Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta denysa88's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2011
    Postari in forum
    661

Burtici de iarna – primavara (2013-2014) 2

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei

Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere. Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.

Dumnezeu sa ne ajute sa avem sarcini usoare si copilasi sanatosi si frumosi!

Comorile noastre mult asteptate:

aylin87: 8.11.2013 Elena Antonia
    maridani: 27.11.2013
    Dyana25: 28.11.2013 Alesia Maria
    dianabia: 1.12.2013
    julybaby: 12.12.2013 Sarah Maria
    Floricika23: 27.12.2013
    Cojocar ruxandra: 30.12.2013 Yannis-David
    Denysa88: 5.01.2014 Nikolas George
    Catalina_buga: 7.01.2014 Elias
    Alexadraene: 8.01.2014 Luca Ionut
    Cryssa: 8.01.2014 Sarah Ioana

Burtici de decembrie 2013

Dyana25: mama Diana, tata Flavius, 21.11-05.12.2013, Alesia Maria
    Julybaby: Sarah Maria
    Aylin87: mama Maria Alina, tata Sorin Nicusor, Andrei Raul, 02.12.2013 Elena Antonia
    dianabia:
    Maridani: mama Dana, tata Ioan, Talida 13.04.2008, 12.12.2013
    Pinky30
    Denysa88: mama Denisa Alexandra, tata Sorin, 27.12.2013, Nikolas George
    Floricika23: mama Florina, tata Liviu-Alexandru, Denisa-Ilinca, 28.12.2013,
    Cojocar ruxandra: mama Oxana, tata Marius-Iulian, Mateo-Viorel 27.06.2009, 30.12.2013, Yannis-David

Burtici de ianuarie 2014

Cryssa: mama Cristina tata George, Rebeca, 1-7.01.2014, Sarah Karina Ioana,
    Alexadraene: mama Anca Alexandra, tata Mihail Laurentiu, 11.01.2014, Luca Ionut
    Catalina_buga: mama Catalina, tata Cosmin, 15.01.2014, Elias-Noel
    Crysu11: mama Crysu, tata Marius, 24.01.2014, David Andrei
    Mami_alex: mama Alexandra, tata Laurentiu, Maria-Bianca 3.09.2008, 28.01.2014
    COrinaN: mama Corina, tata Alexandru, 30.01.2014, Iulia Maria
    Printzasa23:
    Raluca gheorghe:

Burtici de februarie 2014
    ana_bu: mama Ana tata Andrei , Delia, 01.02.2014, Matei
    Crineta000: mama Crina, tata Sorin, 07.02.2014, Ana Erika
    Mary1313: mama Mary, tata Razvan, 21.02.2014, Stefan Rares

Burtici de martie 2014
    Denisaeu: mama Denisa, tata Catalin, 10.03.2014
    carla24: mama Carla, tata Robert, 15.03.2014,
    cioboteaaurelia
    Burtici de aprilie 2014

DanaD: mama Dana, tata Dani, 03.04.2014

Burtici de mai 2014

andreea.ava : 24.05.2014, Philip Matei

Corespondentul sapt. de sarcina in luni:
    luna 1= 01-05 sapt -----luna 4= 14-18 sapt -----luna 7= 28-31 sapt.
    luna 2= 06-09 sapt -----luna 5= 19-22 sapt -----luna 8= 32-36 sapt.
    luna 3= 10-13 sapt -----luna 6= 23-27 sapt -----luna 9= 37-40 sapt

Cum se citeste o ecografie:
    LMP - ultima menstruatie
    LMP-GA - varsta gestationala conform ultimei menstruatii
    LMP-EDC - data probabila a nasterii conform ultimei menstruatii
    BPD - diametru biparietal (de la o tampla la cealalta)
    CRL - lungimea fatului de la crestetul capului la coccis (fundulet)
    FL - lungimea femurului
    AC - circumferinta abdomenului
    HC - circumferinta capului
    HC/AC - raportul dintre circumferinta capului si circumferinta abdominala

Rugaciune pentru o nastere usoara

O, Preaslavita Maica a lui Dumnezeu! Miluieste-ma pe mine pacatoasa roaba ta, vino intru ajutorul meu in vremea durerilor mele pe care le rabda toate fiicele Evei in timpul nasterii. O, ceea ce esti binecuvantata intre femei, adu-ti aminte cu ce bucurie si dragoste te grabeai sa ajungi la ruda ta Elisabeta cand aceasta a ramas insarcinata si ce minune s-a aratat cu mama si cu pruncul din pantecele ei si, din nesecata milostivire a ta, da-mi si mie, umilei tale roabe, nastere usoara! Da-mi harul ca acest copil ce se afla langa inima mea sa strige cu bucurie asa cum Sfantul prunc Ioan s-a inchinat Dumnezeului si Mantuitorului nostru, Care din iubire pentru noi, pacatosii, nu S-a rusinat, ci a aceptat sa fie prunc. Bucuria negraita de care s-a umplut inima ta feciorelnica la nasterea Fiului si Dumnezeului tau sa-mi aline durerea! Mantuitorul tau nascut de tine, sa ma pazeasca de moartea care curma viata multor mame la nastere si sa se numere rodul pantecelui meu in randul alesilor lui Dumnezeu! Auzi, Preaslavita Imparateasa a Cerurilor, smerita mea rugaciune, intoarce fata ta spre mine si nu ma rusina, nadejdea mea, ci acopera-ma, ajutatoarea crestinilor si tamaduitoarea bolnavilor cu acoperamantul tau in ceasul chinurilor si al durerilor, ca sa ma invrednicesc sa cunosc ca tu esti Maica milostiviri si sa slavesc bunatatea ta, caci tu nu nesocotesti niciodata rugaciunile celor sarmani si ii izbavesti pe toti cei ce te cheama in ceasul necazurilor. Amin

Rugaciunea mamei inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.

Rugaciunea mamei dupa nastere

Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.
    Modificata de denysa88; 15.01.2014 la 15:33:02.

Membru inregistrat la
    18.10.2011
    Postari in forum
    661
    Doamne ajuta sa avem parte numai de vesti bune in noau casuta!

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    sarut mana Denisa pentru noua casuta!!!sa avem toate sarcini usoare in continuare si bebei sanatosi!!!Doamne ajuta!!

Floricica Avansata mary1313's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2012
    Postari in forum
    1.950
    Doamne Ajuta si sanatate tuturor burticilor sa aducem pe lume bebelusii sanatosi,frumosi si voiosi!!!!!

Floricica Novice alexandraene's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2013
    Postari in forum
    500
    Mami_Alex,ne cheama pe amandoua Alexandra si pe sotii nostri Laurentiu :)))

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Suntem cap de lista in ianuarie hy hy si momentan singura printesa in rest numai printisori))))) eu s-ar putea sa nasc in decembrie daca lichidul se mentine in exces dar vedem...

Floricica Nou Venita crineta000's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2013
    Postari in forum
    181
    Multumim Denisa pentru noua casuta! Frumos ...In februarie suntem doar 2 mamici :) o pisarcoasa mica si un putzos :) Doamne ajuta pe toate burticile, sa duca sarcina la capat si fara probleme, si sa nasca bebei sanatosi!!!!

Membru inregistrat la
    18.10.2011
    Postari in forum
    661
    Citat Postat de crineta000 Vezi mesajul
    Multumim Denisa pentru noua casuta! Frumos ...In februarie suntem doar 2 mamici :) o pisarcoasa mica si un putzos :) Doamne ajuta pe toate burticile, sa duca sarcina la capat si fara probleme, si sa nasca bebei sanatosi!!!!
    eu am trecut in mare fiecare burtica cam pe ude se situeaza. inca mai trebuie sa primesc mesaje si de la celelalte burtici si abia atunci vom vedea cate sunt in fiecare luna :)

Floricica Nou Venita aylin87's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2013
    Postari in forum
    164
    Citat Postat de denysa88 Vezi mesajul
    eu am trecut in mare fiecare burtica cam pe ude se situeaza. inca mai trebuie sa primesc mesaje si de la celelalte burtici si abia atunci vom vedea cate sunt in fiecare luna :)

foarte frumoasa noua casuta denissa felicitari... sa ne treci si pe noi cu fetita ... astazi mergem si noi la nenea doctorul sa vedem ce mai spune k eu una tot simt presiune in partea de jos

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Aylin si eu simt aceea presiune zici ca imi pica burta...doctorul mi a zis ca la mine este de la excesul de lichid amniotic((((sper sa nu fie si la tine asa,eu am si dureri intre picioare zici ca mi le despica cineva

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    Crina bafta diseara la nenea doctor si sa dea Dumnezeu ca rezultatul analizelor sa fie cel mai bun pentru tine si bebe.Fetelor si eu simt presiune in partea de jos a burticii,mai ales cand merg la baie am impresia ca se lasa bebe in jos gata gata sa iasa afara,la mine doctorul mi-a spus ca simt aceasta presiune din cauza rinichilor,mi-a dat niste prafuri si am inceput sa simt mai putina presiune.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari