Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tess9's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2013
    Postari in forum
    15
    ultima menstruatie a fost pe 14 decembrie

Floricica Nou Venita Sunraze's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2013
    Postari in forum
    110
    Citat Postat de buttercup Vezi mesajul
    Bun venit, Sunraze! Chiar daca n-a fost programat, orice copil e o binecuvantare. Ai grija de tine si de bebe! Ai fost la dr?

Da am fost! mi-am facut analizele complete si din fericire au iesit bune! Doctorita mea nu mi-a dat sa iau decat acid folic.a zis ca nu am nevoie de alte vitamine momentan.. in 21 ianuarie voi merge la urmatorul eco (abia astept).. a, si vroiam sa va intreb despre "dublu test" ca am auzit ca exista si "triplu test"...despre ce e vorba si/sau care este diferenta dintre ele?

Floricica Nou Venita monica_cotuna's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2013
    Postari in forum
    56
    Buna seara burtici! Si la mine au inceput greturile matinale si am niste stari de agitatie si disconfort. Sunt cam antipatica pe la servici...Cand ajung acasa simt nevoia sa dorm macar o ora, iar sanii ma dor in continuare.

Bun venit noilor burtici!

O seara linistita va doresc!

Floricica Novice buttercup's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2012
    Postari in forum
    362
    Tess, e normal sa iasa slaba a doua liniuta, abia de azi incolo e mai mare valoarea HCG-ului.
    Sunraze, din cate stiu eu, triplu test se face dupa 35 de ani sau in cazul in care ies probleme la dublu test. Ambele detecteaza anomalii genetice gen sindrom Down, anencefalie, defect de tub neural etc. Doctorita mea tot dublu test mi-a dat de facut. Pentru asta se face un test de sange si eco 4D si se combina rezultatele intr-un software specializat.
    Si eu tot pe 21 ma duc la urmatorul control, abia astept!

Floricica Avansata karla010's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2012
    Postari in forum
    1.523
    Citat Postat de Sunraze Vezi mesajul
    Da am fost! mi-am facut analizele complete si din fericire au iesit bune! Doctorita mea nu mi-a dat sa iau decat acid folic.a zis ca nu am nevoie de alte vitamine momentan.. in 21 ianuarie voi merge la urmatorul eco (abia astept).. a, si vroiam sa va intreb despre "dublu test" ca am auzit ca exista si "triplu test"...despre ce e vorba si/sau care este diferenta dintre ele?
    buna Suzana scz ca intervin,eu sunt o burtica de primavara dar mai trag cu ochiul la voi caa imi aduc aminte cum am descoperit eu cele 2 liniutze si retraiesc toate emotile de la inceputul sarcini....e frumos sa fi gravidutza,eu ador burtica mea....mai ales printisorul care sta la caldurica acolo!
    primul e "BITEST" in primul trimestru de sarcina (eco +analize sange) dupa care in al doilea trimestru de sarcina e "DUBLU TEST"(aici mie nu mi-a mai luat sange) o eco care ii masoara toate organele sa vada daca exista vro anomalie sau ceva neinregula,la acest dublu test iti va face si o eco 4D in care vei avea ocazia de ai vedea fata bebelusului tau! "TRIPLU TEST" e acelasi lucru eco 2D dupa care ai posibilitatea de al vedea mai bine 4D asta fiind facuta in saptamana 32-34 daca nu ma insel....pfff...am si uitat tinand cont ca trebuie sa o fac si eu !
    Fetelor va felicit pe toate pt buburuzele din burtica!

Tess la tine de acum incepe sa creasca BHCG..deci mai ai putin rabdare si nu te stresa,stai linistita pt ca in primul trimestru de sarcina aveti nevoie de multa liniste si odihna deoarece zbaltzul hormonal din interiorul vostru va face mai irascibile,mai sesiile,va enervati din orce,plageti din orce!vorbiti cu parteneri vostri sau luatii cu voi la control si sa le explice doct pt ca este ff importanta intelegerea lor!Asta v-o spun din propria experienta pt ca eu eram ceva greu de suportat si era sa ne despartim de 2 ori si asta numai din cauza mea pt ca el nu intelegea de ce m-am schimbat asa mult si sunt asa nervoasa....asta pana ia explicat doct.
    Modificata de karla010; 14.01.2013 la 23:36:30.

Membru inregistrat la
    17.10.2012
    Postari in forum
    362
    Karla, multumim de precizari! Doctorita mea bitest mi-a dat sa fac acum, dar in mintea mea bi=dublu si eu credeam ca e acelasi lucru :))
    Am citit acum si m-am informat, bitestul este screeningul de anomalii cromozomiale, trisomia 18 si 21 (sindrom Down).
    Oricum Sunraze, nu te panica. Daca mama este tanara si nu exista defecte genetice in familie, riscul ca bebelusul sa aiba probleme este foarte mic, zero virgula ceva.

Floricica Avansata karla010's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2012
    Postari in forum
    1.523
    Citat Postat de buttercup Vezi mesajul
    Karla, multumim de precizari! Doctorita mea bitest mi-a dat sa fac acum, dar in mintea mea bi=dublu si eu credeam ca e acelasi lucru :))
    Am citit acum si m-am informat, bitestul este screeningul de anomalii cromozomiale, trisomia 18 si 21 (sindrom Down).
    Oricum Sunraze, nu te panica. Daca mama este tanara si nu exista defecte genetice in familie, riscul ca bebelusul sa aiba probleme este foarte mic, zero virgula ceva.
    Asa este!! eu locuiesc in Italia dar pe mine ma pus sa fac bitestul la 13 saptamani.bohh....nu stiu ce sa spun,de ce ti la dat asa devreme sa-l faci!!Aaaaa eu cand am facut bitestul am aflat si ce ascunde burtica mea...baiatul meu statea tut cracanat...ca la giecolog :) pupalar mama!
    Noapte buna fetele ca eu maine vreau sa ma duc sa fac analizele...sper sa reusesc sa ma trezesc!!

Floricica Avansata al3ssia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2012
    Postari in forum
    1.387
    asa este fetelor si eu st o burtica de primavara,nu aveti de ce sa va faceti griji...eu am facut triplu test la 15 sapt,atunci am aflat ca este posibil sa fie o fetita(doctora unde eram eu nu avea decat 2d)dupa care la 21 de sapt am fost sa fac morfologia fetala si mi s-a confirmat ca este fetita...acum avem 27 de sapt fara o zi...ca si carla si eu mai trag cu ochiul la voi...daca aveti nelamuriri va asteptam sa ne scrieti la grupul burticilor de privarama...pupici..carla bafta la analize

Membru inregistrat la
    17.10.2012
    Postari in forum
    362
    Neata, fetelor!
    Burticile de primavara, eu mai trag cu ochiul la voi din cand in cand ;)
    Karla, nu-l fac acum, testul de sange in fac peste vreo luna, dar a trebuit sa-mi fac programare de acum la 4D, ca medicul la care m-a trimis doctorita mea e foarte cautat si e greu sa obtii programare din scurt.
    Toata lumea din jurul meu imi spune ca o sa fie fata, sotul meu chiar a visat ca e fetita, ramane sa vedem daca se confirma!

Floricica Nou Venita valentina_c's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2012
    Postari in forum
    286
    HAi k m-ati zapacit si p mine si m-am dus sa ma uit p biletul d trimitere:))Si eu tot dublu test am facut ,la 13 saptamani si 3 zile.(eco 4D, unde mi-a zis k mai mult ca sigur e baietel, si anlize de sange)azi o sa ma duc sa iau rezultatele si joi sper sa ajung cu ele la doctorul meu sa le vada.
    Am mai facut si alte analize la 10 saptamani:- HLG, TGO, TGP, Grup RH, APTT, INR, TORCH, Lysteria, HIV, RBW, nu stiu cum HBS, etc, Sumar urina si urocultura.Noroc k stiau asistentele despre c e vorba:))k eu nu am inteles mare lucru din abrevierile astea.Oricum, stiu k mi-au luat sange si urina.
    Aaa, si am incompatibilitate de RH cu sotu care are pozitiv, iar eu negativ.M-am speriat initial, dar apoi m-am informat mai bine si am inteles k un vaccin rezolva tot.Traiasca google!!
    Bebele meu e nazdravan, desi inca nu a miscat, nu mai ma lasa sa dorm pe spate deloc, iar azi noapte m-am trezit d o gramada d ori ca-mi amorteau mainile.
    Vedeti k nici nu e indicat sa dormim p spate, k s blocheaza nu stiu c vase de sange care duc la uter, si din cate am inteles nu e bn nici pt noi k nu putem sa respiram bine.
    mai vroiam sa va spun k in privinta greturilor o sa fiti tentate sa mancati multe mortocale, mandarine, clementine etc, dar eu nu le recomand, caci atunci cand mankm k sa-mi treaca greturile, dar totusi se intampla sa vomit era o senzatie fff neplacuta din cauza acidului.ma ustura p gat cu orele. dak aveti totusi probleme grave cu starile d voma, unii medici recomanda metroclopramid.la mne nu a fost cazul pt k nu am vomitat decat de vreo 10-15 ori:)))
    Hai k iar am scris cat o zi d vara.:*
    Va pupam!Aveti grija d voi si de bebici!

Floricica Nou Venita valentina_c's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2012
    Postari in forum
    286
    Cam liniste p aici.
    Eu am fost la Medlife, am luat rezultatele analizelor si s pare k e totul in regula. dfapt ma gandeam k am facut degeaba dublul test k oricum nu as renunta la bebe pt nimic in lume, orice probleme ar avea.Dar, k sa fiu in grafic am facut-o si p asta.oricum, sper sa nu ma mai puna sa fac si triplu test k nu-i gasesc rostul(deocamdata).Poate dupa c mai citesc despre el, ma razgandesc. Cand am plecat d la clinica mi s-a facut rau si era sa lesin in autobuz.nu inteleg de ce k mancasem inainte sa plec d acasa.cred k era cam cald acolo.
    Aaa, pana la urma nu am gasit o diferenta clara intre bitest si dublu test.Nici nu-mi mai bat capul.Ma duc sa pap cv k ii e foame lu asta mic.
    Va pupam!Aveti grija de voi si d burtici!!!:*:*:*

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari