Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita boca.iulia's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2013
    Postari in forum
    94
    Valentina_c incearca sa nu te mai obosesti cu toate odata si sa le faci pe rand ca de-acum burtica e marisoara si are nevoie de odihna :*. Cu insomnnii am avut eu probleme la sarcina cu fata, de pe la 6 luni incolo nu mai puteam dormi nopatea, eram ca huhurezul- fresh si vioaie de n-ai fi zis ca-i 3 dimineata :))...dormeam ziua in schimb cand nu puteam sa dorm noaptea, ca deh...bb cerea sacrificii!Sunt surprinsa ca acum la 12-13 saptamani deja medicii pot da un "verdict" legat de sexul copilului, or mai fi evoluat putin lucrurile, acum 6 ani si ceva cand eram gravida cu adelina pt a vedea sexul mi-a zis ca e bine sa astept sa aiba mai mult de 16 sapt, sunt curioasa si eu acum... o voi intreba pe dr pe la jumatea lunii martie cand m-a chemat la control si eco + citire rezultat analize sange si urina, daca poate zari ceva pe-acolo la rusinica:D

Floricica Novice buttercup's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2012
    Postari in forum
    362
    Buna, fetelor!
    Minnie, la botez a fost frumos, bebele a fost cumintel, doar putin a plans la sfarsit cand il imbracau ca i se facuse foame :)
    Sa stii ca si eu tot la analize am aflat ca am facut listeria, nu stiu cand oi fi facut. dr mi-a zis ca da simptome nespecifice, poti sa faci febra, greata, stare de moleseala si nu stii ce ai si trece de la sine.
    iulia, chestia cu sexul bebelusului la 12 saptamani nu e o certitudine, medicul iti spune cam ce pare a fi, tot pe la 16 se vede clar. la inceput organele genitale arata cam la fel, dr mi-a spus ca se calculeaza niste unghiuri si isi fac ei o idee, dar nu e sigur.
    Fetelor, voi mai dormiti pe burta? eu tot dorm, un fel de "pe-o parte spre pe burta", asta e pozitia mea de somn dintotdeauna. am intrebat in stanga si in drapta si mi-au spus mai multe mamici ca au dormit pe burta pana mai tarziu. la mine nu se vede prea mult burtica, chiar depinde de la zi la zi, ieri la botez nu se vedea deloc si am avut o rochie mulata si toata lumea se uita la mine si ma intreba unde e burta :))
    pupici!

Floricica Nou Venita valentina_c's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2012
    Postari in forum
    286
    Neata burticutelor!Azi facem cinste k rotunjim!
    Buttercup, si eu ma mai trezesc dormind k tine, dar incerc sa ma corectez pt k deja ma deranjeaza k burtica a inceput sa creasca considerabil.Mai mult ma sperii knd ma "surprind" dormind p spate, k misca bebele tare(cred k nu are spatiu suficient) si parca nici nu pot sa respir bine.Mereu ma trezeste taticul grijuliu, k i-am zis k nu e bn sa dorm asa.:))
    Incerc sa dorm cat ma mult pe-o parte, dar e cam greu k imi amortesc mainile.Ma trezesc d o gramada d ori in cursul noptii, dar... asa e!
    Maine o sa merg sa iau si eu rezultatele la sange si urina.
    Va pupam si va dorim sa aveti o zi calduroasa si lipsita de griji!pupicei

Membru inregistrat la
    11.02.2013
    Postari in forum
    94
    Cand ma gandesc si eu ca va trebui sa renunt la pozitia mea preferata din timpul somnului, adica pe burta, deja e jale :)) ca eu doar asa obisnuiesc sa dorm... ma mai bucur cat imi mai permite burtica. Buttercup daca la 13 saptamani nu se vede burtica deloc prin rochie mulata inseamna ca esti subtirica de felul tau si ai o silueta..... (cum ar zice golanasii: buuuuna). Fetelor eu sunt tare incantata ca nu am avut greturi, si la cat ma sumt de bine nici nu cred ca voi avea (uraaaaa). In schimb la somn bat pariu ca va intrec pe toate. Nici una nu ma depasiti! :)))

Floricica Nou Venita valentina_c's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2012
    Postari in forum
    286
    Am si eu o intrebare pt mamici.Mi s pare k bebele meu nu doarme deloc, sau prea putin.stiu k misca si in somn, dar parca nu sta mai deloc.e normal sa-l simt tot timpul zilei miscand?nu oboseste si el?asa o sa fie d acum inainte, sau e cv in neregula?e adevarat k mai toata ziua stau degeaba si nefiind concentrata p ceva anume, il simt mereu...voi c ziceti???:*

Floricica Novice buttercup's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2012
    Postari in forum
    362
    Neata, fetelor!
    valentina, te cred ca nu mai poti sa dormi pe burta, la 24 de saptamani :)) chestia cu dormitul pe spate am citit ca e de evitat cand creste burtica, pt ca uterul marit apasa pe artere si nu se mai oxigeneaza bine. iar treaba cu respiratul e normala, pt ca organele tind sa migreye in sus in cutia toracica pentru a-i face loc lui bebe si plamanii si diafragma nu mai au asa de mult loc sa se extinda la inspiratie. la faza cu miscatul nu pot vorbi din experienta, dar n-am mai auzit mamici sa se planga ca bebele e prea activ. cele mai multe se tem ca nu misca destul :))
    iulia, n-am fost niciodata super-slaba, sunt ok, am corpul ala clasic de femeie tip clepsidra, mica in talie. nu am avut burta pana acum, asa ca acum la mine pare ca am putina burtica, nu ca sunt gravida :)) dar duminica nu se vedea burta deloc, nici nu stiu cum. ieri se vedea, azi se vede, cred ca a fost o chestie de la Doamne-Doamne de genul "hai ca mai imbraci si tu o rochie mulata azi, si apoi vedem noi cand mai revii la silueta initiala!" :)
    sunraze, minnie, voi pe unde umblati?
    pupici la burtici!

Membru inregistrat la
    11.02.2013
    Postari in forum
    94
    Valentina nu cred ca e cazul sa iti faci griji daca misca mult. Inseamna ca e vioi, e in elementul lui. La prima sarcina fetita mea a miscat mult si era tare jucausa dar asta pana la 7 -8 luni ca atunci a devenit mai lenesa. Probabil atunci era maricica si nu mai avea loc ca inainte sa faca giumbuslucuri.

Floricica Novice cioboteaaurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    523
    valentina si eu iti spun acelas lucru ca si iulia ... nu te speria ca bebe misca :) el doarme in reprize de cca 30 min si apoi se trezeste iar si asa toata ziua face nu are o regula .... important e sa miste cand nu misca e proplema ..... si da dupa 7 luni si la mine misca mai rar .. si chiar are zile cand ma sperie si il trezesc cu o ciocolata sau cafea un pic de cola sau ceva dulce :) ca e fff puturos si ma baga in sperieti de imi vine sa fug la urgente :)))))) asta se intampla mai ales daca o zi e ffff agitat apoi face pauza :) ...... asa ca bucura-te de ce simti cand misca ca e o senzatie super ........ pupici :)

Floricica Nou Venita anisha's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2011
    Postari in forum
    110
    Va salut,burticutelor si le urez bun venit si eu lui Delib si Bellei!Sa aveti sarcini usoare,bebei sanatosi si veseli!Valentina,cum ai zis,daca nu faci mai nimic,esti concentrata pe miscarile bebelusului si atunci il simti mereu,nu trebuie sa te speri,cum avanseaza sarcina si cu cat va creste il vei simti mai rar deoarece nu va mai avea atata loc sa "inoate" in burtica.E un bebe activ,asa mi-a fost si este baiatul,nu ma lasa sa dorm noaptea,ziua fiind mai mult ocupata nu dadeam importanta la miscari,dar cum faceam pauza cum imi simteam copilul de zici ca imi facea in ciuda si nu ma lasa sa fac si eu nani,ma bucuram sa stiu ca e acolo si e bine,simtindu-i miscarile.Uneori ,cred ca e incomod poate te loveste mai tare,dar e placut !Felicitari pentru rotunjire,sa ajungeti la tremen si sa fie totul asa cum iti doresti!Fetelor,cu dormitul pe burta eu nu am experimentat nici cu Alex,stiam ca nu e recomandata pozitia ,oricum nu imi place sa dorm asa!E bine sa dormi pe partea stanga din cate stiu si am auzit,de ce ,nu va pot spune!

Floricica Nou Venita anisha's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2011
    Postari in forum
    110
    Oanaelena,am vazut ca ai scris ceva mai in spate,da ,lucrez 12 ore,dar eu stau mai mult in picioare si e obositor,daca la prima sarcina m-am plictisit ingrozitor cand am intrat in prenatal,acum cred ca voi fi destul de ocupata fiind doar eu cu baietelul mai mult :).Si acum daca e totul bine si nu voi avea probleme cu sarcina, am decis sa lucrez pana la 7 luni si jumatate asa cum am facut si cu Alex.Eu sper si imi doresc sa fie la fel,deocamdata nu mai am nici greturi,nimic,am avut doar de vreo 2-3 ori.

Floricica Nou Venita Minnie88's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291
    Buna fetelor! Vad ca vorbiti de dormit pe burtica, eu inca asa dorm, nu ma deranjeaza, sau usor intr-o parte. Nu cred ca pe el il deranjeaza, dar mai incolo sigur n-o sa se mai poata. Valentina, esti norocoasa ca il simti pe bebe mereu, mi se pare ceva mirific. Eu il simt de 2-3 ori pe zi, dimineata si seara, in rest cred ca doarme....
    Eu merg in seara asta la doctora sa-mi citeasca niste analize, mi-au iesit leucocitele in sange usor crescute, sper sa nu fie grav. O sa ma rog de ea sa-mi dea si adeverinta pentru reducerea timpului de lucru la 6 ore, desi stiu ca e cam devreme....Dar inca ma chinuie greturile rau. Analizele la dublu test nu sunt gata decat partial, mi-au iesit decat rezultatele la beta Hcg si papp-a, dar nu sunt corelate cu datele mele, nu stiu ce fac astia de la synevo, de ce le ia atata....Va pup burtici, vb mai tarziu!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari