Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita symonika1989's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2012
    Postari in forum
    4

Nelamurit Buna seara tuturor gravidutelor!!!

Buna seara ma numesc Simona si sunt noua pe acest site ... am multe intrebari legate despre sarcina ,si sper sa ma ajutati si voi.
    Asa intrebarea mea este , cred ca sunt insarcinata am niste simptome de inceput ( somnolenta, dureri foarte mari de sani, niste venisoare in jurul sfarcurilor ff pronuntate , dureri abdominale, si dureri de spate.
    am facut testul azi dar imi arata negativ .. vreau sa va intreb este posibil ca sarcina sa fie mica ?? ca nu-mi explic este prima sarcina si ne dorim f mult un copil atat eu cat si sotul meu.
    Va rog din suflet sa-mi raspundeti cat de curand si o sa va tin la curent la urmatorul test.
    Pup toate gravidutele si mamicile de pe acest site.

Floricica Debutanta nicoletaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2010
    Postari in forum
    857
    buna,cel mai bine faci un test de sange beta-hcg si stii sigur,mensta ti-a intarziat sau???

Membru inregistrat la
    08.08.2012
    Postari in forum
    4
    nu ultima menstra am avut-o pe 25 iulie ... sa astept pana la urmatorul ciclu.. ce imi recomanzi..

violeta.l
    Guest
    Citat Postat de symonika1989 Vezi mesajul
    nu ultima menstra am avut-o pe 25 iulie ... sa astept pana la urmatorul ciclu.. ce imi recomanzi..
    Mi se pare enorm de devreme sa fie vorba de o sarcina! Mai asteapta pana pe 25 si vezi daca iti intarzie.

Floricica Senior fly82's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2012
    Postari in forum
    2.759

buna

testul de sarcina iese pozitiv aproxmativ in prima zi a urmatoarei menstre

multa bafta

Lilypie Maternity tickers

Floricica Avansata luyzza2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2012
    Postari in forum
    1.415
    Simona iti inteleg nerabdarea,sa stii ca si dorinta prea mare de a ramane insarcinata te face sa crezi ca ai tot felul de stari ca de sarcina...si eu faceam la fel deci vb din proprie experienta....iti doresc un bebe cat mai repede

Membru inregistrat la
    08.08.2012
    Postari in forum
    4
    Doamne ajuta fetelor .. sa fie cu ochii :) daca nu incercam pana vine si barza la noi:) hihi ceea ce nu inteleg este ca am sanii ff umflati si durerosi la pipait iar sfarcurile parca explodeaza:)) mai astept .. va tin la curent dar credeti-ma am un felling ca sunt insarcinata :)

Floricica Debutanta nicoletaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2010
    Postari in forum
    857
    Doamne ajuta fetelor .. sa fie cu ochii :) daca nu incercam pana vine si barza la noi:) hihi ceea ce nu inteleg este ca am sanii ff umflati si durerosi la pipait iar sfarcurile parca explodeaza:)) mai astept .. va tin la curent dar credeti-ma am un felling ca sunt insarcinata :)

eu zic sa mai astepti putin si dak mai ai ceva simptome sa faci un test de sange beta hcg care sigur te va lamuri

Floricica Novice birotique's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2012
    Postari in forum
    440
    buna symonica sa stii ca simptomele acestea le poti avea si atunci cand ai ovulatia, deci eu zic sa te apuci de treaba acum ca sigur se prinde bebe, si apoi, pe 27, 28 sa faci un test de sarcina. iti urez succes si nu te mai stresa. Iubiti-va mult!! Te pup

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Simonika, este fff devreme pentru orice test din lumea asta, inclusiv b-hcg sa depisteze o sarcina atat de devreme.
    In primul rand, ciclul tau menstrual cat este? 26-28 de zile? E regulat sau nu?
    Daca ai un ciclu de 28 de zile, ieri abia ar fi fost prima zi de dupa ovulatie. Chiar daca e vorba de o ovulatie de succes (adica daca ovulul s-a intalnit cu spermatozoidul), mai au de facut un drum de cateva zile pana cand sa ajunga in uter unde sa se implanteze. Abia dupa vreo 6 zile (aproximativ) de la ovulatie se implanteaza in peretele uterin unde incepe sa secrete hcg, hormonul care ne spune daca suntem sau nu insarcinate si care ne da si simptomele de sarcina. Asa ca abia peste vreo saptamana te poti astepta la ceva simtpome (asta doar daca esti foarte "norocoasa").
    Apoi, abia peste vreo 10-11 zile poti sa faci o analiza la sange, care se numeste b-hcg, si care iti va spune daca esti sa nu insarcinata. Iar un test de sarcina clasic poate fi facut in ziua in care astepti menstruatia (sau putin mai devreme daca are o sensibilitate de 10ui/l).
    Deci, Simona, concluzia este ca mai ai de asteptat vreo 2 saptamani pentru a vedea daca esti sau nu insarcinata.

Apropo de simptomele pe care le descrii tu, cel mai sigur se datoreaza ovulatiei care probabil a avut loc ieri-alaltaieri... sau poate chiar azi. SAU, in cazul in care ovulatia a trecut, poate ca nivelul progesteronului a crescut brusc si asta e cauza durerilor de sani si somnolentei. Dar durerile de burta cred ca se datoreaza ovulatiei.

Sper ca asta sa fie o luna norocoasa pentru tine si peste 2 saptamani sa ne dai vestea cea mare, cum ca esti insarcinata!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari