Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime corinuka's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.06.2008
    Postari in forum
    7.552

Burtici de toamna (3)

Burticile de toamna 2012 care isi asteapta comorile:

madaiasi-nume mamica:Madalina,nume tatic:Daniel,DPN:22 septembrie 2012 Alexandru
    stelu-nume mamica:Steluta,nume tatic:Cristi,DPN:25 septembrie 2012
    ana_ct-nume mamica:Ana,nume tatic:Mircea,DPN:28 septembrie 2012 Ramona,mamica de Robert, 24.07.2010
    corinuka-nume mamica:Corina,nume tatic:Daniel,DPN:5 octombrie 2012 David Gabriel
    selena34-nume mamica:Selena,nume tatic:Valentin,DPN:10 octombrie 2012 Ianis Stefan
    zanamisha-nume mamica:Mihaela Stefania,nume tatic:Radu, DPN:11 octombrie 2012 Ella Theodora
    ana_bu-nume mamica:Ana,nume tatic:Andrei,DPN:18 octombrie 2012 Delia Maria
    adi_eva-nume mamica: Adriana,nume tatic:Dan, DPN: 24 octombrie 2012 Rares Andrei
    izabela09-nume mamica:Izabela,nume tatic:Daniel,DPN:25 octombrie 2012
    zisel21-nume mamica:Ecaterina,nume tatic:Ionut,DPN: 25 octombrie 2012
    alineus3-nume mamica:Alina,nume tatic:Ionut,DPN:6 noiembrie 2012
    mimo-nume mamica:Teodora,nume tatic:Mihai,DPN:6 noiembrie 2012Stefan, mamica deTudor 19.11.2009
    Happymother-nume mamica:Anamaria, nume tatic:Dragos,DPN:10 noiembrie 2012 Vlad Gabriel si David Mihai
    tina_cris-nume mamica:Nina, nume tatic:Marius,DPN:12 noiembrie 2012 Alessya Andreea
    oanaflori-nume mamica:Oana,nume tatic:Bubu,DPN:15 noiembrie 2012
    boboceii-nume mamica:Cristina,nume tatic:Dany,DPN:29 noiembrie 2012 Kevin
    monica2012-nume mamica:Monica,nume tatic:Ciprian,DPN:26 decembrie 2012
    alination-nume mamica:Alina,nume tatic:Dorin,DPN:2 ianuarie 2013Luca Andrei si Matei Stefan sau Rebecca Maria

Mamici de ingerasi plecati prea devreme: denyy10, angel27, lauramaria5

Bebelusi de toamna 2012 si mamicile lor:

Matei Razvan, 05.08.2012, natural, 2800g, 50cm si delia100 - nume mamica: Delia, nume tatic: Vasile, fratiori: Natalia, Teodor, Adelina si Evelina
    Eliza Maria, 07.08.2012, cezariana, 2300g si ina - nume mamica: Elena, nume tatic: Iulian
    Ana Erika, 21.08.2012, cezariana, 3180g, 50cm si LadyRal - nume mamica: Raluca, nume tatic: Sorin
    Eduard Gabriel, 24.08.2012, cezariana, 2420g si Elyanna - nume mamica: Nicoleta, nume tatic: Romo
    Dennis Voicu, 28.08.2012, cezariana, 3510g, 49cm si gabrielle_rainbow - nume mamica: Gabriela, nume tatic: Adi, fratior: Lucas (14.10.2010)
    Miruna Maria, 29.08.2012, cezariana, 3650g, 53cm si anaid27 - nume mamica: Diana, nume tatic: Ionut, fratior: Yannis
    Stefania, 31.08.2012, cezariana, 2730g, 47cm si Clara-Claudia - nume mamica: Clara, nume tatic: Dan
    Eva Gabriela, 03.09.2012, natural, 3700g si ancutza88 - nume mamica: Anca, nume tatic: Teo
    George Andrei, 07.09.2012, natural, 3200g si iuliannnna - nume mamica: Iulia, nume tatic: George
    Sebastian, 09.09.2012, cezariana, 2850g, 50cm si Aryna - nume mamica: Alina Corina, nume tatic: Ionut Alin
    Lamia Alejandra, 12.09.2012, natural, 3030g, 48.5cm si Cristina_Tina - nume mamica: Cristina, nume tatic: Alex
    Denis Andrei, 15.09.2012, natural, 3010g si nicoletaa - nume mamica: Nicoleta, nume tatic: Cristian
    Albert Nikolas, 17.09.2012, natural, 3350g si 52cm si Andreea_86 - nume mamica: Andreea, nume tatic: Sergiu, fratior: Denis Andres (20.08.2008)

Rugaciune pentru pruncul din burtica:
    Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.

Rugaciune pentru o nastere usoara:
    O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu! Miluieste-ma pe mine pacatoasa roaba ta, vino intru ajutorul meu in vremea durerilor mele pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii. O, ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si, din nesecata milostivire a ta, da-mi si mie, umilei tale roabe, nastere usoara! Da-mi harul ca acest copil ce se afla langa inima mea sa strige cu bucurie asa cum Sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc. Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-mi aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine, sa ma pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui meu in randul alesilor lui Dumnezeu! Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor, smerita mea rugaciune, intoarce fata ta spre mine si nu ma rusina, nadejdea mea, ci acopera-ma, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa ma invrednicesc sa cunosc ca tu esti Maica milostiviri si sa slavesc bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin.

Informatii utile:
    - corespondent luni de sarcina/saptamani:
    luna 1= 01-05 sapt -----luna 4= 14-18 sapt -----luna 7= 28-31 sapt.
    luna 2= 06-09 sapt -----luna 5= 19-22 sapt -----luna 8= 32-36 sapt.
    luna 3= 10-13 sapt -----luna 6= 23-27 sapt -----luna 9= 37-40 sapt

- greutate bebe in sarcina: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index32.html
    - gentuta pentru spital, cumparaturi: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index28.html
    - tehnica alaptarii: https://www.copilul.ro/nastere/alapt...ptare-a39.html
    - alaptatul exclusiv la san (si nu numai): http://blogulmeumediocru.blogspot.ro/
    - farmacii online cu preturi bune si produse bebe:
    Farmacia Aldedra - Farmacie Online Cluj-Napoca - Farmacie Cluj
    https://comenzi.farmaciatei.ro/
    - Intelidon si DHA: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...ml#post2922521
    - haine utile pentru nou-nascuti: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index69.html
    - dosar pentru intrarea in CIC: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...2/index61.html
    - calcul alocatie copii: alocatia se calculeaza astfel:
    - pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani se calculeaza 0,4 x ISR, rezulta o alocatie pentru copii in valoare de 200 lei/luna.
    - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, se calculeaza cu formula 0,084 x ISR, adica tot 42 de lei

Acte sunt necesare:
    - cerere tip;
    - certificat de nastere al copilului nou-nascut in original si copie;
    - buletin (carte) de identitate pentru unul dintre parinti (cel care solicita sa fie titularul alocatiei) in original si copie;
    - dosar incopciat.
    Actele de mai sus se depun la consiliile locale comunale, orasenesti, municipale sau ale sectoarelor municipiului Bucuresti, unde au domiciliul sau resedinta, dupa caz, reprezentantii legali.
    Cererile se aproba, dupa caz, de catre directorul directiei generale judetene de munca si protectie sociala; dupa aprobare, documentele care atesta dreptul la incasarea alocatiei de stat pentru copii se transmit titlurilor prin institutiile abilitate.
    Plata se realizeaza prin mandat postal, cont curent personal sau cont de card

Programari nasteri:

- madaiasi - 22.09.2012
    Modificata de corinuka; 17.09.2012 la 07:30:28.

Floricica Nou Venita gabrielle_rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2009
    Postari in forum
    261
    bun venit in casuta noua! sa ne ajute DUmnezeu sa o umplem cu vesti bune!

Floricica Debutanta alineus's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2012
    Postari in forum
    656
    bine v-am gasit !

sa fie un capitol plin de vesti bune si copii sanatosi la toate burticutele!

Floricica Veterana adi_eva's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Va multumesc tuturor ca m-ati ascultat. Clara, soacra mi-a facut probleme mari, in special la inceput (suntem impreuna de 8-9 ani) insa din 2010 de cand ne-am mutat din apartamentul unde stateam cu cumnata (care era informator), a lasat-o mai moale. Credeam ca s-a schimbat de cand cu sarcina, dar a fost o amagire. Desi ne-am vazut cam la o luna jumatate, din febr de cand am aflat ca sunt gravida nu mi-a dat o data un tel sa ma intrebe cum ma simt. Ma rog, sunt multe de zis.
    Felicitari pt vestile de la eco, bag de seama ca deja mai ai f putin!

Zanamisha, sunt convinsa ca va recupera pitica dc te tii de proteine si de asemenea eu zic ca va fii o fetita sanatoasa si dupa ce se va naste!

Lady_ral, e superb colantul! Imi dai idei. Cat a costat?

Gabriela si Mimo, m-au uns pe suflet Lucas si Tudor, sunt simpatici-foc!

Fetelor, sa avem parte de un capitol plin de nasteri cat mai usoare si cat mai la termen!

Floricica Debutanta Clara-Claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2011
    Postari in forum
    785
    DA Gabi, Alineus asa sa fie !

Eu o sa incerc sa dorm, ma resimt de la drum, sunt plecata de la 12, desi as tot sta pe forum...

Nico unde esti, dormi tu la ora asta???

Selena, cred ca azi ai avut treaba? ti-am simtit lipsa (sper ca nu ti-am ratat postarea deoarece sunt obosita).

Corina FELICITARI PT. ACEASTA PAGINA! ma bucur ca te afli printre noi.

Floricica Debutanta nicoletaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2010
    Postari in forum
    857
    bine v-am gasit in noua casuta,sa dea Dumezeu sa fie numai cu bebei sanatosi si mancaciosi si cu mamici si tatici fericiti:*

adi_eva nu merita sa te enervezi pt cine nu merita,ai grija de tine si de bb lasa-o cu rautatile ei nu baga in seama deloc,indiferenta doare mai tare...

andreea ce mamica sexi,imi place pozica ta si burtica:*

clara nu dorm eu asa repede aici sunt si ma si uit la o emisiune cu nasteri,pfff ce repede nasc femeile in u.s.a...
    cu asa vesti iti iertam absenta...super vesti,ce grasunica ii Aida,hai ca mai creste draga ea de putin pana vine:*

zanamicha hai ca mai o zi si gata,o sa ne vizitezi mai des...cu greutatea vei recupera mai ales ca ramai aks,o sa fie mai bine:*

Floricica Nou Venita Arina_Miau's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2012
    Postari in forum
    50
    Mey-mey sa fie, lipsesc cateva ore si am pagini intregi de recuperat plus ca va gasesc in casuta noua :P. O sa fie o casuta plina de mamici cat de curand.
    Eu pe seara a trebuit sa-mi consolez fratele, i-a cam dat papucii iubita dupa 3 ani de relatie si am tot incercat sa ii ridic moralul. Asta este, amandoi au gresit din punctul meu de vedere, al by-standerului. Insa imi pare rau, se potriveau. Dar distanta, bat-o vina, ca stiu prea bine ce greu este asa(ea e-n Buc si el in Cv, deci, intelegeti).
    Si apoi am iesit un pic pe afara, in gradina, la udat si am pierdut vreo doua ore, dar a fost foarte relaxant, trece timpul altfel chiar daca ma uit la stele :D. Catelul meu drag sta cu mine asa ca nu ma prea plictisesc. Apoi tura de noapte, la plimbareala. Chiar ca n-am avut nevoie de yoga sau sport in sarcina, la cate plimbari am tot facut. Noi avem un ritual sfant, mereu seara imi plimb motanul in bratze si cainele in lesa. Motanul moare de drag, se tine dupa noi pana-l iau in brate. Norocul lui ca inca mai pot. Si-n seara asta al doilea motan a vrut si el. Asa ca pana la urma am ajuns in casa cu 2 motani in brate, cainele dupa mine si bebe in burtica. 4 flacai mari si tari :D. mai lipsea pisica, dar unde s-o mai fi pus si pe ea? Cred c-o sa fie tare fericiti cand am sa-l plimb pe bebe in carut la primavara. O sa fie show, care unde sa stea :)).
    Acum iar se face tarziu si eu bantui, ca n-am somn. Am papat o pizza mai devreme si am baut suc de cirese si am o energie acum, pfff. Dar o sa incerc de data asta sa nu ma mai bag la 4 dimi la somn. O sa sufar apoi, ca la 8 incep vecinii de la etajul 2 sa faca cu bormasina, se aud ciocaneli, cam greu sa dormi atunci.
    Deci, o casuta plina de multi bebei sanatosi si frumosi si mamici fericite si iubite :).

Floricica Nou Venita alination's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2012
    Postari in forum
    48
    Buna seara burtici, bine v-am gasit in noua casuta, multumesc coript update info :*, noi ne retragem la somnic ca in seara asta e racoare :). pupici :**
    Modificata de alination; 10.08.2012 la 00:11:19.

Floricica Debutanta nicoletaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2010
    Postari in forum
    857
    sa inteleg ca raman singura sa bantui pe aici???noapte buna pt cele care pot dormi..

Floricica Nou Venita alination's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2012
    Postari in forum
    48
    Eu sunt o fericita , daca nu e fff cald dorm fara nici o problema, bine pana nu mi se aseaza vreun bebe in zona vezicii si ma ia din somn c-am pe la 3-4 dimineata, in rest no stress :D

Floricica Nou Venita Arina_Miau's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2012
    Postari in forum
    50
    @ nicoletaa

Nu esti singura care bantuie :D. Ma alatur si eu grupului nocturn :P.

@ alination

Norocoaso! Eu fac destule drumuri la baie si nu-mi gasesc pozitia buna de somn. Ce-o sa-mi mai chinui sotul mai tarziu, ca la cat ma foiesc zici ca ma duelez cu patul. Cred ca mai degraba adorm fiind obosita, de atata sucit si intors. Sunt ca micul pe gratar. Mai am sa si sfarai :D

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari