Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime corinuka's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2008
    Postari in forum
    7.552

Burtici de toamna (4)

Burticile de toamna 2012 care isi asteapta comorile:

monica2012-nume mamica:Monica,nume tatic:Ciprian,DPN:26 decembrie 2012
    alination-nume mamica:Alina,nume tatic:Dorin,DPN:2 ianuarie 2013 Luca Andrei si Matei Stefan sau Rebecca Maria

Mamici de ingerasi plecati prea devreme: denyy10, angel27, lauramaria5

Bebelusi de toamna 2012 si mamicile lor:

Matei Razvan, 05.08.2012, natural, 2800g, 50cm si delia100 - mamica: Delia, tatic: Vasile, fratiori: Natalia, Teodor, Adelina si Evelina
    Eliza Maria, 07.08.2012, cezariana, 2300g si ina - mamica: Elena, tatic: Iulian
    Ana Erika, 21.08.2012, cezariana, 3180g, 50cm si LadyRal - mamica: Raluca, tatic: Sorin
    Eduard Gabriel, 24.08.2012, cezariana, 2420g si Elyanna - mamica: Nicoleta, tatic: Romo
    Dennis Voicu, 28.08.2012, cezariana, 3510g, 49cm si gabrielle_rainbow - mamica: Gabriela, tatic: Adi, fratior: Lucas (14.10.2010)
    Miruna Maria, 29.08.2012, cezariana, 3650g, 53cm si anaid27 - mamica: Diana, tatic: Ionut, fratior: Yannis
    Stefania, 31.08.2012, cezariana, 2730g, 47cm si Clara-Claudia - mamica: Clara, tatic: Dan
    Eva Gabriela, 03.09.2012, natural, 3700g si ancutza88 - mamica: Anca, tatic: Teo
    George Andrei, 07.09.2012, natural, 3200g si iuliannnna - mamica: Iulia, tatic: George
    Sebastian, 09.09.2012, cezariana, 2850g, 50cm si Aryna - mamica: Alina Corina, tatic: Ionut Alin
    Lamia Alejandra, 12.09.2012, natural, 3030g, 48.5cm si Cristina_Tina - mamica: Cristina, tatic: Alex
    Denis Andrei, 15.09.2012, natural, 3010g si nicoletaa - mamica: Nicoleta, tatic: Cristian
    Albert Nikolas, 17.09.2012, natural, 3350g, 52cm si Andreea_86 - mamica: Andreea, tatic: Sergiu, fratior: Denis Andres (20.08.2008)
    David Gabriel, 18.09.2012, cezariana, 2600g, 51cm si corinuka - mamica: Corina, tatic: Daniel
    Tudor, 18.09.2012, cezariana, 3470g, 52cm si stelu - mamica: Steluta, tatic: Cristi, surioara: Amalia
    Alejandro Daniel, 22.09.2012, natural, 3520g si madaiasi - mamica: Madalina, tatic: Daniel
    Ioana Teodora, 24.09.2012, cezariana, 2900g, 48cm si zanamisha - mamica: Mihaela Stefania, tatic: Radu
    Ramona, 02.10.2012, natural, 3140g, 47cm si ana_ct - mamica: Ana, tatic: Mircea, fratior: Robert (24.07.2010)
    Ianis Stefan, 03.10.2012, cezariana, 3700g, 54cm si selena34 - mamica: Selena, tatic: Valentin
    Delia Maria, 04.10.2012, cezariana, 3500g, 52cm si ana_bu - mamica: Ana, tatic: Andrei
    Rares Andrei, 14.10.2012, cezariana, 3260g, 49cm si adi_eva - mamica: Adriana, tatic: Dan
    Vlad Alexandru, 19.10.2012, natural, 2900g, 49cm si zisel21 - mamica: Ecaterina, tatic: Ionut
    Vlad Gabriel, 26.10.2012, cezariana, 2670g si David Mihai, 26.10.2012, cezariana, 2760g si Happymother - mamica: Anamaria, tatic:
    Cristian Eduard, 27.10.2012, cezariana, 3100g, 49cm si alineus3 - mamica: Alina, tatic: Ionut
    Stefan, 29.10.2012, cezariana, 2900g si mimo - mamica: Teodora, tatic: Mihai, fratior: Tudor (19.11.2009)
    Lara, 01.11.2012, natural, 3150g si oanaflori - mamica: Oana, tatic: Bubu si un fratior
    Alessya Andreea, 05.11.2012, cezariana, 3100g, 54cm si tina_cris - mamica: Nina, tatic: Marius
    Kevin George, 17.11.2012, natural, 3345g, 50cm si boboceii - mamica: Cristina, tatic: Dany

Rugaciune pentru pruncul din burtica:
    Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.

Rugaciune pentru o nastere usoara:
    O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu! Miluieste-ma pe mine pacatoasa roaba ta, vino intru ajutorul meu in vremea durerilor mele pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii. O, ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si, din nesecata milostivire a ta, da-mi si mie, umilei tale roabe, nastere usoara! Da-mi harul ca acest copil ce se afla langa inima mea sa strige cu bucurie asa cum Sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc. Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-mi aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine, sa ma pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui meu in randul alesilor lui Dumnezeu! Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor, smerita mea rugaciune, intoarce fata ta spre mine si nu ma rusina, nadejdea mea, ci acopera-ma, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa ma invrednicesc sa cunosc ca tu esti Maica milostiviri si sa slavesc bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin.

Informatii utile:
    - corespondent luni de sarcina/saptamani:
    luna 1= 01-05 sapt -----luna 4= 14-18 sapt -----luna 7= 28-31 sapt.
    luna 2= 06-09 sapt -----luna 5= 19-22 sapt -----luna 8= 32-36 sapt.
    luna 3= 10-13 sapt -----luna 6= 23-27 sapt -----luna 9= 37-40 sapt

- greutate bebe in sarcina: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index32.html
    - gentuta pentru spital, cumparaturi: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index28.html
    - tehnica alaptarii: Alaptarea. Totul despre alaptare | Copilul.ro
    - alaptatul exclusiv la san (si nu numai): Zooziesme
    - farmacii online cu preturi bune si produse bebe:
    Farmacia Aldedra - Farmacie Online Cluj-Napoca - Farmacie Cluj
    https://comenzi.farmaciatei.ro/
    - Intelidon si DHA: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...ml#post2922521
    - haine utile pentru nou-nascuti: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index69.html
    - dosar pentru intrarea in CIC:https://www.copilul.ro/forum/sarcina...2/index61.html
    - calcul alocatie copii: alocatia se calculeaza astfel:
    - pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani se calculeaza 0,4 x ISR, rezulta o alocatie pentru copii in valoare de 200 lei/luna.
    - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, se calculeaza cu formula 0,084 x ISR, adica tot 42 de lei

Acte sunt necesare:
    - cerere tip;
    - certificat de nastere al copilului nou-nascut in original si copie;
    - buletin (carte) de identitate pentru unul dintre parinti (cel care solicita sa fie titularul alocatiei) in original si copie;
    - dosar incopciat.
    Actele de mai sus se depun la consiliile locale comunale, orasenesti, municipale sau ale sectoarelor municipiului Bucuresti, unde au domiciliul sau resedinta, dupa caz, reprezentantii legali.
    Cererile se aproba, dupa caz, de catre directorul directiei generale judetene de munca si protectie sociala; dupa aprobare, documentele care atesta dreptul la incasarea alocatiei de stat pentru copii se transmit titlurilor prin institutiile abilitate.
    Plata se realizeaza prin mandat postal, cont curent personal sau cont de card
    Modificata de corinuka; 22.11.2012 la 15:18:08.

Floricica Avansata selena34's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2011
    Postari in forum
    1.343
    Buna dimineata burtici, proaspete mamici si bebici!!!

Felicitari celor care rotunjesc azi o saptamana, nastere usoara celor care trebuie sa nasca, burtici de toamna!!!

Multumim Corinuka pentru noua pagina deschisa, este frumoasa si plina de bebelasi!!!

Pupici la toate!!!

Floricica Novice boboceii's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    521
    buna dimineata burtici!!!Cori multumim pt noua casuta,sa dea Dumnezeu sa aducem numai vesti bune in casuta noua si bebelusi frumosi,sanatosi si mancaciosi:)

Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    521
    Andreea,felicitari,woow,nu ma asteptam sa nasti asa devreme:D,bravo!!!sa fie sanatos Nicholas si tu sa iti revii la fel de repede cum ai nascut:)
    Cine urmeaza?care mamicutza ne ia prin surprindere?:))

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Felicitari Andreea. Bun venit Nicolas!

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Noi am inceput gradinita astazi, l-am dus pe Tudor de dimineata. Era foarte incantat, o cauta pe educatoarea lui, a vazut televizorul din sala lor si din nou incantare - "mami, zice, au televizor aici". Toate bune si frumoase pana ce a aparut un baietel plangacios, urla de-a dreptul, se facea ca vomita, crize de crize. Atunci s-a speriat Tudor al meu si nu a mai vrut sa ramana fara mine. L-am lasat cu doamnele educatoare, sper sa e ok. Vedem maine cu va fi...Merg dupa el la ora 3.
    Apoi am mers si eu la analize si la mici cumparaturi. Rezultatul la analize imi iese miercuri dimineata...

Floricica Debutanta ana_ct's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2012
    Postari in forum
    834
    bun gasit in noul capitol!
    cori, multumim pentru noua casuta, sa avem nasteri usoare, copilasi sanatosi si multe vesti bune!!

Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    521
    fetelor,cumnata mea a avut pompa de la primi pasi,e ft ft multumita de ea!a dat pe ea 30 de lei,e ft buna.Am ascultat-o si mi-am luat si eu una identica:)

Floricica Veterana adi_eva's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Sa avem un capitol numai cu vesti bune si bebelusi sanatosi si papaciosi!Cori, nota 10 pt prima pagina!

Am numarat, avem 13 bebelusi in casuta, 6 din ei veniti natural; deci aproape de 50% procentul de nasteri naturale, ceea ce ma bucura.

Eu cred ca urmatoarele doua mamicute vor fi Corinuka si Ana_ct!

Teo, bafta sa decurga totul bine la gradi si sa se acomodeze cu bine Tudor!

Floricica Nou Venita iuliannnna's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2012
    Postari in forum
    173
    neata burtici si mamici!andreea, Doamne ajuta, sa fiti sanatosi amandoi!
    fetelor, asa ma bucur de fiecare data cand mai vine un bebe..:-)) m-am uitat pe prima pagina...cam scade lista de burtici si creste cea cu mamici :-))

bebitul meu atata mananca, cam 2-3 ore in total, cu pauze de somn de 5 minute..ma termina noaptea...pur si simplu nu adoarme daca ii dau lapte numai de la san..am inceput sa ii dau si cate un bibi cu lapte praf si doarme dus. am impresia ca nu se satura cu lapticul de la mine. am scos cu pompa si i-am dat o sticluta plina (150 ml) si tot nu s-a saturat, voiam sa vad cat mananca, ca asa de la san nu-mi dau seama, ca mai suge, mai doarme...
    sper sa fie bine cu laptele praf combinat cu alaptatul, moasa a zis ca e ok, dar eu ma simt un pic vinovata ca nu am reusit sa il alaptez doar :-(

fetelor, eu nu am mai reusit sa mai citesc din urma, si parca ati vorbit odata despre medicamente pt bebei. voi cam ce aveti in casa? ca eu habar nu am ce sa cumpar. am doar infacol, si multumesc lui Dumnezeu, nu am avut nevoie de el deocamdata.
    si despre ceaiuri, cam pe la ce varsta se dau ceaiurile la bebelusi, am vazut la un magazin romanesc Babydrink si baby calm, aduse din Romania. ma gandesc ca dupa ce incepem cu diversificarea o sa bem si ceiut, nu?

mi s-au desumflat picioarele insfarsit, dintr-o data parca :-)) si mi-s buni adidasii din nou...:-)) a dat sotul meu 120 de lire pe o pereche de adidasi si i-am purtat odata(eu sunt cam zgarcita la haine, nu ma intereseaza marca..doar pretul-si nu as fi dat atatia bani pe o pereche de adidasi), ma gandeam ca poate nu o sa imi mai fie buni dupa sarcina....

aa, sa va povestesc despre prima noastra iesire cu caruciorul in parc....dupa o ora de pregatire... a lui bebe, bineinteles, ca eu am m-am imbracat in 2 minute, gata, iesim.....eu imping caruciorul, doar sunt mama, nu? sotul rade continu de mine....spunea ca merg ca pe ace, eu ocoleam fiecare piatra, fiecare gropita.... plus ca aveam impresia a imi aluneca bebele din carucior...:-)))) mergeam la vale si tot timpul verificam cum sta bebe :-)) la intoarcere, sa urcam dealul din fata casei, aveam impresia ca sta bebe cu capul in jos, sa nu vomite...sa se inece :-)) numai griji mi-am facut. bebe a savurat din plin plimbarea, nici macar un sunet nu a scos....

Floricica Debutanta ana_ct's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2012
    Postari in forum
    834
    iuliana, ce hazoasa esti cu plimbarea! :)))
    medicamente deocamdata nu ai nevoie....nou nascutul se duce indata la spital, daca ceva nu ti se pare ok. abia mai incolo poti sa actionezi si singura pt inceput, adica sa dai un antitermic, de exemplu. supozitor de paracetamol sau nurofen sirop, dupa 3 luni.
    adi, am vb cu mada si astepta si ea semne de la flacau. pe 24 e chemata la spital, in caz ca bebe nu apare pana atunci. eu cred ca trec si de sapt asta cu bebe la purtator

eu, pt robert am asa:
    paracetamol supozitoare - niciodata folosite
    nurofen - de maxim 5 ori in 2 ani
    sterimar
    stodal
    am noroc ca imi seamana cu sanatatea si pana acum nu a fost nevoie de trat niciodata. racelile, usoare si rare, le-am trecut cu ceai de musetel, stodal si sterimar pt secretii nazale
    Modificata de ana_ct; 17.09.2012 la 12:32:28.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari