utile pentru nou-nascuti: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index69.html
    - dosar pentru intrarea in CIC: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...2/index61.html
    - calcul alocatie copii: alocatia se calculeaza astfel:
    - pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani se calculeaza 0,4 x ISR, rezulta o alocatie pentru copii in valoare de 200 lei/luna.
    - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, se calculeaza cu formula 0,084 x ISR, adica tot 42 de lei

Acte sunt necesare:
    - cerere tip;
    - certificat de nastere al copilului nou-nascut in original si copie;
    - buletin (carte) de identitate pentru unul dintre parinti (cel care solicita sa fie titularul alocatiei) in original si copie;
    - dosar incopciat.
    Actele de mai sus se depun la consiliile locale comunale, orasenesti, municipale sau ale sectoarelor municipiului Bucuresti, unde au domiciliul sau resedinta, dupa caz, reprezentantii legali.
    Cererile se aproba, dupa caz, de catre directorul directiei generale judetene de munca si protectie sociala; dupa aprobare, documentele care atesta dreptul la incasarea alocatiei de stat pentru copii se transmit titlurilor prin institutiile abilitate.
    Plata se realizeaza prin mandat postal, cont curent personal sau cont de card
    Modificata de AndrutzaC; 12.10.2012 la 11:24:25.

Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    6.111

Zambitor

Bine v-am gasit in noua noastra casuta!!!
    Va astept pe toate cu drag.Sa ne dea DD sarcini si nasteri usoare,recuperari rapide si bebi sanatosi tun ,papaciosi si frumosi.
    Hai sa papam si o felie de cu ocazia mutarii in casuta cea noua!

Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    6.111
    Rog toate gravidutele noi sa imi scrie numele lor,numele sotului ,dpn-ul,daca stiu ce se ascunde in burtica lor deja,si daca mai au vreun copilas,numele si data sa de nastere.Pupici

Floricica Avansata luyzza2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2012
    Postari in forum
    1.415
    woauwww am intrat in noua casuta care este foarte calduroasa si primitoare...multumim Andra ptr casuta si sper sa nu mai intre impostoare si mincinoase in aceasta casuta...nu le dam cheia ok??

Floricica Debutanta LavinutzaB's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2012
    Postari in forum
    1.145
    Super Andra,eu stiu ca am in burtica baietel:)

Membru inregistrat la
    24.07.2012
    Postari in forum
    1.415
    Andra postasem si eu in casuta veche o intrebare in legatura cu acidul folic,mai tii minte pana la cate luni ai luat acid folic cand ai fost insarcinata cu Maria?

Membru inregistrat la
    03.08.2012
    Postari in forum
    1.145
    Luiza si eu am luat acid folic pana la 15 sapt si 5 zile cand am fost la eco si mi-a zis sa iau Elevit si magne B6,am vazut ca Elevitul are si acid folic dar doctora nu a zis clar sa nu mai iau acid folic sau sa iau.

Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    6.111
    Draguta sincera sa fiu nu mai tin minte pana la cate luni am luat acidul folic,dar luni cand am fost la eco dr meu mi-a zis sa continui cu acidul folic pana la urmatorul eco,ca sa vada si rezultatele analizelor si apoi probabil daca va fi cazul vom intrerupe acidul folic si voi lua vitamine.Parca sa zic asa....la prima sarcina am luat acifol pana la 3 luni jum,max 4.
    Lavinutza te trec imediat draga mea:*:*

Membru inregistrat la
    24.07.2012
    Postari in forum
    1.415
    mersi frumos fetele m-am mai linistit...Lavi eu si elevitul il iau de la 6 sapt mi l-a dat de cand am facut primul eco si s-a confirmat sarcina

Floricica Senior fly82's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2012
    Postari in forum
    2.759
    Citat Postat de luyzza2000 Vezi mesajul
    buna fetele,ne-am trezit si noi acum ptr ca de dimi am fost la plimbarica si ne-am intors pe la 2 superr obosita....fetele cu sarcina mai mare de 3 luni sau cele care sunt deja mamici am si eu o intrebare.....voi pana in ce sapt ati luat acid folic ca mie doctora pe la 12 sau 13 sapt nu mai retin mi-a zis sa-l intrerup eu mai luasesem 2 luni jum si inainte sa raman insarcinata,azi stand de vorba cu o cunostinta zicea ca ea a luat acid folic pana a nascut ca e bun mai ales in trim 1 si 2 ptr dezvoltarea creierului si nu mai stiu ce zicea ea acolo...m-a pus putin pe ganduri voi ce ziceti??
    Alexandra imi pare rau ptr cel mic dar cu siguranta cu ajutorul Celui de Sus totul va fi bine
    Buna fetele
    astazi facem cinste cu ocafeluta, ceiut, ce vreti voi.....astazi am intrat in sapt 20.....

luyzza2000 - acidul folic se ia pana in sapt 13, oricum marea majoritate a vitaminelor de gravide contin doza minim recomandata( cel putin ogestan o are)

alexandrageorgescu imi pare rau pt verisoara ta. si da, este bine sa dai o atentie sporita cosmeticelor si alimentatiei , ca nu se stie niciodata

AndrutzaC ref la bi-test, cred ca conteaza unde-l faci, eu l-am facut la medlife, am facut eco la 12wsi 6d, apoi analiza de sange in aceasi zi, concluzia? depinde de clinica deci

Andrutzza24 tot ce iei fie cu acordul medicului ginecolog, restul nu stiu ce recomanda, eu am avut probleme cu ochii , s-au inrosit, m-am dus la oftalmo si mi-a dat 3 feluri de preparate iar dr ginbecolog mi-a zis sa iau doar 1 din ele, in niciun caz toate 3 odata cum mi le prescrisese cretina aia

Lavinutza felicitari pt baietel

va puup pe toate fetele !!!!!!

.
    Modificata de fly82; 05.09.2012 la 16:58:16.

Membru inregistrat la
    03.08.2012
    Postari in forum
    1.145
    Atunci stai linistita ca oricum ne mai luam acid folic si din produsele pe care le mancam ,plus ca Elevitul e super bun:)

Multumesc ,Andra!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari