Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 16
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita ego81's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.09.2009
    Postari in forum
    32
    Dragi Burtici care v-ati hotarat sa nasteti la Clinica Eva - Brasov in 2010,

Am deschis acest topic, in speranta ca ne va fi mai usor sa ne gasim si sa ne impartasim experientele.

DPN-ul meu este 1.04.2010 si in urma unor experiente neplacute cu doua maternitati Bucurestene, am ajuns la concluzia ca vreau sa nasc la EVA. Astazi mi-am facut programarea pentru 23.01 la dr. Ioana Tudorache, urmand ca tot atunci sa ma programez si pentru nastere - am fost asigurata telefonic ca mai sunt locuri pentru martie-aprilie 2010.

Inainte de a deschide topicul am urmarit cu atentie http://www.copilul.ro/forum_Clinica_Eva_Brasov_4_14827.html , unde am gasit o minunata gasca de mamici ce au nascut la Eva, ale caror info sunt foarte folositoare, insa mie personal mi s-au parut greu de urmarit... printre discutiile legate de bebeii lor minunati. In plus, sunt interesata de informatii mai actuale.

Oricum, sper ca dupa nastere sa ne primeasca si pe noi in clubul lor ... pentru ca avem multe de invatat de la ele (in special eu, care sunt la primul bb)

aaaa!! am uitat: sunt viitoare mami de Maria :))

In speranta ca veti da curs invitatiei mele de a intra in clubul Buricilor Clinicii Eva - 2010, va urez bun venit si o sarcina usoara si fara palpitatii!

Floricica Cu Vechime simonasal's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    9.204
    Buna Ego. Eu sunt mamica de 2010, care urmeaza sa nasca la Eva in 19, 20 iulie 2010.
    Prima nastere tot acolo a fost, in octombrie 2008.
    Orice nelamuriri ai intreaba-ma.

P.S.: Si eu sunt in gasca de mamici care au nascut la Eva.

Felicitari pentru mica printesa Maria!

Membru inregistrat la
    29.09.2009
    Postari in forum
    32
    buna simonasal si multumesc ca te-ai alaturat si acestui topic!

te "stiu" din grupul mamicilor! ... asa cum am mai spus, citesc de ceva vreme subiectul si chiar m-ati ajutat enorm in luarea deciziei de a naste la eva!

ma intereseaza sa aflu detalii despre analizele/vaccinurile care i se fac bebelusului la nastere. care sunt? sunt incluse in pret?

Multumesc frumos.

Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    9.204
    Neata. In maternitate copilului meu nu i-au facut analize, dar vaccinurile da. I-au facut antihepatita si antituberculoza. Vaccinurile nu le platesti.

Membru inregistrat la
    29.09.2009
    Postari in forum
    32
    Iata ce am gasit pe net:

" In Romania exista un program "national" care acopera insa doar cateva orase (circa o treime din nou nascuti sunt testati) si prin care se infirma sau confirma doar doua boli: fenilcetonuria si hipotiroidismul. Din pacate lipsa de bani si dezorganizarea din sistemul sanitar romanesc face ca probele prelevate de la nou nascuti sa fie prelucrate cu intarzieri de multe luni de zile.

In tarile civilizate intreaga populatie este testata gratuit la nastere pentru zeci de boli. In SUA, de exemplu, nou nascutii sunt testati obligatoriu (stipulat prin lege!) pentru cel putin 21 de boli, in unele state s-a ajuns deja la peste 30 de boli congenitale. In Canada se efectueaza teste pentru 31 de boli, in Germania pentru mai mult de 30 de boli. Chiar si Ungaria isi testeaza gratuit toti nou nascutii pentru peste 20 de boli.
    Hipotiroidismul, sindromul adrenogenital (AGS), fibroza chistica (CF), deficitul în biotinidaza, galactozemia, fenilcetonuria (PKU), hiperfenil-alaninemia (HPA), boala siropului de artar (MSUD), defecte metabolice ale acizilor grasi (deficitul MCAD, LCHAD, VLCAD), defectele ciclului carnitinei, aciduria glutarica de tip I, acidemia isovalerianica sunt cîteva exemple de boli testate la nastere."

Mai multe detalii se pot gasi aici: http://www.testarenounascuti.ro/informatii-despre-testarea-profilactica-a-nou-nascutilor

Simona, spune-mi te rog daca la eva se poate discuta cu neonatologul inainte de nastere.... eventual daca se poate programa o intalnire cu el, a.i. sa pot discuta cu el despre toate cele de mai sus?

Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    9.204
    Interesant articol. Habar nu aveam...

Nu stiu daca poti lua legatura inainte de nastere cu neonatologul, dar cel mai bine suna la ei la receptie si intreaba. Daca vrei, eu am numarul neonatologului, ti-l pot trimite pe PM si vorbesti direct cu el.

Membru inregistrat la
    29.09.2009
    Postari in forum
    32
    Multumesc! Voi aborda problema la cnsultatia din 23.01 iar daca nu reusesc sa ma lamuresc in urma discutiei cu dna dr, voi apela la tine pentru numarul neonatologului.

Legat de controalele din trimestrul 3, ma poti lamuri te rog cu cateva info privind frecventa lor? ... in bucuresti (cel putin la medicul meu) te cheama din 2 in doua saptamani in ultimele doua luni de sarcina si sunt curioasa sa stiu daca va trebui sa fac atat de des "naveta" la Brasov.
    Multumesc.

Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    9.204
    Eu la Bv nu am fost decat de doua ori inainte de a naste. Asta pentru ca mergeam aici lunar la o doctorita. In ultima luna eu am fost saptamanal la control, dar la Targoviste. Nu cred ca are rost sa te duci asa des la Bv mai ales daca ai un doctor care te urmareste la Buc.

Floricica Nou Venita katiza's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2009
    Postari in forum
    105
    Buna,
    Sunt o burtica din Brasov, cu DNP 29. 05. 2010 si am de gand sa nasc la Eva. Sper ca mai multe burtici sa ni se alature, cred ca sunt multe informatii cu care ne putem ajuta reciproc. Sa aveti o zi buna!

Floricica Senior enik83's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2010
    Postari in forum
    3.210
    buna burtici... si eu doresc sa nasc la Eva..undeva la inceputul lui august..nu stiu exact data.. eu sunt din sibiu, dar momentan locuiesc la codlea.. va pup.. o zi buna

Floricica Senior enik83's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2010
    Postari in forum
    3.210
    ego81 ia zi-mi un pic... cum ti se pare doamna doctor Tudorache? esti multumita de ea?

+ Raspunde
Pagina 1 din 16
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari