Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Minnie88's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291

Burtici de vara - toamna 2013

Buna mamici si burtici,

Eu abia am aflat ca sunt insarcinata, am 24 de ani si aproape 5 saptamani. Desi bebelusul a fost dorit nu ne asteptam sa vina atat de repede, dupa doar 3 luni de incercari. Am tot avut diverse probleme hormonale si anexita cronica inca de la 18 ani, dar se pare ca totul a fost bine pana la urma. Am numeroase temeri si emotii, parca uneori mi-e teama sa ma bucur prea tare.

Eu as avea DPN pe 11 septembrie. Mai sunt burtici cu sarcini atat de mici ? Daca da, va astept sa incepem odiseea impreuna.

Burtici de vara-toamna 2013 care isi asteapta minunile

Rugaciune pentru pruncul din burtica:

"Fie ca Dumnezeu Atotputernic, care a creat o viață nouă, să binecuvânteze copilul din pântecul acestei femei. Dumnezeu ți-a oferit bucuria de a fi mamă: fie ca El să te binecuvânteze cu o sarcină sănătoasă și lipsită de pericole. Astăzi Îi mulțumești lui Dumnezeu pentru darul pe care l-ai primit prin copilul tău: fie ca El să vă ofere ție și copilului tău o zi în care să împărtășiți bucuriile nesfârșite ale cerului".

Sa binecuvanteze copilul cel nenascut al :

Lor3dana : mami Loredana, tati George, DPN 9 iunie 2013, bebe Remus Stefan
    valentina_c : mami Valentina,tati Marius, DPN 25 iunie 2013, bebe
    erria : mami Valeria, tati Vlad, DPN 21 iulie 2013, bebe
    Mary_BB : mami Maria, tati Sebastian, DPN 29 iulie 2013, bebe
    grasut : mami Nicoleta,tati Sandel, BB1 Alexandra, DPN 02 august 2013
    Mona26: mami Mona, tati Cristi, DPN 11 august 2013, bebe Alessia si bebe Nicholas
    Claudia_M: mami Claudia, tati Daniel, DPN 14 august 2013, bebe Maria
    sunraze : mami Diana,tati Stelian, DPN 15 august 2013, bebe Milena Maria
    Onuk : mami Oana, tati Ionel, DPN 28 August, bebe Otilia Alexandra
    buttercup : mami Anca, tati Alex, DPN 05 septembrie 2013, bebe Sara-Maria
    minnie88 : mami Gabriela, tati Valentin, DPN 11 septembrie 2013, bebe Sofia Elena
    Ralu1983 : mami Raluca, tati Argentin-Teodor, DPN 20 septembrie 2013, bebe Eduard Teodor
    boca.iulia : mami Iulia,tati Nicu,BB1 Adelina-Paula, DPN 21 septembrie 2013
    Andrushka32: mami Andra, tati Bogdan, DPN 25 septembrie 2013
    rsnejok: mami Snejana, tati Denis, DPN 25 septembrie 2013
    Katakata : mami Catalina, tati Dan, BB1 Daria Maria, DPN 28 septembrie 2013
    lauramaria5: mami Laura,tati Marius, DPN 30 septembrie 2013, bebe Mihai
    tiruta124 : mami Cristina, tati Dorel, BB1 Nicolae, DPN 1 octombrie 2013
    reeea13 : mami Andreea,tati Radu, DPN 6 octombrie 2013
    madalinutzamamy : mami Madalina,tati Florin, BB1 Darius-Florin, DPN 8 octombrie 2013
    anisha : mami Ana-Maria,tati Bogdan, BB1 Alexandru-Andrei, DPN 19 octombrie 2013
    denyy10 : mami Denisa, tati Mirel, BB1 Andreea-Rihanna, DPN 30 octombrie 2013
    Ela2013 : mami Ionela, tati Marian, DPN 4 noiembrie 2013, bebe Alina Mihaela
    Karina3: mami Corina, tati Adrian, DPN 11 Noiembrie 2013
    ioana_28 : mami Ioana, tati Simi, BB1 Ioana Simina, DPN 18 noiembrie 2013
    Ioana_Ona27 : mami Ioana, tati Nicu, DPN 28 Noiembrie

Comorile noastre scumpe

Remus Stefan : 5 iunie 2013, 3800 g, 53 cm mami Lor3dana
    Razvan: 21 iunie 2013, 3400 g, mami valentina_c

Informatii utile:
    -- corespondent luni de sarcina/saptamani:
    Luna 1= 01-05 sapt -----Luna 4= 14-18 sapt -----Luna 7= 28-31 sapt.
    Luna 2= 06-09 sapt -----Luna 5= 19-22 sapt -----Luna 8= 32-36 sapt.
    Luna 3= 10-13 sapt -----Luna 6= 23-27 sapt -----Luna 9= 37-40 sapt
    Modificata de Minnie88; 24.07.2013 la 20:16:41.

Floricica Nou Venita sslesari's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2013
    Postari in forum
    1
    Buna ziuaAm si eu o intrebare:sunt insarcinata in 4 -5 saptamani si am sangerari vaginale dupa ce urinez si putin in timpul,cateva picaturi.e ceva normal,am miercuri programare la medic dar pana atunci vroiam sa aflu cate ceva,pt k sunt f ingrijorata,
    Astept un raspuns

Multumesc

Floricica Avansata al3ssia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2012
    Postari in forum
    1.387
    Citat Postat de sslesari Vezi mesajul
    Buna ziuaAm si eu o intrebare:sunt insarcinata in 4 -5 saptamani si am sangerari vaginale dupa ce urinez si putin in timpul,cateva picaturi.e ceva normal,am miercuri programare la medic dar pana atunci vroiam sa aflu cate ceva,pt k sunt f ingrijorata,
    Astept un raspuns

Multumesc
    buna,nu este normal...sangerarea vaginala este primul semn care apare la avort,sau poate fi din cauza ca embrionul este in afara uterului,..de cat timp ai sangerarea?eu zic ca cel mai bine dute la spital sau suna`ti doctorul si anuntal ce se intampla...

Floricica Nou Venita monica_cotuna's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2013
    Postari in forum
    56
    Buna! Sunt o posibila viitoare mamica, dupa multe luni de incercari. Primul test de sarcina a iesit pozitiv, ultima menstra a fost pe 06.12.2012. Maine refac testul, sper din tot sufletul sa iasa pozitiv si cat mai curand sa merg la ginecolog sa imi confirme. Dupa cat timp se poate vedea la ecografie sarcina?

Floricica Senior fly82's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2012
    Postari in forum
    2.759
    Citat Postat de monica_cotuna Vezi mesajul
    Buna! Sunt o posibila viitoare mamica, dupa multe luni de incercari. Primul test de sarcina a iesit pozitiv, ultima menstra a fost pe 06.12.2012. Maine refac testul, sper din tot sufletul sa iasa pozitiv si cat mai curand sa merg la ginecolog sa imi confirme. Dupa cat timp se poate vedea la ecografie sarcina?
    buna

la 5-6 saptamani , poti vedea la eco daca embrionul s-a fixat iar la 7-8 sapt daca ii bate inimioara, atunci se face in mod normal conf de sarcina!

multa bafta!

Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291
    Monica, eu am avut ultima menstra pe 05.12.2012 si saptamana trecuta, pe 3 ian, joi s-a vazut un punctulet mic la ecografie si uterul ingrosat de sarcina. Dar doctora a zis ca de obicei nu se vede. E posibil si la tine sa se vada macar punctuletul. Bine ai venit si sarcina usoara!

Floricica Novice oanaelena28's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2012
    Postari in forum
    307
    Monica daca ti-a iesit testu pozitiv, nu mai e necesar sa-l repeti, esti sigur insarcinata!!!! Felicitari!!! Sarcina usoara sa ai!!!!

Membru inregistrat la
    29.12.2012
    Postari in forum
    291
    Mamici mai experiementate, am si eu cateva intrebari pentru voi.

Inainte sa aflu ca sunt insarcinata, cam cu 9-10 zile de la data conceptiei, am luat 2 pastile de antinevralgic (contine aspirina si paracetamol). I-am spus medicului, si a zis ca nu putem fi siguri ca ar afecta sau nu, dar si ca riscul de a avea malformatii e cam acelasi cu orice alt defect congenital.

Eu sunt foarte speriata, nu pot sta cu incertitudinea pana la nastere si cu inima in gat la fiecare control. Voi ce parere aveti ?

Floricica Debutanta Poly_R's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2012
    Postari in forum
    937
    Citat Postat de Minnie88 Vezi mesajul
    Mamici mai experiementate, am si eu cateva intrebari pentru voi.

Inainte sa aflu ca sunt insarcinata, cam cu 9-10 zile de la data conceptiei, am luat 2 pastile de antinevralgic (contine aspirina si paracetamol). I-am spus medicului, si a zis ca nu putem fi siguri ca ar afecta sau nu, dar si ca riscul de a avea malformatii e cam acelasi cu orice alt defect congenital.

Eu sunt foarte speriata, nu pot sta cu incertitudinea pana la nastere si cu inima in gat la fiecare control. Voi ce parere aveti ?
    Si eu la prima sarcina al luat tot ceva de genul si cand l-am intrebat pe dr. mi-a spus ca nu este nici o problema in prima luna de sarcina. Sunt sigura ca nu este nimic. Daca vrei sa te linistesti mai poti cere o parere la alt dr. Multa sanatate si sarcina usoara.

Floricica Nou Venita grasut's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2009
    Postari in forum
    146
    Buna tuturor!Sunt o viitoare mamica, insarcinata in 11 saptamani. Sunt la a treia sarcina. in 2011 nu a iesit ff bine.
    As dori cateva informatii despre amniocenteza. unde o pot face si daca stie cineva vreun dr. bun pentru asta

Floricica Nou Venita monica_cotuna's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2013
    Postari in forum
    56
    Citat Postat de Minnie88 Vezi mesajul
    Monica, eu am avut ultima menstra pe 05.12.2012 si saptamana trecuta, pe 3 ian, joi s-a vazut un punctulet mic la ecografie si uterul ingrosat de sarcina. Dar doctora a zis ca de obicei nu se vede. E posibil si la tine sa se vada macar punctuletul. Bine ai venit si sarcina usoara!

Trebuie sa sun sa imi fac programare. Oricum si al doilea test a iesit pozitiv :). Inca nu imi vine sa cred, dar am o stare de spirit extraordinara si imi vine sa pun mereu mana pe burtica :)
    Minnie poate imi poti da o adresa sa vb pe mess mai des. Si tu sa ai parte de o sarcina cat mai usoara :)
    Modificata de monica_cotuna; 09.01.2013 la 13:14:50.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari