Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bebecrys's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2011
    Postari in forum
    145
    Neata burtici :*Astazi trebuie sa merg la stomatolog :(( Cu emotii... cu putina teama...dar trebuie sa merg. La ultima vizita , dr a incercat sa plombeze si mi-a spart mai mult decat trebuia cu freza. Acum trebuie refacut tot :((. Sper sa fie ok. (anestezia asta fara adrenalina dureaza doar jumatate de ora )
    Tineti-mi pumnii :D

Ps: Si eu ma bucur Alina, ca in sfarsit m-am alaturat voua :* ( acum am ceva mai mult timp )

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    Actele necesare care nu trebuie sa lipseasca din bagajul de maternitate:
    • Cartea de identitate/buletin (original si copie);
    • Carnetul de sanatate;
    • Adeverinta de la serviciu;
    • Dosarul de analize din timpul sarcinii;
    • Carnetul gravidei;
    • Ultimele echografii facute in timpul sarcinii.
    Bagajul de maternitate pentru mama:
    • Portofelul;
    • Telefon mobil/cartela telefonica;
    • Ceas;
    • Carte/radio cu casti;
    • Aparat foto;
    • Periuta si pasta de dinti;
    • Sapun;
    • Deodorant;
    • Prosoape;
    • Pieptene;
    • Servetele umede, uscate;
    • Crema de fata;
    • Crema de corp;
    • Strugurel de buze;
    • Agrafe/elastic de par;
    • Deodorant;
    • 2 pachete de vata;
    • Tampoane;
    • Papuci;
    • Ciorapi, sosete;
    • 3 camasi de noapte;
    • Chiloti;
    • Hainele pentru drumul la spital;
    • Halat calduros;
    • Sutiene de alaptat;
    • Tampoane de sani;
    • Crema pentru sani;
    • Pompa de muls;
    • Apa plata/sucuri neacidulate;
    • Carti si reviste pentru momentele de asteptare;
    • Pahare si farfurii de unica folosinta.
    Pe langa toate acestea, cu permisiunea medicilor si a personalului din maternitate, viitoarea mamica isi poate lua cu ea o minge de travaliu.
    Bagajul de maternitate pentru bebe:
    • Scutece de dimensiune newborn (nou-nascuti). In primele zile nou-nascutii pot avea nevoie sa fie schimbati si de zece ori pe zi;
    • Pudra;
    • Ulei de corp;
    • Servetele umede;
    • Crema pentru funduletul bebelusului pe baza de zinc impotriva eritemului fesier;
    • Sampon "fara lacrimi" pentru bebelusi;
    • 2 prosoape;
    • Biberon;
    • Tetine;
    • Suzeta;
    • O cutie cu ceai contra colicilor abdominale;
    • Hainute din bumbac: body, caciulita, bluzite, pantaloni, sosete, manusi sa nu se zgarie, salopeta si botosei;
    • Haine pentru iesirea din maternitate;
    • Cosulet sau landou pentru plecarea din spital.
    In functie de anotimp este bine sa revizuim geanta gravidei si sa mai inlocuim hainele dupa temperatura medie si dupa dimensiunile la care ajunge gravida. De asemenea, alimentele si lichidele din bagaj trebuie sa fie proaspete.
    Desi pare sa fie destul de mare, geanta gravidei trebuie temeinic pregatita pentru ca din momentul inceperii travaliului, femeia sa nu mai fie preocupata de aceasta, ci sa aiba timp sa faca un dus daca o relaxeaza, sau impreuna cu sotul/partenerul ei sa urmareasca evolutia travaliului, aceste "amanunte" fiind importante pentru medic.
    Trusoul pentru primele zile cu bebelusul acasa:
    • Scutece - copiii nou-nascuti vor avea nevoie sa fie schimbati de scutece de 10-12 ori pe zi, asa ca trebuie sa cumperi o cantitate care sa iti ajunga cateva zile bune. Daca planuiesti sa folosesti scutece reutilizabile, este o idee buna sa ai cel putin un pachet si din cele de unica folosinta, pentru orice eventualitate;
    • Servetele umede pentru copii sau vata din bumbac, pentru schimbarea scutecelor;
    • O masa/patut/salteluta pentru schimbat scutece;
    • Salopete. Trei sau patru salopete pentru nou nascut, de tipul celor in care poate sa si doarma. Bebelusii vor purta salopete pentru primele luni, fara sa aiba nevoie de prea multe alte haine in rest, in afara de o vestuta pe dedesubt in lunile de iarna si un pulovaras pe deasupra daca este foarte frig;
    • Body-uri pentru purtat pe dedesubt - cel putin trei sau patru. Ele vor fi purtate sub salopeta mai groasa sau doar ele cand este foarte cald afara;
    • Una sau doua paturici in care sa iti infasezi copilul;
    • Unul sau doua pulovarase de pus peste salopeta;
    • O salopeta de fas cu deschidere intre picioruse daca bebelusul se va naste iarna;
    • Un patut pentru bebelus daca nu va dormi in patul tau;
    • O salteluta pentru patutul bebelusului;
    • Cearceafuri pentru patut;
    • Sac de dormit;
    • O baita speciala pentru bebelus (sau o cadita);
    • Cateva prosoape din bumbac cu gluga;
    • Gel de dus pentru copii;
    • Sampon fara lacrimi;
    • Ulei de corp pentru copii;
    • Un scaun special pentru masina daca bebelusul va merge cu masina;
    • Un carucior gen landou, care se lasa si in pozitie orizontala;
    • Cel putin doua sutiene pentru alaptat si pernute pentru sani daca vei alapta;
    • Biberoane, tetine si metode de sterilizat biberonul, daca ii vei da bebelusului lapte cu biberonul;
    • Forfecuta de unghii;
    • Aspirator nazal;
    • Termometru de corp;
    • Termometru pentru apa din baita.

Floricica Nou Venita kammo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2011
    Postari in forum
    96
    bebecrys si eu am fost la stomatolog dar eu mi-am scos maseaua de minte care imi iesise di auza sarcinii si crescuse aberant.mi-a facut anestezie fara adrenalina si nu am simtit mai nimic.
    flavia69 lista asta este prea lunga dar foarte utila si eu tot de acolo mi-am fcut bagajul pt maternitate dar bineinteles ca am bifat doar ce am crezut ca imi va fi necesar.

Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    succes, carmen, la morfologia de vineri 30 sept! eu sunt programata pe 7 oct! :) sa ne dai vesti bune!!! :)

Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    kammo, bineinteles ca voi bifa si eu ceea ce cred ca este necesar! :)

Floricica Novice denissuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2011
    Postari in forum
    383
    Buna dimineata burtici

Chiar aseara vb cu sotul de bagajul de maternitate.. este foarte buna lista ta flavia69 sarumana

bebecrys muuulta bafta la stomatolog, fruntea sus

kammo o reamenajare a casei intotdeauna este bine'venita :) Si noi am facut una generala chiar inainte de afla de sarcina, si chiar se potriveste pt marele eveniment care este pe drum. O sa trebuiasca sa mai facem mici ajustari ca sa incapa patutul, dar nu ne facem probleme ;)

Alina felicitari pt aniversare. Si noi speram sa nastep pe 11 decembrie pt k atunci este aniversarea noastra, si al fi cel mai frumos cadou pt nou daca s'ar naste Maia in aceeasi zi

Floricica Senior carmen_1185's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.03.2009
    Postari in forum
    3.424
    Citat Postat de flavia69 Vezi mesajul
    succes, carmen, la morfologia de vineri 30 sept! eu sunt programata pe 7 oct! :) sa ne dai vesti bune!!! :)
    Multumesc Flavia! Parca si tu erai programata tot pe 30, nu ?
    Imi doresc sa vin cu vesti bune, asa cum va doresc si voua:), tuturor gravidutelor.
    Bebecrys, bafta la stomatolog. Fara teama. Eu ma duceam de placere la stomatolog, gasisem o doctora super draguta, tanara si cu o mana foarte usoara.

In sfarsit am terminat si eu cu renovatul, acum pot sta linistita si cat mai mult la orizontala, asa cum mi s-a recomandat:(.
    Modificata de carmen_1185; 26.09.2011 la 09:30:01.

Floricica Nou Venita greentea's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2011
    Postari in forum
    199
    Fetele ce bine ca ati terminat cu renovatul. Noi tre sa ne apucam si tot amanam din cauza banilor, si mie mi-e frica sa nu intervina ceva cu bebe si noi sa nu fim pregatiti.
    Nici bagajul de maternitate nu m-am apucat sa il fac. Patut sper sa primim de la cineva care nu il mai foloseste si carucior cu landou si ce mai trebuie o sa primit cadou.
    Vad ca sunt multe fete care nasc pe 11 decembrie sau prin preajma, ca si mine.
    Eu mai am o teama, ca poate nu se pozitioneaza bebele cum trebuie si voi fi nevoita sa fac cezariana si nu vreau. Pana acum la toate ecografiile a stat bebele cam a intr-un fotoliu, in fund. Si sport care ar putea ajuta nu am voie sa fac.

Floricica Nou Venita greentea's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2011
    Postari in forum
    199
    Citat Postat de fotini24 Vezi mesajul
    Multumim!!! Momentan incerc sa va citesc din urma ca sa va cunosc mai bine!!!
    Cu crampele abdominale nu am probleme. Doar ca de la inceputul saptamanii mi se intareste burtica, mai tot timpul e tare numai cand stau in pat se mai relaxeaza.
    Am intrebat ginecologul si cica sa am grija , sa nu ridic, plimbari mai putine , sa stau mai linistita doar atata mi-a spus....dar imi fac griji...
    In rest cu somnul nu am probleme , dorm destul de bine deocamdata.
    pupici la burtici

Fotini bine ai venit.
    Nu trebuie sa iti faci griji, cred ca sunt contractiile alea Braxton Hicks care sunt normale. Important e sa nu fie cam din 10 in 10 minute parca. Si eu am destul de dese, si cand stau in pat si nu fac nimic tot am. Si iau si No Spa de 3 ori pe zi.
    E important sa nu faci miscari grele, sa cari greutati, chiar trebuie sa te menajezi.
    Si eu am fost nascuta la 7 luni, dar am fost gemene.

Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    carmen, am fost programata pe 30 sept, dar apoi a decalat doctorita data consultatiei pentru ca urma sa plece in concediu. Asa ca eu vin cu vesti pe 7 oct! :)

Floricica Novice denissuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2011
    Postari in forum
    383
    Saptamana asta voi merge si eu cu sotul la o noua morfo fetala :D abea astept.. pt ca el nu a putut pana acum sa vine cu mine la doctor :( este foarte emotionat.

Iar la mine la ultima eco, Maia deja statea deja in cap :)) Asa ca Grenteea stai linistita are timp sa se aseze in pozitia normala.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari