Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice AlesiaA's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.09.2012
    Postari in forum
    486

Burtici si mamici de iarna 2012-2013 (2)

Sarcina:9luni de vise si așteptari,neliniste si intrebari,bucurii si emotii
    Minunile din burticile noastre
    Al3ssia-Nume Alexandra-din Craiova-gravida cu 17 Aprilie 2013 Nastere Naturala la Spitalul nr 1

- Richy Antonio -27/10/2012, 2200gr ,44 cm-naștere natural� , Belgia -AnitaL
    - Alesia Corina - 14/11/2012, 3170gr ,50 cm-naștere cezariana , București - Mary.stroe
    - Kevin George -17/11/2012, 3345gr ,50 cm-naștere natural� , Italia -Boboceii
    - Ana Carolina - 02/12/2012, ,naștere cezariana , Brașov- Klaudytza
    - Alis Cristina Maria - 08/12/2012, 3250gr ,49 cm,naștere cezariana , București - RoxanikaR

- Antonia - 10/12/2012, 3350gr ,50 cm,naștere natural� , Germania - Anca81zk
    - Sebastian -17/12/2012, 2500gr ,49 cm-naștere cezarian� , Brașov -Ram119
    - Maia - 19/12/2012, 2900gr ,51cm,naștere cezariana , Tg.Jiu - Flu_flu
    - Matei -22/12/2012, 3000gr ,50cm-naștere natural� , București -Mada10
    - Ariana Malina - 04/01/2013, 3100gr ,49 cm,naștere in apa, Constanța - Fly82.
    Andreea - Robert -06/01/2013, 2430gr-47cm ,2420gr-44cm,naștere natural� ,Spania - Cami29
    - Patric -13/01/2013, 2750gr ,48cm-naștere cezarian� , București *-Bebepau
    - Emilia Ioana - 14/01/2013, 3370gr ,51cm,nastere cezariana,București - Bumbi
    - Isabela Maria - 18/01/2013, 3600gr ,nastere natural� ,Ploiești - Laura9
    - Rebeca Maria - 18/01/2013, 3600gr ,52cm,nastere cezariana,Pitești - Luyzza2000
    - Iorgos -22/01/2013, 3560gr ,naștere natural� , Grecia *-Anna_creteanuu
    - Ana - 20/22/2013, 3650gr ,50cm,naștere natural� , Galați - Ana.B

Informații utile:
    - corespondent luni de sarcina/saptamani:
    luna 1= 01-05 sapt -----luna 4= 14-18 sapt -----luna 7= 28-31 sapt.
    luna 2= 06-09 sapt -----luna 5= 19-22 sapt -----luna 8= 32-36 sapt.
    luna 3= 10-13 sapt -----luna 6= 23-27 sapt -----luna 9= 37-40 sapt

- gentuta pentru spital, cumparaturi: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index28.html
    - tehnica alaptarii: https://www.copilul.ro/sugar/alaptar...rea-a6229.html
    - alaptatul exclusiv la san (si nu numai): Zooziesme
    - farmacii online cu preturi bune si produse bebe:
    Farmacia Aldedra - Farmacie Online Cluj-Napoca - Farmacie Cluj
    https://comenzi.farmaciatei.ro/
    - Intelidon si DHA: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...ml#post2922521
    - haine utile pentru nou-nascuti: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index69.html
    - dosar pentru intrarea in CIC: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...2/index61.html
    - calcul alocatie copii: alocatia se calculeaza astfel:
    - pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani se calculeaza 0,4 x ISR, rezulta o alocatie pentru copii in valoare de 200 lei/luna.
    - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, se calculeaza cu formula 0,084 x ISR, adica tot 42 de lei

Acte sunt necesare:
    - cerere tip;
    - certificat de nastere al copilului nou-nascut in original si copie;
    - buletin (carte) de identitate pentru unul dintre parinti (cel care solicita sa fie titularul alocatiei) in original si copie;
    - dosar incopciat.
    Actele de mai sus se depun la consiliile locale comunale, orasenesti, municipale sau ale sectoarelor municipiului Bucuresti, unde au domiciliul sau resedinta, dupa caz, reprezentantii legali.
    Cererile se aproba, dupa caz, de catre directorul directiei generale judetene de munca si protectie sociala; dupa aprobare, documentele care atesta dreptul la incasarea alocatiei de stat pentru copii se transmit titlurilor prin institutiile abilitate.
    Plata se realizeaza prin mandat postal, cont curent personal sau cont de card
    pentru Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.

pentru o nastere usoara:
    O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu! Miluieste-ma pe mine pacatoasa roaba ta, vino intru ajutorul meu in vremea durerilor mele pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii. O, ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si, din nesecata milostivire a ta, da-mi si mie, umilei tale roabe, nastere usoara! Da-mi harul ca acest copil ce se afla langa inima mea sa strige cu bucurie asa cum Sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc. Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-mi aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine, sa ma pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui meu in randul alesilor lui Dumnezeu! Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor, smerita mea rugaciune, intoarce fata ta spre mine si nu ma rusina, nadejdea mea, ci acopera-ma, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa ma invrednicesc sa cunosc ca tu esti Maica milostiviri si sa slavesc bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin.

Modificata de Aless.N.; 28.08.2013 la 00:17:53.

Floricica Novice boboceii's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    521
    Aless,multumim pt noua casuta,e ft frumoasa!Sa avem toate bebei sanatosi si noi sa fim sanatoase k sa ii putem creste mari...Doamne ajuta!

Floricica Nou Venita mary.stroe's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2012
    Postari in forum
    64
    Felicitari Aless pentru casuta! Este foarte frumoasa;)

Membru inregistrat la
    12.09.2012
    Postari in forum
    486
    Bun gsit burtici si viitoare mamici in casuta noastr noua! Sa avem bebei la termen toate si sntoase sa ne fie minunile!!!

Membru inregistrat la
    12.09.2012
    Postari in forum
    486
    Anna draguta chiar ma gndeam aiurea pt ca nu mai știam nimic , nimic de tine..speram sa iti recuperezi laptop ul repede si sa revii cu multe noutati si sfaturi...pana atunci multi pupici de la noi toate!

Floricica Avansata luyzza2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2012
    Postari in forum
    1.415
    buna burtici frumoase sper sa ma primiti si pe mine in casuta voastra frumoasa ptr si eu sunt o graviduta de ianuarie am dpn pe 25 ian...eu v-am mai urmarit si pe voi desi postez la burticute de primavara 2013 am zis sa-mi bag putinel nasul si la voi in noua casuta sper sa nu deranjez...va pup pe toate si va doresc sarcini usoare,la termen si bebici sanatosi

Floricica Senior cami29's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2010
    Postari in forum
    3.920
    buna seara
    bine v-am regasit intr-o noua casuta si poate mai vorbarete :)
    este o casuta in care vor mai aparea si altii bebei pufosi

am fost si noi la eco azi,avem doi strumfi fff activi deja intorsi amandoi cu capul in jos, corespund ecografic si nu exista diferente intre ei de zile ,cresc frumos si au cate 800 gr fiecare :)
    peste 2 sapt pe 21 avem testul glicemic si peste 3 sapt pe 28 avem iar eco
    inca nu am apucat sa citesc sfarsitul de capitol ...

Membru inregistrat la
    12.09.2012
    Postari in forum
    486
    Citat Postat de luyzza2000 Vezi mesajul
    buna burtici frumoase sper sa ma primiti si pe mine in casuta voastra frumoasa ptr si eu sunt o graviduta de ianuarie am dpn pe 25 ian...eu v-am mai urmarit si pe voi desi postez la burticute de primavara 2013 am zis sa-mi bag putinel nasul si la voi in noua casuta sper sa nu deranjez...va pup pe toate si va doresc sarcini usoare,la termen si bebici sanatosi
    Bine ai venit in casuta noastr..sa ai sarcina la termen si felicitri pt bebe.Sa imi zici te rog cum vei naște ,la ce spital si daca ai un nume pt bebe..ca sa te trec pe pagina.
    Pupici

Membru inregistrat la
    12.09.2012
    Postari in forum
    486
    Citat Postat de cami29 Vezi mesajul
    buna seara
    bine v-am regasit intr-o noua casuta si poate mai vorbarete :)
    este o casuta in care vor mai aparea si altii bebei pufosi

am fost si noi la eco azi,avem doi strumfi fff activi deja intorsi amandoi cu capul in jos, corespund ecografic si nu exista diferente intre ei de zile ,cresc frumos si au cate 800 gr fiecare :)
    peste 2 sapt pe 21 avem testul glicemic si peste 3 sapt pe 28 avem iar eco
    inca nu am apucat sa citesc sfarsitul de capitol ...
    Wow ce veste buna Cami draga..ce ma bucur ca e totul bine...ai si tu doi bebei grasuni.Așa e..o casuta unde ne vor fi alturi si bebeii noștri ..si daaaaaa sa fim mai vorbareteeee:)):))
    :*

Floricica Avansata anca81zk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    1.571
    Aless, multumim de noua casuta calduroasa si primitoare!

Cami, se pare ca ne dai tot vesti bune! Pai, sa ramina asa bebeii cu capul in jos si sa creasca bine, sa fie sanatosi, si tie sa iti mearga bine cu sarcina!

Luyzza, bine ai venit printre noi, te primim cu caldura in casuta noastra, felicitari pt bb, sa ai sarcina usoara si un bb sanatos

Noi va dorim o seara placuta, fug la dush si apoi vrem sa ne uitam la un film :)

Floricica Novice boboceii's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    521
    Citat Postat de luyzza2000 Vezi mesajul
    Luyzza,bun venit in casuta noastra,sigur k te primim,ne bucuram k se mareste nr de viitoare mamici...ce ascunzi in burtica aia frumoasa???Te asteptam cu mai multe detalii,pupici
    Cami felicitari pt vestile bune de la eco,sunt grasunei bebeii tai,bravooo!
    Noi ne punem la rontait seminte in fata Tv:)) o seara frumoasa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari